İHL öğrencilerine 'namaz şart olsun'?!

imam hatipler hâlâ ne için var anlamış değilim.. Ne işe yarar bu okullar bilgisi olan var mı.

Ahver

Âsî İşgâl Kuvvetleri
Ben de bunu vurgulamaya çalışmıştım hocam.
Bir adım öncesi ilâhiyatlardır misâlen,ama bakıyoruz içler acısı bir çok mevzû daha orada halledilememiş durumda.

Yıllardır hep şu noktaya zihnimi meşgul etmiştir; Bizim hocalarımızın yaşları kemâle ermiş olanları, herhangi bir konuda, ilgili âyet,hadis ve âlimlerin görüşlerini orjinal metinlerinden rahatlıkla aktarırdılar ve o bilgiler için "bunu İmam Hatibe ilk başladığımız yıl ezberlemiştik" derdiler.Haliyle bizler de lisenin sonuna gelmiş halimizle onların orta birlik derecesinin yanından geçemediğimize hayıflanırdık.

Yani gerçek şudur ki İmam Hatipler hep irtifâ kaybetmiştir.Tamam tek mesele bilgi değildir ama okulun en büyük amacı kalite çıtasını yüksek tutmaktır.
Yani şöyle açıklıyorum ben vaziyeti ; Şimdinin lisansüstü eğitimi,enstitü eğitimleri vs. bir zamanların İlâhiyatlarına (Yüksek İslam Enst.);ilâhiyatları,o zamanların İmam Hatiplerine,İmam Hatip Liseleri de,herhalde ancak İmam Hatip başlangıç safhalarına denk düşüyordur.

Bilmem yanlış mı düşünüyorum hocam,ama yaşadıklarımızdan çıkarımlarımız böyle oldu.
Gerçek muallimler için de bu merdivenin en üst kısmına çıkılmalı zannederim.Yani gerçek muallimlerin(adaylarının) çekirdek halindeyken kalitesini korumaya çalışırken,o çekirdeği işleyecek olanın da kalitesini en yüksekte tutma çalışmalarına ivme kazandırılmalı.
Bu ancak ilmen ve mânen kalite sahibi olmakla olur diye düşünüyorum.

Ahver

Âsî İşgâl Kuvvetleri
Galiba yetmez.

Başkasının işlediği ile bizim inancımız lekelenecek ise,hayatın her noktasında her yer leke içinde kalır.
Burada hataları savunmuyoruz,olunması gereken hâli konuşuyoruz zaten.

Örnek olma hâline,imam olma hâline nasıl gelinirin derdini çekiyoruz.
Diğer yanıyla da, İslâm'a uygunsuz tavrı kim sergilerse sergilesin (müslüman olması şartıyla) bizi rahatsız etmeli zaten.İslâm ,farziyetleri İmam Hatiplilerle sınırlı bir din değil bunu unutmayalım.

Hı, "şöyle şöyle olmalı,olsa daha güzel olur" deseniz sizi anlayabilirim.
Ya da ne işe yaramasını isterdiniz bunu açıklasanız...Bunlar anlaşılır.
Yoksa her günahkârı da sosyal hayattan çekmemiz gerekirdi vs.

Hâlâ açık olmalarının da bir çok sebebi varmış aslında,ben de sonradan anladım.Kapatılsa alternatif var mı mesela?

**Katkı payı bir latîfe idi.Yıllar önce 8 yıllık eğitim için istedikleri katkı payını aylar süren ısrarlara rağmen vermemiştim de aklıma o geldi.Sonra idare ile baltaları topraktan çıkarınca...

mesele maişeti temin ise karışmam dilediklerini yapsınlar ama bunu da ifşa etsinler her dem..

yok topluma hayırlı bir evlad olmak istiyorlarsa bi nurcu olarak kadın erkek herkese kapı açık.. Ne katkı payı ne baş örtüsü engeli.. Risale lerde böyle sorun yok.. Yol parası bile vermiyorsunuz..

