Ihlamur Ağaçlarının Kokuları

hirahos

Kıdemli Üye
Bakarız, ama görmeyiz??

Adamın biri, ilk defa gittiği küçük bir kasabada şaşkın şaşkın gezindikten sonra yol kenarında duran bir arabanın yanına sokuldu ve arka koltukta tek başına oturan çocuğa:

- Buraların yabancısıyım, dedi. Parkın hemen yanıbaşındaki fırını arıyorum, çok yakın olduğunu söylediler.

Çocuk, arabanın penceresini iyice açtıktan sonra:

- Ben de buraya ilk defa geliyorum, dedi. Ama sağ tarafa gitmeniz gerekiyor herhalde.

Adam, çocuğun da yabancı olmasına rağmen bunu nasıl anladığını sordu ister istemez. Çocuk:

- Ihlamur çiçeklerinin kokusunu duymuyor musunuz? diye gülümsedi. Kuş cıvıltıları da oradan geliyor zaten.

- İyi ama, dedi adam, bunların parktan değil de tek bir ağaçtan gelmediği ne malûm?

- Tek bir ağaçtan bu kadar yoğun koku gelmez, diye atıldı çocuk. Üstelik, manolyalar da katılıyor onlara. Hem biraz derin nefes alırsanız, fırından yeni çıkmış ekmeklerin kokusunu duyacaksınız.

Adam, gözlerini hafifçe kısarak denileni yaptıktan sonra, cebinden bir şeker çıkarıp teşekkür etmek isterken, çocuğun kör olduğunu fark etti.

Çocuk ise, konuşurken bir anda sözlerini yarıda kesmesinden anladı, adamın kendisini fark ettiğini.

Işığa hasret gözlerini adamdan saklamaya çalışırken:

- Üç yıl önce bir kaza geçirmiştim, görmeyi o kadar çok özledim ki... Sizinkiler sağlam öyle değil mi?

dedi. Adam, çocuğun tarif ettiği yerde bulunan fırına yönünü döndü, bir müddet sustu ve:

- Sağlam olup olmadığından artık emin değilim.. Emin olduğum tek şey, benden iyi gördüğündür..

H

hiç

Guest
hmm şimdi ben başka bakacam bu olaya hirahos abim :D
kör olan kişinin diger organlarının daha duyarlı olması ve ihtiyaca binaen fazlaca gelişmiş olması normal degil midir...?
elbette hikayenin verdigi fikir bu olmamalı :O ama bir de zahiren görünen bir gerçek de var gibi ne dersin..?:whistling[1]:
:friends:

gülce

Paylaşımcı
20 sene önce okuduğum bir kitapta kör bir genç kızın zenci bir delikanlıyı bilmeden çok sevdiği roman aklıma geldi kalp gözlerimiz açık olur inşaallah

hirahos

Kıdemli Üye
hmm şimdi ben başka bakacam bu olaya hirahos abim :D
kör olan kişinin diger organlarının daha duyarlı olması ve ihtiyaca binaen fazlaca gelişmiş olması normal degil midir...?
elbette hikayenin verdigi fikir bu olmamalı :O ama bir de zahiren görünen bir gerçek de var gibi ne dersin..?:whistling[1]:
:friends:

Evet, abim.. Haklısın.. Dediğin gibidir.. :friends:

Aslında bu anlatılandan benim çıkardığım hisse de şu oldu:

Çevremizdeki bir çok güzelliğe ve içinde bulunduğumuz bir çok nimete zamanla alıştığımız için onlara bir nevi yabancılaşıyoruz.. Bir çok mucize bize sıradan gelmeye başlıyor ve bunlara karşı köreliyoruz.. Allah'ın nimetlerini görerek anıp taktir etmek; hatta hakkıyla takdir edemeyeceğini idrak etmek "şükür" dedikleri vazifenin özü bence..

Bu kıssayı bu yüzden çok sevdim ve burada naklettim.. İnsana ayık olmasını öğütlüyor.. Yani uykudan uyanmasını..