İhlÂs 1

Erhan

Profesör
Web sitesi
www.softajans.com
İHLÂSIN TANIMI
İhlâs nedir? Evet, ihlâsın iki tarifi var. Biri azimli olmak samimi olmak işinde canını dişine takmak. Bir hadis var. Kişi bir şeyi ihlâsla isterse Allah verir. Buradaki ihlâs ilk tanımımıza uyuyor. İkici ihlâsın tanımı ise sadece rızayı ilahiyi gözetmek. Tabi burada birinci manayı da içine katıyoruz. Allah için canını dişine takmak olarak anlayacağız. Evet, biz ihlâsı böyle anlamalı böyle yaşamalıyız. Benim kanaatimce bu iki tabiri kullanıp yaşarsak hiçbir kuvvet bize dayanamayacaktır. Dalalet rüzgârları hafif bir esinti gibi gelecektir. Ben ihlâs risalesini kes kopyala yapıştır yönteminden çok zamanımıza göre nasıl anlamışsam öyle anlatmaya çalıştım.
İHLÂS
Ey nefis! Soruyorum sana insanlar seni sevsin diye elinden geleni yapıyorsun. Acep Allah seni sevsin diye ne yaptın. İnsanlara rezil olmamak için yalan üstüne yalan attın. Ama Allah rezil olacağın mahşer gününü hiç düşündün mü?
Razı olduktan sonra bütün dünya küsse ehemmiyeti yok, razı olsa ve istese kulları da razı ettirecek olan Allaha güven miyomusun? Hâşâlar hemen duyulur. Ne yani insanları mutlu etmeyelim mi? Diye sorulan soruları duyar gibiyim. Elcevap aksine mutlu etmeye çalışalım. Amma Allah için mutlu edelim. İşte bunu anlayamadığımız için Allah için yapmıyoruz insanlarda hain çıkınca içimiz içimizi yiyor. Oysaki Allah için yapılan bir amelde karşılığını bulacağına inandığı için ve vaadinde sadık olan birine itimat ettiği için içi içini yemez. Hatta bir hadisi şerifte var ki ‘karşıdaki insan anlamasa da Allah anlar amel defteri kapanmaz.’
Evet, insanlardan ilgi beklemek ihlâsı zedeler. Evet, tececcühünas istenilmez. Belki verilir. Verilse de hoşlanılmaz. Evet, zor zor zor… Hem istemeyeceğiz. Hem verilse hoşlanmayacağız. Zor ama imkân dairesinde. Çünkü Allah kuluna gücünden fazlasını yüklemez.
Amma ve lakin diğer insanlara nispeten bizim ihlâsı kazanmamız kolay kolay kolay Evet, bizim ihlâs risalemiz var. Evet, isterseniz bir giriş yapalım ihlâs risalesini derleyelim ve günümüze uyarlayalım ha gayret …

Zeynep Özmen

Kevok_84
kardeşim Allah razı olsun günümüzde tam ihlasa vakıf olan müminler oluruz inşallah üstad ne güzel açıklamış Allah razı olsun ondan