Diyeceğim bu idi.. Siz devam edin..

ummuhan

Kıdemli Üye
Bu konuda kaçağı rahatsız edip gard aldıran söz ehl-i sünnet sözüdür :)

Galiba yetmez.

Başkasının işlediği ile bizim inancımız lekelenecek ise,hayatın her noktasında her yer leke içinde kalır.
Burada hataları savunmuyoruz,olunması gereken hâli konuşuyoruz zaten.

Örnek olma hâline,imam olma hâline nasıl gelinirin derdini çekiyoruz.
Diğer yanıyla da, İslâm'a uygunsuz tavrı kim sergilerse sergilesin (müslüman olması şartıyla) bizi rahatsız etmeli zaten.İslâm ,farziyetleri İmam Hatiplilerle sınırlı bir din değil bunu unutmayalım.

Hı, "şöyle şöyle olmalı,olsa daha güzel olur" deseniz sizi anlayabilirim.
Ya da ne işe yaramasını isterdiniz bunu açıklasanız...Bunlar anlaşılır.
Yoksa her günahkârı da sosyal hayattan çekmemiz gerekirdi vs.

Hâlâ açık olmalarının da bir çok sebebi varmış aslında,ben de sonradan anladım.Kapatılsa alternatif var mı mesela?

**Katkı payı bir latîfe idi.Yıllar önce 8 yıllık eğitim için istedikleri katkı payını aylar süren ısrarlara rağmen vermemiştim de aklıma o geldi.Sonra idare ile baltaları topraktan çıkarınca...

Bravo Ahver ama bu yazılanı okuyup anlayacak idrak gerek :)

ummuhan

Kıdemli Üye
mesele maişeti temin ise karışmam dilediklerini yapsınlar ama bunu da ifşa etsinler her dem..

yok topluma hayırlı bir evlad olmak istiyorlarsa bi nurcu olarak kadın erkek herkese kapı açık.. Ne katkı payı ne baş örtüsü engeli.. Risale lerde böyle sorun yok.. Yol parası bile vermiyorsunuz..

Diyeceğim bu idi.. Siz devam edin..

Ama arkadaşın amacı nurculuğa davetmiş bak Ahver para harcamadan yola revan oluyormuşsun ne güzel... dimi :)

Ha bak oralardan gelemem masraf olur deme yol parası da hazırmış :)

K

Kaçak

Guest
Bu konuda kaçağı rahatsız edip gard aldıran söz ehl-i sünnet sözüdür :)
Çok yerinde bir tespit ...
Böyle bir Ehli Sünnet algısı beni çileden çıkartıyor doğrusu ...
Hala rahatsız olduğum tarafı değilde , "ehli sünnet" silahının kullanılması , rahatsızlığımın en güzel izahı ...

ummuhan

Kıdemli Üye
Çok yerinde bir tespit ...
Böyle bir Ehli Sünnet algısı beni çileden çıkartıyor doğrusu ...
Hala rahatsız olduğum tarafı değilde , "ehli sünnet" silahının kullanılması , rahatsızlığımın en güzel izahı ...

E ben bilirim :D

K

Kaçak

Guest
Bildiginiz şey her ne ise , dogru şey degil ...
Zannımca anlamadınız ama hayırlısı olsun ...

ummuhan

Kıdemli Üye
Bildiginiz şey her ne ise , dogru şey degil ...
Zannımca anlamadınız ama hayırlısı olsun ...

