İhramlı iken, dikişli ihram, dikişli terlik, dikişli ayakkabı giyilebilir mi? | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

İhramlı iken, dikişli ihram, dikişli terlik, dikişli ayakkabı giyilebilir mi?

ibrahimi

Has Uşak
İhvan Üyesi
Katılım
19 Haz 2006
Mesajlar
23,463
Puanları
0
Yaş
35
İhramlı iken, dikişli ihram, dikişli terlik, dikişli ayakkabı giyilebilir mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;
İhramlı iken, pantolon, palto, mintan gibi dikişli elbiseler giymek de haramdır. Ancak erkeklerin üşüdüğü için veya başka bir zarurete binaen dikişli elbiseleri sırtlarına almalarında bir mahzur yoktur. Dikişli elbiseden kasıt, vücud ölçülerine göre dikilmiş gömlek, pijama gibi elbiselerdir. Peştemal şeklindeki ihramların kenarındaki dikişlerin zararı yoktur, sökülmesi gerekmez.

Çorap ve ayakkabı giyilmesi de câiz değildir.

Başı açık, ayakları çıplak olup, terlik veya nalın giyebilir. Hadiste şöyle buyurulur: "Sizden biriniz, bir izâr (alt peştemal), bir ridâ (üst peştemal) ve iki nalınla ihrama girsin. Nalın bulamazsa, mest giysin, mestlerin topuklarından aşağısını ayırsın" (eş-Şevkânî, IV, 305). İbn Abbâs rivayetinde "topuklardan aşağısını ayırma" ifadesi yoktur (Buhârî, Hac, 21; Müslim; Hac, 1-3; Dârimî, Menâsik, 31; Tirmizî, Hac, 19; Ahmed b. Hanbel, I, 215, 221, 228, 279, II, 3, 4, 8, 34, 47).

Kadınlar ise, dikişli elbise giyinirler, renkli elbiseye pek iltifat etmez ler. Ayaklarına da çorap ve ayakkabı giyinirler. Telbiye getirirken seslerini yükseltmezler. Kendileri du yacak kadar bir ton da tutmaya dikket ederler. Tavaf esnasında re mel yapmazlar, Saye'derken İki yeşil mil arasında hızlanmazlar.


Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet
http://www.sorularlaislamiyet.com/index.php?s=show_qna&id=128459
 

_Berceste_

bir tutam delilik...
İhvan Üyesi
Katılım
21 Eyl 2010
Mesajlar
6,798
Puanları
0
ALLAH razi olsun bilgilendirdiginiz icin
 

İstihya

Doçent
İhvan Üyesi
Katılım
25 Eyl 2010
Mesajlar
723
Puanları
0
Hac mevsimi de kapıda bilgilenmeliyiz:)
 
Üst