• Reklamsız versiyon için ÜYE OL

İhbar edene Yüzde 25 Pay

Muminaga

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
19 Ara 2006
Mesajlar
8,209
Beğeniler
989
Puanları
0
#1
Bedelinin yüzde 25`i ihbar eden vatandaşlara ödül olarak veriliyor.


Akaryakıt kaçakçılığıyla mücadele amacıyla bakanlardan oluşan kurulun başkanlığını üstlenen Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Petrol Piyasası Kanunu`ndan yana dert yandı.


Yazıcı`nın, kaçakçılıkla mücadele kurulu üyesi bakanlarla da paylaştığı denetim sonuçlarına göre, kaçak akaryakıt yakalanması halinde istasyonun değil sadece pompanın mühürlenmesini düzenleyen 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu, kaçakçıların ekmeğine adeta yağ sürüyor.

Yazıcı, yasadaki bu madde nedeniyle akaryakıt bayilerinin faaliyetlerini sürdürüp kaçakçılığa kolaylıkla devam edebildiklerine işaret ederken, inanılması güç bir örnek verdi.

Yazıcı şunları söyledi: "Halen akaryakıt kaçakçılığı yaptığı tespit edilen bir istasyonda, sadece akaryakıt satışı yapılan `tabanca` mühürlenmekte, tesis ise faaliyetine devam etmektedir. Bunun doğal sonucu olarak, aynı tesise birden fazla operasyon yapılmasına rağmen bu tesislerin faaliyetlerine engel olunmada sorunlar yaşanmaktadır.

Örneğin, Ankara-Konya yolundaki bir istasyona jandarma ekiplerimizle 6 kez operasyon yapılmıştır. Yine emniyet güçlerince 2007-2011 arasında Çankırı-Çorum Karayolu`nda faaliyet gösteren bir istasyon 18 kez kaçak akaryakıt satarken yakalanmıştır."

YASA MADDESİ DEĞİŞECEK

Yasanın 19`uncu maddesini değiştireceklerini belirten Yazıcı, böylece kaçak akaryakıt bulunduran ya da satan akaryakıt bayilerinin faaliyetinin durdurulacağını ifade etti.

Meclis açıldıktan sonra ilgili yasalara eklenmesi düşünülen madde yasalaşırsa kaçak akaryakıt sattığı tespit edilen bayilerin sadece pompası değil, istasyonun tümü mühürlenecek, tesisin varsa lisansı askıya alınacak ve idari para cezası uygulanacak.

İhbar Eden Bedelin Yüzde 25`ini Alır

Bakan Hayati Yazıcı, vatandaşlardan kaçak akaryakıtla ilgili şikayetlerini ücret ödemeksizin ALO 136`ya bildirmelerini istedi. Yakalanan kaçak akaryakıta devlet olarak el koyduklarını belirten Yazıcı, ihbar sonucu yakalanan akaryakıtın bedelinin yüzde 25`inin ihbar eden vatandaşlara ödül olarak verildiğini hatırlattı.
___________

Akaryakıt kaçakçılığının sadece Şırnak-Silopi-Cizre civarlarında yapıldığını biliyordum.
Irak'tan veya Karadeniz, Akdeniz, Ege, Marmara kıyılarına gemilerle getirilen kaçak akaryakıtın kara tankerleriyle Ankara-Konya 'ya kadar ulaştırılıyor muş demek ki!?
 
Üst