Yok ben doğru anlarım bu da karşıdakini rahatsız eder, (sanırım bu da bir şeylerin görünmesinden duyulan huzursuzluktan ? kaynaklanır) :)

K

Kaçak

Guest
Anladıgınız dogru buysa , anlamadıklarınızı düşenemiyorum bile ...
Sayın Eygiye çatıyorum , IHL kuruluşunu sorgulamadan , içerigini nasıl sorgularsın ...
Ehli Sünnet arkasına saklanarak , kuruluş sebebini gözlerden kaçırma diye ...
Sizde ondan aşağı kalmayarak ..
Vurguyu yaptıgım yere degil , Ehli Sünnetten rahatsız olduguma dikkat çekiyorsunuz ...
Sonrada anladım ben sizi diyorsunuz ..
Anlarsınız siz beni ama , anlamak istediginiz şekilde ...
Rahatsız oldugum "Ehli Sünnet " kelimesi değil ...
Bu kelimenin arkasına saklanıp, asıl itiraz edilmesi gerekenlere itiraz etmemek ...

K

Kaçak

Guest
Dediklerim bitmiyor ...
Anlaşılmaktan rahatsız olmam , bilakis beni çok mutlu eder ...
Bir usul kaidesi vardır , beyan esastır ...
Beyanımı esas alıp , fikirlerime olumlu yada olumsuz yorum yapanları burada bulunma amacına uygun bir eylem yaptıkları için severim sayarım ...
Aynı fikirde olmamız şart degil , taban tabana zıtda olabiliriz sıkıntı vermez ve nitekim örnekleri çok şükür ...
Ama beyanımı degilde , zanlarını esas alıp beni yorumlamaya çalışanlar ise , herzaman yorucu olmuştur ...
Bu konudada oldugu gibi , gizli emellerimi deşifre etme hammaliyesini gönüllüce üstlenen ve bu ugurda yalın kılınç mücadele eden iman kurtarıcılarına diyecegim çok söz var ama ...
İnsanların eli boş gönlü hoş , yapacak bir şey yok ...
Konumuza dönersek ...
IHL ler Sayın Eyginin dedikleri yaptıgında , düzelecek mi dersiniz ?

ummuhan

Kıdemli Üye
Eygi'yi eleştirenler ne yapıyorlar mesela?

Eygi misali (ki kıyaslanmaz en azından onun kültürü birikimi ya da kazandığı bi çok şey var) yalnızca konuşuyor -yazıyorlar- :)

K

Kaçak

Guest
Genç olsa gidip döverdim ama ...
Elimde kalır endişesi hakim ...
Peki Eygiyi savunanlar ne yapıyor ?
Konuşmakla kalmayıp , Ehli Sünnetlilikde yapıyor ...

Ama arkadaşın amacı nurculuğa davetmiş bak Ahver para harcamadan yola revan oluyormuşsun ne güzel... dimi :)

Ha bak oralardan gelemem masraf olur deme yol parası da hazırmış :)

İhl ye alternatif istedi bende gösterdim.. O kadar.. Derdim geyik yapmak değil.. Anlamak için idrak gerek..

türkü

Kıdemli Üye
namaz hususu degil ilk madde rahatsız etmiş olmalı seni kaçak kardeş :) emniyet, saglamlık bir tek yazarın din algısında ve islama bakışında mevcut..buna itiraz etmek gerçege gözü kapamak olur herhalde..ama şu var ve denilebilir : ben duragan, düşünceden ve fikir üretmekten yoksun, ezbere dayalı bir din anlayışını içime sindiremiyorum ki dahi devir bunu kabul götürecek cinsten degil. kalifiye gençler bu usülde makinevari yetiştirelemiyor artık. ne yapılmalı? elin eli ve batı güdümünden/ tesirinden (reform, modernizm gibi) uzak, içimizden/tarafımızdan bir "görüş" ile neler yapabiliriz, o yol üzerinden gitmek lazım gelir.. biliyorum biz böyle baksak dahi ehl-i sünnetin agır topçuları ılımlı yaklaşmayacak, tabiri caizse taşlar yerinden felan kıpırdamayacak ama bizim o taşlarla karşılıklı yüzleşmekten başka çaremiz yok. ben bunu begenmiyorum degiştirelim ile zor olan ile ugraşmanın biraz da olsun farklılıgı vardır tabiki :p