İlahi eşliğinde halay çekilir mi?

İlahi eşliğinde halay çekilirmi?

• Kullanılan toplam oy
    33
  • Anket kapatılmış .

alı

Yeni
Hz Aişe panayırda oynayan kadınları Allah Rasulü'nün omuzunda izlermiş.
Kaynağın sıhhatini bilemeyeceğim.. Kadın erkek ayrı olduktan sonra sakıncası niye olsun ki.. Hala sokaklarda karışık düğünler mevcut.. Biz ilk önce saflarımızı ayıralım sonra çekelim halayı..

Kafama ümmül müminin Ayşe nin Allah Resulü nün omuzlarına çıkması takıldı. Sanki uydurma bi rivayet gibi geldi bana. Ne Allah Resulü ne nede müminlerin Annesine yakışır bi tavır değil sanki...

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Sayın @Ali

Olayı gözünüzde farklı canlandırmışsınız.

Peygamberimiz otururken Hazreti Aişe'de peygamberimizin omuzundan kafasını uzatıp bu şekilde izlemiş.

Çenesi peygamberimizin omuzunda yani.

Omzunun üstüne çıkmak yok.

En azından ben böyle biliyorum.

Selam ve dua ile...

spesifik

آزادی قید و بند
Yaşı küçük olduğu için omuzlarında izlediği rivayetini okuduğumu hatırlıyorum. Allah Rasulu hz.Aişe sıkılana kadar ses çıkarmazmış..

Hangi kaynaktı hatırlamıyorum..

türkü

Kıdemli Üye
bizim konya'nın yöresel kaşıkla oynayan teyzeleri gibi..yandan yandan sonra hoplamaya başlamışlar.

alı

Yeni
Sayın @Ali

Olayı gözünüzde farklı canlandırmışsınız.

Peygamberimiz otururken Hazreti Aişe'de peygamberimizin omuzundan kafasını uzatıp bu şekilde izlemiş.

Çenesi peygamberimizin omuzunda yani.

Omzunun üstüne çıkmak yok.

En azından ben böyle biliyorum.

Selam ve dua ile...

Eyvallah Üstad...

cemaliii

Kıdemli Üye
ilahi eşliğinde halay çekilmez,fakat halay çekerken ilahi söylenebilir.:)

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Usta bu nasıl yorum böyle yaw...

HXoEKRe.gif

türkü

Kıdemli Üye
camide yatılır, uyunur, çocuklar koşturulurmu, gürültü yapılır, konuşulur, sohbet edilirmi misaline benzetiyorum ben bunu..ankara'nın bağları çalacak illaki..yada cane cane caney. yoksa bizim için mevlütlü, yemekli, tekbirli.. bir tek şenliksiz. :gl

Kaçak

Yeni
Özne önde , yüklem geride ...
Ben buldum farkı :)

ALI25

Kıdemli Üye
Eline saglik sen sag ol bu güzel paylasim icin Murat Yazici.

Bu konu da mesele´ye direk kaynak olarak bizlere vermis ve diger kisilerin daha yazdiklarina bakmadim.

Burda site de kim ne yaziyorsa tek Ilmi olarak yazsin o aklindan ve de mantigindan da degil buda bir sorumluluk ister ey fani.

Sizler birer müftü gibi fetva veriyorsunuz ne zaman bir alim oldunuz ki?.

ALI25

Kıdemli Üye
Ilahi ne icin din icin baska bir ifade ile ilahi gibi denilen bir sey var ise buda dinden dolayi ve din adina peki bu böyle ise halay gibi bir sey de dünyalik olanca bu ne olur ikisi birarada ister istemez bir nahos olur.

Bu bir adab disi adab disi da nahos demek olur demek ki böyle bir seyin mahiyeti de cirkin olur.

cemaliii

Kıdemli Üye
Usta bu nasıl yorum böyle yaw...

HXoEKRe.gif

yorumumuzu açalım.ne demiştik "ilahi eşliğinde halay çekilmez,fakat halay çekerken ilahi söylenebilir."
ilahi eşliğinde halay çekilip şenlik şaklabanlık yapılmaz elbet.bu uygun değildir. lakin hem halay çekerken,hem oynarken,hem yürürken,hem otururken,hem yatarken,her daim allah anılabilir,yani ilahiyide allahı anma olarak alırsak,evet her daim içinden veya dışındanda ilahi söylenebilir. buna tasavvufta ne diyorlardı, @talib söylesin. :D talib sana takılmadan duramıyoum.ben sami efendinin müridanını neden bu kadar seviyorum acep:)

talib

Kıdemli Üye
yorumumuzu açalım.ne demiştik "ilahi eşliğinde halay çekilmez,fakat halay çekerken ilahi söylenebilir."
ilahi eşliğinde halay çekilip şenlik şaklabanlık yapılmaz elbet.bu uygun değildir. lakin hem halay çekerken,hem oynarken,hem yürürken,hem otururken,hem yatarken,her daim allah anılabilir,yani ilahiyide allahı anma olarak alırsak,evet her daim içinden veya dışındanda ilahi söylenebilir. buna tasavvufta ne diyorlardı, @<u><a href="http://www.ihvanforum.org/member.php?u=630" target="_blank">talib</a></u> söylesin. :D talib sana takılmadan duramıyoum.ben sami efendinin müridanını neden bu kadar seviyorum acep:)

kalpler karşılıklı inşaallah... Yunus yine söylemiş sözün özünü:

Benim bunda kararım yok, ben bunda gitmeğe geldim
Bezirganem metaım çok, alana satmağa geldim

Ben gelmedim dava için, benim işim sevi için
Dost'un evi gönüllerdir, gönüller yapmağa geldim

Dost esrüğü deliliğim, aşıklar bilim neliğim
Denşürüben ikiliğim, birliğe bitmeğe geldim

Ol hocamdır ben kuluyum, Dost bağçesi bülbülüyüm
Ol hocamın bağçesine, şad olup ötmeğe geldim

Bunda biliş olan canlar, anda bilişirlermiş
Bilişüben Hocamla, halim arzetmeğe geldim

Yunus Emre aşık olmuş, Maşuka derdinden ölmüş
Gerçek erin kapısında, canım arz etmeğe geldim

Nakşilerin huzur hali dediği zikri daimidir. Her an Allah ile beraber olduğunu bilen zaten nasıl herhangi bir durumda Allah'sız gibi davranabilir.

Doğudan biraz daha bu şekilde bir merasim yaygın anlaşılan. Bizde yok ama olana da bir şey deme hakkımız yok :) Ben yapar mıyım, yapmam ama yapana da açıkca bir günah yoksa ortada, bir şey diyemem. Ne kadar şıktır değildir onu bilemem biraz kültürel bir şey.

spesifik

آزادی قید و بند
Düğünlerde ilahiler çok bayıyor ,
ilk önce tabi safları ayırmak lazım sonra bırakın millet içini döksün
dünyanın sıkıntılarını atıversin usturuplu bir şekilde eğlensin
müslümanların eğlenmeye hakkı yok mu ?