İkili ilişkilerde sevgimi yoksa saygımı önde gelir?

İkili ilişkilerde sevgimi yoksa saygımı önde gelir?

• Sevgi

Oy: 19 27.9%
  • Saygı

Oy: 49 72.1%

• Kullanılan toplam oy
    68

yarımelma

Üye
sevmediğiniz bir insana saygı duyabilirsiniz vay be ne güzel düşünmüş sevmiyorum ama doğru konuşuyor diyebilirsiniz fakat saygı duymadığınız kimseyi sevemezsiniz.

Sabr-el-Hayat

Profesör
Saygi ile sevgi ikili iliskilerde birbirinden ayrilmaz faktörlerdir. Cogunuzun söyledigi gibi evliligi ayakta tutan faktör sevgiden cok saygidir... Selam ve dua ile...

merdo

Paylaşımcı
ne demişler sevgide özgürlük saygıda mecburiyet vardır. saygının olmadığı bir yerde sevgi yeşermez ikiside olursa ne mutlu olursun . betül seni sayıyorum ve seviyorum :))

ozlem_tns

Doçent
saygı yoksa sevgide yoktur...sayan zaten otomatikmen severde...

markap

Üye
bence sevgi herşetden önde gelir çünkü insan sevdiğini kırmamak ona yanlış yapmamak için kendini herhalukarda saygıya zorlar sevgiyle kalın

hacınazif

Üye
Arkadaşlar bence hangisi önde gelir meselesi yanlıştır çünkü saygı ve sevgi birbirini tamamlar, biri olmazsa diğeride yoktur. Ancak diyebilirim ki; sevgi saygısız olmaz , saygı da sevgi gerektirir.

rüveyde_

Üye
Arkadaşlar bence hangisi önde gelir meselesi yanlıştır çünkü saygı ve sevgi birbirini tamamlar, biri olmazsa diğeride yoktur. Ancak diyebilirim ki; sevgi saygısız olmaz , saygı da sevgi gerektirir.

size katılıyorum..
saygı duymadığın birini nasıl seversin...
sevdiğin kişiye nasıl saygı göztermezsin...
ikiside olmazsa olmaz bence...
selam ve dua ile...

M3L3K

Asistan
Benim KAfam karisdi simdi Sevgimi Saygimi..?? :D hepiniz haklisiniz ama ben simdi neye tam hak verecegimi sasirdim:D

zümrüd-ü anka

Profesör
insanların sevmedikleri kişilere saygı gösterdiğine inanmıyorum üzgünüm ama öyle ama insan bişeyi yürekten sevdiği zaman ona saygıda duyuyor en azında ben hep bunu gözlemliyorum

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
Sadece ikili ilişkilerde değil tüm ilişkilerde öncelikle saygı gelir...
Saygı oldumu sevgide kendiliğinden gelir...Kanaatime göre benden küçük olsun büyük olsun karşımdakinin nasıl bana saygı göstermesini bekliyorsam bende aynı şekilde muhatabıma yada yaşadığım insanlara saygı göstermeliyim...Zaten saygı gösteren saygı görür...:)

_Nihade_

Gafleti eyLe Heba
Bir insanı ne kadar seversen sev saygı olmazsa belli bir zaman sonra, yüz göz olunmaya başlar, mesafe korunamaz.. ve sevgide biter.
Karşında ki insana olan sevgin onu ne kadar saydığına bağlıdır.

-Muhammed-

Profesör
Saygının olmadığı yerde sevgini ömrü iki gün...

nefahtü

Kıdemli Üye
Hayatınıza bir bakın ve kendinize sorun saygı duyduğunuz insanları seviyor musunuz?

elbiss

Ordinaryus
Bir insanı sevmeden saygı duyamazsın....

Fakat şu durum var makam mevkiden ötürü saygı duyulanlar yani bir insan bir Fabrikada müdürdür pek sevilmez fakat konumu itibariyle kişiye saygı duyulur yani yeterlilikleri sizlerden fazla olduğu için o konumdadır o yüzden sende saygı duyarsın...

Ki bazen bazı insanlar istisna Müdürde olsa onu kendinden aşagıda görür saygı duymaz ve bir şekilde haset ve kin yaparak onu o konumdan aşagıya indirmek için elinden geleni yapabilir ama başarılı olur olmaz bilinmez bir yoldur...

Eğer ilişkilerden kastım birliktelik yuva yolu üzere ise ki ben Böyle anladım o yüzden sevgi olmadan saygı AŞK ınıza duyamazsınız...

ama EĞER ikili ilişkilerdeki kasıt makam mevki anlamında ise Kişi sevmiyor olabilirsin yani sevmek zorunda değilsin ama kişi müdür konumundayken iyi bir lider ve fabrikaya getiri getiren ise buna çıkar ilişkileri denir kişiyi sevmesende saygı duyarsın....ki zaten makam mevki ilişkilerinde ister istemez makama hürmet saygı sunulur fakat kişi size saygısızlık yapmaya devam ederse işte bu hürmet konumu ve saygınlığı yavaş yavaş aşagıya dogru düşebilir ki zamanı gelince change süreci yaşanır...

O yüzden saygınlık kolay kazanılmaz ama sürekli elde tutulamazda...Makam ve mevkiye hürmet esastır ama bu hürmetin esaslılıgını kişilerin tavırları ve hassasiyetleri belirler ki zamanla kişi bu çıkarımları kendi görür hale gelir ..

Lider konumunda durumlar ise ikili ilişkiler babında daha farklıdır çünkü siyasi alanda sürekli siyasi oyunlar vardır burada düzen ve çark yalambaçlı oyunlar üzerine kuruludur en iyi aktör oyuncu kim olacak hesabı :) burada yönetim anlamında ülke durumu oldugu için rütbe konuur makam ve mevkiden daha ötededir...yani tamamiyle emir komuta zincir noktaları gibi...o yüzden burada saygınlık kendi bulunduğu köşkün adından gelir...misa sanayi bakanlığı dikkat ederseniz bakanlığın ismi bile birer saygınlık ifadesi ...

Bakanlığın saygınlığı kişiden önce geldi...yani anlaşılan o ki Bazı özel kurum isimlerinin saygınlığı kişilerden siyasi anlamda önde gelmekte....buradaki esas durum SİSTEM ürünün sınıfladığı rütbe durumlarından ötürü...

Ben ikili ilişkileri AŞK üzere değerlendirip anketi oyladığımda SEVGİ diyorum..

Sevgi olmadan saygı duyacağın bir AŞK olmaz..Seveceksem sonuna kadar sevmek isterdim ağabey :)

Böyle.

deren

semure
yalan konuşmayan sözünde duran dürüst insan sevgiyi de saygıyı da hak eder.dürüstlük şıkkı da olmalıydı.yalancı birisine ne saygı duyarım nede severim.

Ecrin

'Bâd-ı Sabâ..'
yalan konuşmayan sözünde duran dürüst insan sevgiyi de saygıyı da hak eder.dürüstlük şıkkı da olmalıydı.yalancı birisine ne saygı duyarım nede severim.
Aynen katılıyorum yalan iki tarafta söylememeli değil mi derencim:)Yalansız dupduru bi sevda için saygı ve sevgi diyorum bende:)