İlahi eşliğinde halay çekilir mi?

İlahi eşliğinde halay çekilirmi?

• Kullanılan toplam oy
    33
  • Anket kapatılmış .

Murat Yazıcı

Ordinaryus
Müzik konusunda sana katılıyorum.

Şimdi sen öyle kasdetmedin herhalde, ama başkaları yanlış anlayabilir. Vurgulayalım: Benim iştirak edilecek veya itiraz edilecek şahsî bir görüşüm yok; ben Hanefî mezhebinde olduğum için, Hanefî mezhebine göre yazılan muteber kitaplara bakıyorum. Müzik konusunda ise mezhebler arasında büyük bir farklılık yoktur. Konuyla ilgili hadis-i şerifleri merak eden şu derlememe bakabilir:

http://muratyazici.blogspot.com.tr/2008/01/alg-ve-mzik-hakkndaki-hadis-i-erifler.html

Bunları hüküm çıkarmak için değil, delilleri merak edenler için toparladım.

Ebu Computer

Kıdemli Üye

Bazı milletlerde oyun savaş öncesi ısınma ve hazırlıktır...

Kaçak

Yeni
Ürkünç oldum abi
adamların zikirleri böyleyse savaşmalarını hayal edemiyorum...
doğrar lan bunlar adamı ....

Kaçak

Yeni
Konumuza dönersek halay çekerken ilahi söylenir mi ?
araba kullanırken ders çalışılır mı ?

Yetim

Kısıtlı Erişim
Soruyu şöyle anlamak mümkün mü ?
Halay çekerken ilahi söylenir mi ?
Yahut ilahi söylerken ne yapılabilir ne yapılamaz ?
mesela ilahi söylenirken sallanmak usulden midir ? Adaptan mıdır ?

Yahut müzikli ilahi bidatmı ?

Yetim

Kısıtlı Erişim
Resulu Ekrem Medineye hicretinde Medinedeki ensarın efendimizi deflerle karşıladığı ve onu övücü kaside türü şeyler söyledği naklediliyor...Çalgı ile kuran hadis bir arada olmaz....Bunda bir ayrılık yok..

Bu hadise ile bugünkü müzikli ilahi aynımı ?
Arabsk caz rap ne ararsan var ...

Yetim

Kısıtlı Erişim
Ehli sünnete göre Harama besmeleyi şerifi çekmek küfürdür.. sakalı kökten kazımak haramdır hatta fıtrattan oluğu için çok çirkin bir bidat dır..

Ahter

Kıdemli Üye
Bu çeçenlerin halayı...Ama müzük yok galiba...Sanki ardından ruslara karşı cepheye gidecekler gibi geliyor insana!!

kebîkec

İhvan Forum Üye
Buna yakın söz söylediğimizde 7 gün ceza alıyoruz sana kım ceza verecek ?

Çeçen mücahidlerine ne bu garez ?

lafını bil de konuş. haddini bil. bunlar çeçendir ve de has mücahiddir.

sen.... neyse

ayrıca cerrahiler "saz, kanun, cümbüş, keman, kemençe" eşliğinde zikir yapıyorlar sesinizi çıkarmıyorsunuz... mücahidlere laf edeiyorsunuz. yazık!!!

not: bu arada yeri gelişken alevilerin de hakkını yemeyelim. cerrahilerin "saz, kanun, cümbüş, keman, kemençe" eşliğindeki "zikrine" söz edemeyenler, alevilerin saz eşliğindeki "zikrine" laf edebiliyorlar. malesef günümüzde insanlar bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmuşlar. çoğu da önyargı sahibi. ne desek boş. boş kafalar dan "tın tın.." dan başka ses de gelmez.

anlayana bu kadar yeter....

Tiyatro musunuz, tiyatrocu mu ? Bu günkü rolünüz mahallenin muhtarları mı. İşinize bakın. Büyüklerinizle saygılı konuşun. Çeçen mücahitlere garaz besleyen chp ye müdür olsun.

Sizin yaşınız o günlere yetmemiştir. Şu bizim dünya kasetini teybe koyup dinlememiş adamın yazacağı ancak bu kadar olur. Ben @kaçak a yazdım. siz üzerinize alınmayın. Mesaj yerini bulmuştur.

Gecekondu kabadayıları sizi...:blink:

http://www.youtube.com/watch?v=KItZLikIfOM

Yetim

Kısıtlı Erişim
Tiyatro musunuz, tiyatrocu mu ? Bu günkü rolünüz mahallenin muhtarları mı. İşinize bakın. Büyüklerinizle saygılı konuşun. Çeçen mücahitlere garaz besleyen chp ye müdür olsun.

Sizin yaşınız o günlere yetmemiştir. Şu bizim dünya kasetini teybe koyup dinlememiş adamın yazacağı ancak bu kadar olur. Ben @kaçak a yazdım. siz üzerinize alınmayın. Mesaj yerini bulmuştur.

Gecekondu kabadayıları sizi...:blink:

Saygı görmek istyorsan saygılı konuşursunuz yurıdaki üslubunuza binaen ne ise iki Müslüman olarak yinede iyi Niyetinize veriyorum....

microteam

Paylaşımcı
Günümüz de ilahiler ilahi olmaktan çıktı oyun havalarını andıran ilahiler(!) var.
Değil halay çekmek insanın göbek atası geliyor. Şahsen ben radyoda böyle bir ilahi(!) çıktığında kanal değiştiriyorum...

Mahpeyker

Kıdemli Üye
Istatistige hayret ettim, cekilir diyenler %50 ye dayaniyor.

Bu teknik bir soru degil arkadaslar. Ilahili halay yozlasmanin göstergesi olur. Bir sonraki asama ne, ilahili tango mu?

bilincsiz yapilan bir yorum !
zikir halinde aska ve sevke gelmek elbette islamda yeri vardir bunun. buna zik-i cehri denir . bu sekilde zikir eden rufailer cerrahiler de var.

ne yani simdi bu müslümanlar bu sekilde zikir edip aska geldikleri icin sizin gözünüzde yozlasma mi oluyor ?

asil yozlasma nedir biliyor musunuz ? kendisine göre "hizmet" diye dayatilan dava da kul hakki bile tanimayan , hic cekinmeden iftira atan , basörtüsü füruattir diyen ... vs vs vs ... say say bitmiyor ... iste asil yozlasma budur - DIN YOZLASMASI

bilmeyenlere duyurulur !