İki Hadis: Müslümanlar Yahudilerle Savaşır. Sonra Ne Olur?

ŞAKİROĞLU

Asistan
Katılım
16 Nis 2013
Mesajlar
364
Tepkime puanı
3
Puanları
18
Yaş
73
Konum
İSTANBUL
Web sitesi
www.hikayeler.net
İsrail'in 7 Ekim 2023 günü başlattığı Gazze operasyonu, 37 gün geçmesine rağmen devam ediyor. İsrail, ''HAMAS ortadan kalkana kadar operasyon devam edecek'' diyor.

Avrupa'nın bazı ülkelerinde protesto hareketleri görülüyor. Türkiye'deki bazı Müslümanlardan ''İsrail'e lanet'' bağırtıları çıkıyor. Ayet ve hadisleri mehaz gösterip Yahudi Müslüman savaşından bahsedenler de var. Bu kimseler, hadislerin Yahudilerin aleyhine tecelli edeceğine inanıyorlar. Hadis anlatıcıları hadis metinlerinde anlatılmak isteneni, anlayamazlarsa, İslamlığın dışında konum aldıklarını da anlayamazlar.

Yeni Şafak gazetesi yayını olan Sahih-i Buhari kitabından konuyla ilgili iki hadis metninin ne anlattığını anlamaya çalışalım:

Birinci hadis:

قال؛ تُقاتِلونَ اليَهودَ حَتى يخْتَبىَ أَحَدُهُمْ وَراءَ الحَجَرِ فَيَقولُ يا عَبْدَ الله هَذا يَهودِيٌّ وَرائي فَاقْتُلْهُ

Bu hadis, Hz. Muhammed'e tabi olanların, ileri bir zamanda, Yahudilerle savaşa girişeceğini bildiriyor. O savaşta, Yahudiler kaçıp taşların arkasına saklanacaklarmış. Yahudiler taş arkasına saklandıklarına göre, demek ki, kaçışacaklar. Onların arkasına saklandığı taş veya taşlar, ''Ey Allah'ın kulu!.. Bu arkamdaki Yahudilerdendir; onu da öldür'' diyecekmiş. Hadis metni, taş arkasına saklanan Yahudilerin bile öldürüleceğini ima ediyor.

Türkiye'deki Müslüman bilinen bazı kişiler, bu hadisi anlatarak bahsedilen savaş gününün gelmesini bekliyorlar. Ya da Gazze olayına bakıp geldiğini sanıyorlar. Çünkü Yemen'den sonra Lübnan'dan da İsrail binalarına roket atılmaya başlandı.

Metindeki تُقاتِلونَ اليَهٌدَ kelimesi, Yahudilere savaşma ve öldürme hamlesi yapılacağını belirtir.

Peki, savaşmanın ve öldürmenin sebebi ne olacak?

Bu hadis metninde sebep belirtilmiyor.

Peki, sulh ve barış yapma imkanı oluşmayacak mı?..

Günümüzdeki hadis öğretisiyle gelişmiş Müslümanlar, hadis metninden sulh ve barış anlamı çıkaramıyorlar. Anladıkları, kaçışan Yahudilerin bir tekinin bile hayatta kalmaması şeklinde. Ne kadar tuhaf!..

Metindeki ''abdellah'' kelimesi, o zaman için, 'Arabistanlı Müslümanlar' şeklinde anlaşılıyorsa da, ilerideki zaman düşünüldüğünde, 'müslüman' adı almış başka insanları da tanımlar.

İkinci hadis:

قال؛ لآ تَقومُ الساعَةُ حَتى تُقاتِلوا اليَهودَ حَتى يَقولَ الحَجَرُ وَراءَهُ اليَهودىُّ يا مُسْلِمُ هذا يَهودِىٌّ وَراءِي فَاقْتُلْهُ

Bu hadis metnini Türkçe'ye ''Yahudilerle savaşmadıkça kıyamet kopmaz. Arkasında Yahudi gizlenen taş dile gelir, ''Ey Müslüman! İşte Yahudi arkamda... Onu öldür, der'' şeklinde çevirmişler.

حَتى تُقاتِلوا اليَهودَ kelimesi, Yahudileri öldüreceğiniz zamana kadar demektir. Yani, vurup öldürmeye başlarsınız. İşte o ana kadar KIYAMET meydana gelmez.

Bu metindeki 'saat' kelimesi, kıyamet veya kıyamet zamanı anlamında oluyor. Lakin başlangıcı, bir milletin diğerine 'kıyam' hareketini oluşturmasıyladır.

Hadis metnindeki لآ تَقومُ الساعَةُ kelimesi, Yahudilerle mukatele olmadan, onları öldürmeden, o saatin-kıyametin meydana gelmeyeceğini belirtiyor.

Soru şu: Yahudiler mi Müslüman millete karşı kıyam edecek?.. Yoksa Müslümanlar mı Yahudi milletine karşı kıyam edecek?

Hadis metninde sorunun cevabı yok. Yakma, yıkma, öldürme, katletme hareketi ise 'saat' sözcüğüyle, belirgin.

Burada, Müslüman Yahudi savaşı çıkması için bekleyen Müslümanlara hatırlatalım:

'saat', الساعَةُ yanma, yıkılma, çökme, katledilme ve kahrolma olayının bizzat kendidir. Hz. Muhammed, bu hadisiyle, 'Müslüman' sıfatı almış bir milletin böyle bir bela içinde yani 'saat' zamanı içinde kalacaklarını haber vermiş.

Hadisten anlaşıldığına göre, ''tekumü's-saat'', Müslümanların Yahudilere kıyamından sonra oluşuyor.

Peki, bahsedilen bu zaman, ne zamandır?..

Yahudilerle mukatele zamanına kadar anlamındaki; حَتى تُقاتِلوا اليَهودَ kelimesinin ebced değeri 1412'dir. Miladi 1990 yılını gösterir.

1967 yılında, Mısır ve Suriye'nin İsrail'e karşı savaşı, yeni kurulmuş İsrail devletini yıldırmayı amaçlıyordu. Tahribat ve telefat askeri araçlara ve silahlara oluyordu. tekumü's-saat gerçekleşmiyordu. 2006 yılında Hizbullah adlı örgüt yüzünden İsrail-Lübnan savaşı olduysa da bir ay sonra sulh yapıldı.

7 Ekim 2023 günü, Müslümanlar Gazze'den fırlattığı roketlerle İsrail içinde eğlenen sivil yüzlerce kişiyi öldürdü. Hz. Muhammed'in 1400 yıl önce söylediği sözün birinci kısmı gerçekleşmiş oldu. Hadisin ikinci kısmı olan kıyamet, İsrail'in Gazze üzerine döktüğü bombalarla gerçekleşiyor. 11 bin Filistinli kişi öldü; oturulacak sağlam ev kalmadı; işyerleri, camiler, okullar ve hastaneler içindeki insanlarla beraber çökertildi.

Müslümanlar şerri değil hayrı beklemeli

İbrahim Faik Bayav / ŞAKİROĞLU
(13.11.2023 10:00)
 
Üst