İHL öğrencilerine 'namaz şart olsun'?!

K

Kaçak

Guest
Sayın Eygi yaşlandıkca kantarın topuzunu iyice kaçırıyor ...
Önümüzdeki sene falaka talim ettirirsen şaşırmam ...

M. Şevket Eygi – Milli Gazete

İMAM-HATİP okullarının gerçek İslam mektepleri olabilmesi için bazı zarurî (zorunlu) şartlar vardır. Bu şartlardan biri olmazsa, tam İslam mektebi olamazlar.

Birinci şart: Bu okulların hepsinde Ehl-i Sünnete uygun sahih itikat okutulmalıdır. Hiçbir reformcuya, dinde değişim ve yenilik isteyene, Fazlurrahmancıya (Tatiliye mezhebi), Vehhabîye, Selefiyeciye, diyalogcuya ve diğer bid'at fırkalarına mensup kimseye bu okullarda öğretmenlik yaptırılmamalıdır.

İkinci şart: Ders saatleri içinde hangi namaz vakti giriyorsa o namazlar BÜTÜN öğrenciler tarafından okul camiinde, okulun resmi imamının arkasında cemaatle kılınmalıdır. Namaz kılmayan ve cemaate katılmamakta direnen öğrencilerin okulla ilişiği kesilmelidir.

Üçüncü şart: İmam-Hatip okullarında kız erkek karışık öğrenci okutulmamalıdır.

Dördüncü şart: İmam-Hatip okulu talebelerinin okul dışında, Müslümanlığa yakışmayacak tavır, hareket ve davranışları takip edilmeli, gereken uyarılar yapılmalıdır. Bu uyarılara uymayanlar, gerekirse tard edilmelidir.

Beşinci şart: Okullarda bilhassa usul-i fıkıh ve fıkıh derslerine ağırlık verilmelidir.

Altıncı şart: Bütün öğrencilerin imamlık yapabilecek kadar düzgün kıraate ve yeterli fıkıh bilgisine sahip olması gerekir.

Yedinci şart: İmam-Hatip öğrencileri İslam ahlâkı konusunda bütün gençliğe model ve örnek olacak şekilde yetiştirilmelidir.

Sekizinci şart: İmam-Hatip talebelerine doğru dürüst Arapça öğretilmelidir. İmam-Hatip diploması almış, elif'i mertek zannediyor, böyle rezalet olur mu?

Madde olarak yazmıyorum, İmam-Hatip öğrencileri namazın edeplerinden olan imame veya takke ile namaz kılmalıdır.

Öyle İmam-Hatip mezunları görüyorum ki, ne beş vakit namaz kılıyor, ne Cumaya gidiyor. Bu ne biçim İmam-Hatip tahsilidir.

Lütfen, çok rica ediyorum ucuz ve gereksiz itirazlarda bulunmasın kimse. Bendeniz, İmam-Hatip mekteplerine esastan muhalif değilim. Onların gerçek İslam mektepleri olmasını istiyorum. Bu bir suç mudur, bir kabahat midir, kötü bir istek midir? Yukarıda yazdığım maddelerin hangisinde Ehl-i Sünnete aykırı bir husus vardır?

İmam-Hatipli kız öğrencilerin rengârenk, dikkati çeken başörtüler takmaları doğru değildir. Sade, parlak olmayan bir renkte başörtü olabilir.

İmam-Hatiplerde mutlaka Osmanlıca okutulmalı, gençler anadilimizin edebiyatını iyi bilmelidir.

Ben yazıda kantarın tozunun kaçtığı yer göremedim, namaz tüm İslamlara şart zaten...

Allah razı olsun, Eygi hocadan, şeriatın gereğini dile getirmiş...

Meryem

Komplike
Benim İHL dönemimde yaklaşık 5 yıl önce, erkeklerin cuma namazından kaçmak için (hiç abartmıyorum) 3 metre düz duvarı tırmandıklarını ve namaza çağrılan kız öğrencilerin iğrenç yalanlarla nasıl da kendilerini küçük düşürdüklerini anlatmasam iyi olur... :)

Hayal, masal, ütopya vs....

