İkbal'in Benlik Alegorisini Tenkit | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

İkbal'in Benlik Alegorisini Tenkit

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
İhvan Üyesi
Muhammed İkbal'in bir -benlik- izahı vardır ki akıllara durgunluk! Der ki: İsyan olmadan benlik ortaya çıkmaz! İkbal bunu desteklemek için örnek olarak İblis’in Allah’a rağmen Allah’tan başkasına secde etmemesini gösterir. Bu bağlamda en büyük kulluk mertebesini İblis’in isyanında kabul eder. Ben bunu doğru bulmuyorum.

Benlik denilen şey, isyanla varlığını idrak etse de Allah'a rağmen hakikate yön bulamaz. Hakikat istikametinde olmayan bir benlik huzur değil, huzursuzluk üretir. Hem kendine hem de çevresine yüktür, ıstıraptır; dalâlettedir. Öyleyse Allah’ta hakikati bulmakla marifet kazanmış benliği kovalamalı insan. Âdem’in kafa kâğıdı burada saklı.

İkbal muhtemelen İblis örneği üzerinden edebî bir üslup kullanmış olabilir lakin ben bunu çirkin buluyorum. Eğer amaç, toplumu bilinçlendirip bir başkaldırışa tetiklemekse bunun yolu onu şeytanlaştırmak olmamalı. Eğer bu yolu seçerseniz bu felsefeyle harekete geçirdiğiniz kitleler, kendi cemiyeti içinde kendi kendisini ötekileştirecek, her görüldüğü yerde muradullah icabı doğal olarak taşlanacaktır. Kısacası bu felsefeyle gelecek bir şuurlanma(!) ta baştan hep kaybetmeye; İblis’le aynı kaderi paylaşmaya mahkûm.