İki Chp'liye Ergenekon'dan fezleke

DENİZKRTL

Ordinaryus
İhvan Üyesi
Katılım
14 Şub 2010
Mesajlar
2,267
Puanları
0
CHP'li iki milletvekili hakkında, Ergenekon'un Erzincan ayağındaki kuşkulu ilişkileri yüzünden fezleke hazırlandı.
Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, CHP milletvekilleri Ahmet Ersin ve Erol Tınastepe hakkında hazırladığı fezleke, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'ne sunulacak. Böylece Ersin ve Tınastepe 'şüpheli' durumuna düştü.

Savcılık, iki CHP'li vekilin 'Ergenekon terör örgütüne yardım etmek, suç delillerini bozmak ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçlamalarıyla yargılanmasını istedi. İki vekilin dokunulmazlığı olduğu için fezleke Meclis'e gönderilecek. Dosya, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in Erzurum özel yetkili cumhuriyet savcılığınca tutuklandığı şubat ayına dayanıyor. Fezlekede Ahmet Ersin'in gizli tanık Munzur'la yaptığı görüşmenin de altı çiziliyor.

18 Şubat'ta CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, Erzincan Milletvekili Erol Tınastepe ve Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir ile Erzurum'a geldi. Ersin, İlhan Cihaner'i cezaevinde ziyaret edeceklerini, Erzincan ve Erzurum'da son günlerde cereyan eden olayları araştıracaklarını ifade etti. Ahmet Ersin, ertesi gün, Erzincan Eriza Otel'de Erdal Erdoğan aracılığıyla gizli tanık 'Munzur'la bir araya geldi. Ersin'e ait siyah bond çantanın, görüşmenin ardından Erdal Erdoğan tarafından alındığı, otel kamera kayıtlarından tespit edildi. Fezlekede, bu ayrıntıların altı çizilirken Ersin ve Tınastepe'nin gizli tanıklara 80 bin TL verdikleri de yer alıyor. Böylece söz konusu iddia resmi kayıtlara da geçirilmiş oldu.

İddiaya göre fezlekede, CHP'li vekillerin bugüne kadar gün yüzüne çıkmamış olan Erzincan Ergenekon davasındaki müdahaleleri, gizli görüşmeleri ve para trafikleri yer alıyor. Ahmet Ersin, gizli tanıkla buluşması hakkında birkaç kez çelişkili açıklamalar yapmış ve geri adım atmak zorunda kalmıştı. Önce, Munzur'la görüştüğünü yalanlamış fakat daha sonra, "Ben oturuyordum onlar yanıma geldi. Boşanma işi varmış, işsizmiş, onlardan bahsetti." şeklinde iddialarda bulunmuştu. Fakat otelin kamera kayıtları kendisini yalanlamıştı.

Ersin, Erzincan iddianamesinde de adı geçen Paradise Pastanesi'nin sahibi Erol Erdoğan'ın kardeşi Erdal Erdoğan'ın teslim aldığı çantayla ilgili de çelişkili bilgiler vermişti. İçinde para bulunduğu ileri sürülen çantada tıraş takımları ile pijamalarının olduğunu ileri sürmüştü.
Geçtiğimiz günlerde internete, görüşmenin ses kayıtları da düştü.

Kayıtlar Erdal Erdoğan'a aitti. Erdoğan, görüşmede gizli tanık Munzur'u tanıklıktan çekilmesi için ikna etmeye çalışıyor ve 3. Ordu Komutanı Saldıray Berk'i kastederek, "Paşa benim bir numaralı adamım. Sana bütün garantileri veririm." diyordu. Erzincan iddianamesinin ek klasörlerinde bir başka gizli tanık Fırat'ın da Ersin'le ilgili iddiaları mevcut. Fırat, savcıya verdiği ifadede, Ahmet Ersin'le aracılar vasıtasıyla buluşturulmak istendiğini anlatmıştı. İfadeye göre Paradise Pastanesi sahibi Erol Erdoğan, gizli tanık Fırat'a şu teklifte bulunmuş: "Arkadaşlarınla görüş. Eriza Otel'de milletvekilleri sizi bekliyorlar, görüşecekler. Ahmet Ersin, seninle özel olarak görüşmek istiyor."

Erdoğan'ın gizli tanık Fırat'a da ifadelerini değiştirmeleri karşılığında 80 bin lira teklif ettiği öne sürülüyor. Ayrıca, "Sizi milletvekili Ahmet Ersin'le görüştüreceğim, o da sizi Yargıtay'daki en büyük hakimlerle görüştürecek." şeklinde vaatlerde bulunduğu iddia ediliyor. istanbul zaman
CHP'liler Ergenekon davasını takip için Erzurum'a gitti Ergenekon'un Erzincan ayağı olarak nitelenen ve 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, Jandarma komutanları Albay Ali Tapan, Albay Recep Gençoğlu, MİT Bölge Müdürü Şinasi Demir'in de aralarında bulunduğu 16 şüphelinin yargılandığı dava bugün Erzurum'da başlıyor. Duruşmayı, bazı CHP milletvekilleri de izleyecek.

Bu isimler, hakkında fezleke hazırlanan Erzincan Milletvekili Erol Tınastepe ile Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş ve Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir. Milletvekilleri, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a da bir rapor sunacak. EMRULLAH BAYRAK ANKARA CİHAN ZAMAN
 
Üst