Hikem

Kıdemli Üye
Hazine kardeş, vuku bulmuş olaydan bahsediyorsa da Mecellede :'' Sui mîsal mîsal olmaz'' kaidesi çerçevesinde düşünürsek, sayın yazarın fikirleri, şimdilik zor görünüyorsa da her müslümanın karşı çıkması düşünülemeyecek hakikatlerdir..İslamda farz ibadetlerde zorlama olduğu hakikati, şimdilerde , ''demokrasi'' putunun eğemenliği altında neredeyse hayal olmuş gibi gösteriliyor..Türkiye müslümanlarının, rehavetten kurtulup, çok yol alma durumunda olduklarının hatırlatılması babında, yazara teşekkür arz ederim..:)

Meryem

Komplike
Haklısınız hocam, keşke şu yazıdaki istekler hayal olmaktan çıksa da biz de bu sözlerimizi yutmak zorunda kalsak...

Hikem

Kıdemli Üye
Estğ. siz gördüğünüz şeylerden bahsediyorsunuz...Bizde olması lazım gelenin ısrarla hatırlatılmasından dem vuruyoruz...:)

K

Kaçak

Guest
Riyakarlık yazarın yaptıgı ...
Sözü doğru söyledim daha ne diyor ...
İmam Hatip okullarının nasıl olması gerektiğini sorgulayacağına ...
İmam Hatip okullarının varlığını sorgulasa da Ehli Sünnetliliğini görsek o zaman ...
Çıkmaza düşeceği yeri değilde , zeytinyağı gibi üstte çıkacağı yeri ele alıyor haliyle ...
Mevzu Elif Mertek mevzusu ise , sıkıntı yok ...
Kapatırsın çocukları dershanelere , eliften neler çıkartırlar ...
Desene işte İmam Hatipler böyle tipler çıkartmak için kuruldu diye ?
Arada çıkan " guzide çocukları" ideal diye kakalayacağına , sizi verdik kasaba nasıl kurtuldunuz diye sorsana ...
Hayırlısı bakalım , anlaşılan falaka taliminide sahiplenecek çok ...
Ben yatmam falakaya baştan söyleyim ...

Mahpeyker

Kıdemli Üye
ben de yazıda ehli sünnete muğayir bir talep göremedim
olması gereken şeyleri söylemiş
İmam Hatipde okuyan yakın bir tanıdığım var ve anlattıkları
hiçte ehli sünnete uymuyor .

doğrusu ,bu yazı için bu tutumunu da anlamakta zorluk çekiyorum Kaçak Abi

K

Kaçak

Guest
İmam hatip liseleri hiç bir şekilde "sivil" bir eğitim sistemi değildir ...
Tamı tamına "resmidir" ve üstelik her türlü angaryası ve maliyeti "sivillerce" yüklenilmiş "resmi" kurumlardır ...
Ve tüm içeriği gene "resmi ideoloji" tarafından doldurulmuştur ...
Böyle bir kurumdan "ehli sünnet" geleneği beklemek , bekliyor olmak , ve dahi "ehli sünnet" değiller demek biraz abest ...
Ama görüldüğü üzere ehli sünnete muğayir( bunu türkçesi ne ) hiç bir talep olmadığı için isteklerinde ,resmi okulların varlığı değil , içeriğine dikkat çekiliyor ...
Ehli sünnetin kurucu imamlarından -bana göre kendisi - olan İmamı Azamın "resmi ideoloji" ile olan ilişkisi ortada iken ...
Sivilleşemeyenlerin ehli sünnet savunucusu olması, bizi anlaşılmaz kılıyor işte ...
Hal böyleyken Telefunken ...

Hikem

Kıdemli Üye
Riyakarlık yazarın yaptıgı ...
Sözü doğru söyledim daha ne diyor ...
İmam Hatip okullarının nasıl olması gerektiğini sorgulayacağına ...
İmam Hatip okullarının varlığını sorgulasa da Ehli Sünnetliliğini görsek o zaman ...
Çıkmaza düşeceği yeri değilde , zeytinyağı gibi üstte çıkacağı yeri ele alıyor haliyle ...
Mevzu Elif Mertek mevzusu ise , sıkıntı yok ...

