İftitah Tekbiri...

Bedrin_Aslanı

Profesör
Bir kişi ihtitaf tekbirini imam ile beraber alsa, sonbahar günlerinde ağaçların yaprakları rüzgar estikçe nasıl dökülürse, o kişinin de günahları o şekilde dökülse gerekir.

Bir gün Rasulluh (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bir kimse sabah namazında iftitah tekbirine yetişemedi. Bir köle azad eyleyip Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) a dedi ki: Ya Rasullullah! ben bugun iftitah tekbirine yetişemedim. Bir köle hür ettim, acaba ondan alınan sevaba nail olabildimm mi? dedi.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Hz. Ebubekire: Sen ne dersin bu konu hakkında dedi. Ebubekir Sıddık R.A buyurduki:
Ya rasullullah: Kırk devem olsa kırkıda mücevherle yüklü olsa ve kırkınıda Fakir fukaraya dağıtsam yinede imam ile beraber alınan iftitah tekbirinin sevabına nail olamam.

Sonra Hz. Ömer'e sordu Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem).
Hz. Ömer R.A: Mekke ile medine arsı devem olsa, yükü cevahir olsa cümlesini fukaraya versem yine o sevaba nail olama dedi.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) daha sonra Hz. Osman Zinnureyn R.A a sordu.

Hz. Osman R.a: Ben gecede 2 rekat namaz kılsam, herbir rekatında Kuran-ı Azimüşşanı hatm etsem yine o sevaba nail olama dedi.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Hz. Ali Kerremellahu vecdehu ya sordu.

Hz. Ali R.A: Ya Rasullullah, doğu ile batı arsı kafirlerle dolu olsa ve ben hepsini kırıp öldürsem, yinede imam ile alınan iftitah tekbirinin sevabına nail olamam buyurdu.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Efendimizde:

Ey benim ümmetim ve ashabım; yedi kat yerler ve yedi kat gökler kağıt olsa, ve denizler mürekkep olsa, ve bütün ağaçlar kalem olsa, ve cümle meleklerkatip olsalar, kıyamete kadar yazsalar, yine imam ile alınan iftitah tekbirinin sevabını yazamazlar buyurmuş.

€br@r

Paylaşımcı
İmamla beraber iftitah tekbirini almak ne büyük bir sevap. Fakat kaçırıldığında Halifelerimizin buyurdukları gibi insan oğlu ne yaparsa yapsın imamla beraber alınan iftitah tekbirinin sevabına nail olamaz.

Üstadımız Hacı Ali Haydar Efendi (ks) Hazretleri buyururlardı ki:

-"Evvelce herkes cemaatle kılarlardı, hatta iftitah tekbirini imamla beraber alırlardı. Şayet bir kişi 1. rekata kavuştuğu halde iftitah tekbirine yetişemeseydi bütün millet onun evinden cenaze çıkmış gibi taziyeye giderler ve Allah sana bir daha böyle musibet göstermesin diye ona dua ederlerdi."

Ruhul Furkan 1. cilt 304. sayfa

Bedrin_Aslanı

Profesör
EbRaR' Alıntı:
İmamla beraber iftitah tekbirini almak ne büyük bir sevap. Fakat kaçırıldığında Halifelerimizin buyurdukları gibi insan oğlu ne yaparsa yapsın imamla beraber alınan iftitah tekbirinin sevabına nail olamaz.

Üstadımız Hacı Ali Haydar Efendi (ks) Hazretleri buyururlardı ki:

-"Evvelce herkes cemaatle kılarlardı, hatta iftitah tekbirini imamla beraber alırlardı. Şayet bir kişi 1. rekata kavuştuğu halde iftitah tekbirine yetişemeseydi bütün millet onun evinden cenaze çıkmış gibi taziyeye giderler ve Allah sana bir daha böyle musibet göstermesin diye ona dua ederlerdi."

Ruhul Furkan 1. cilt 304. sayfa

inşa'Allah ogünleride görcez kardeşim.
Efendi Babamızın Allah C.C sırrını arttırsın. İnşa'Allah onun şefaatine kavuşabiliriz.

€br@r

Paylaşımcı
Limriemvrm' Alıntı:
inşa'Allah ogünleride görcez kardeşim.
Efendi Babamızın Allah C.C sırrını arttırsın. İnşa'Allah onun şefaatine kavuşabiliriz.

Gönülden amin kardeşim inşAllah...

&Ta-Ha&

Doçent
Web sitesi
hayattanizler.spaces.live.com
sağolun güzel bilgiler...ne mutlu namazlarını hep cemaatle ve ihtifaf tekbirine yetişerek kılanlara...