İki gladyatör çıktı meydane

ummuhan

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
1 Eyl 2007
Mesajlar
12,942
Puanları
113
İki gladyatör çıktı meydane - Taraf - Istanbul - 09.05.2010

ANTALYA’DA mayıs sonunda açılacak olan gladyatör okulu için hazırlıklar devam ediyor. Okul, Roma dönemindeki gladyatörleri canlandıracak oyunculara eğitim verecek. Tek şart pehlivan gibi olmak.
javascript:increaseFontSize(); http://www.taraf.com.tr/haber/iki-gladyator-cikti-meydane.htm#
Antalya’nın Serik İlçesi’nde mayıs sonunda açılması planlanan gladyatör okulu için hazırlıklar sürüyor.
Okul, Aspendos Antik Tiyatrosu’nun yanındaki alanda Roma döneminin gladyatör dövüşlerini canlandıracak oyunculara eğitim verecek. Aspendos Gladyatör Okulu İşletme Müdürü Ali Akay “Okulda eğitim alacak oyuncular, 300 metrelik alanda gladyatör dövüşlerinin yanı sıra atlı araba yarışlarını da canlandıracak. Gösterilerde 40 kişi görev yapacak” dedi.
El yapımı giysiler ve savaş aletlerinin kullanılacağı gösteriler için alanda Roma dönemi mimarisi örnek alınarak 800 kişilik izleyici bölümü oluşturulacak. Alanın içerisine Roma pazarı da kurulacak.


İri vücut lazım

Akay, gösterilerde yer alacak gladyatörlerin önümüzdeki günlerde atlarla birlikte eğitimlere başlayacağını ifade ederek, şunları söyledi:
‘’Tesiste 16 at bulunuyor. Şu ana kadar, yaklaşık 300 bin TL harcandı. Gösterilerde yer alacak gladyatörler için de görüşmelerimiz sürüyor. Gladyatörlerin iri vücutlu olması gerekiyor. Biz de bu gladyatörleri en iyi canlandıracak kişilerin pehlivanlar olduğunu düşünüyoruz. Serik’teki pehlivanlarımızla bu konuda görüşmeler sürüyor.’’
Gösterileri izlemek üzere gelen ziyaretçilere, atmosferi daha iyi yaşatabilmek için dönemin giysilerinin verileceğini belirten Akay, ‘’Gösterilerle bir anlamda gladyatörleri Anadolu’da tekrar canlandıracağız. Bunu yaparken ticari amaçlarımız var ancak en büyük etken tarihe olan sevgimiz" dedi.
 
Üst