...
Kapatırsın çocukları dershanelere , eliften neler çıkartırlar ...
Desene işte İmam Hatipler böyle tipler çıkartmak için kuruldu diye ?
Arada çıkan " guzide çocukları" ideal diye kakalayacağına , sizi verdik kasaba nasıl kurtuldunuz diye sorsana ...
Hayırlısı bakalım , anlaşılan falaka taliminide sahiplenecek çok ...
Ben yatmam falakaya baştan söyleyim ...

Falaka falan kaldımıki, Kaçakcım...Yoksa ''Ben yatmam falakaya baştan söyleyim '' demenin alıtında bir tecrübe mi yatıyor? merak ettim doğrusu...:D

İmam hatiplerde düzenin bozuk olması yazarın söylediklerine yanlışlık katmaz sn Eygi haklı imamhatipler yanlış yoldaysa bu yazarı ne kadar ilgilendirir?

K

Kaçak

Guest
Yok yahu , falaka görmedim hamd olsun ...
Ama falakayıda-maddi manevi- dini bir vecibe olarak kabul eden ...
Hem uygulayıcısı hem maduru olmuş insanlar tanıyınca , bunuda ehli sünnet gereği diye satmaya çalışan olursa şimdiden gardımı alayım istedim ...
Bu haddeye gelirsek bilin ki Ehli Sünnetli değilim ...
bu kadar ...

Hikem

Kıdemli Üye
Kaçak'ı anlamak için epey terlemek lazım, herhalde...Bu ''gard'' meselesini sevdim, doğrusu...Bundan sonra bende alayım...gardımı...:)

K

Kaçak

Guest
hocam ben seni "sözlükle" anlıyorum ...
Sanmıyorum ki benim kadar emek veriyorsundur anlamak için ...
Mest konusu akaid olmuşsa eğer , dayak cennetten çıkmadır hükmü gereğince , falaka da girerse şayet Ehli Sünnet filan olmamam diyorum kısaca ...

Hikem

Kıdemli Üye
Mest konusu ayrı tutulacak olursa, ''dayak cennetten çıkma'' sözünün kaynağını bilmiyorum...herhalde bir uyanık vatandaş olabilir...Kaçak kardeşime islamda dayak konusunda şu satırları iktibas edeyim:''Muallim terbiye etmek için yüze vuramaz, bir taraflarını kıramaz, leke yapacak derecede şiddetle vuramaz..Bunları yaparsa zulmetmiş olur..Aynı zamanda bir muallim talebesini dövdüğü takdirde de bu şartlar koşulur.Mesela tahta parçası ile , şiddetle tokatla dövemez..Dövdüğü taktirde hakkında tazminat davası açılır..'' Ölçüler kitabı s. 152..

Kaçak kardeşim beni anlamak için sözlüğe çok müracaat ettiğini belirtmiş..Üzgünüm...afuv dilerim...lakin bu sitede yazı yazarken belkide en çok yorulan benim , zira kitab karıştıracağım diye ''canım çıkıyor'' ...Her yazımda bu hemen hemen böyle...Vesselam...:)

mavera_agd

Doçent
Ya bu ne saçma bir konu?

bir müslman namaz kıl diyor kılınsın diyor diğer yandan başka bir müslüman olmaz böyle şey diyor resmi kurummuş diyor...
sistemle (tağutla) barışığız herhalde...

Hikem

Kıdemli Üye
Naseddin Hoca doğru söylemiş..Sen de haklısın... ne diyelim..:D

Ahver

Âsî İşgâl Kuvvetleri
İmam Hatiplerin "gerçek İslâm mektepleri" olabilmeleri için "gerçek muallimler"in yetiştirilmesi daha elzem olsa gerek.

Hikem

Kıdemli Üye
Ne güzel temenniler..Yalnız 'gerçek muallimler'' nerede yetişecek, Ahver?:)