İdeal evlilik yaşı

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
Eskiden osmanli zamani ve öncesi insanlar manen erken olgunlasirmis,bu yüzden erken evlendirililermis,cinsel tahrik simdiki gibi degilmis,yani gec evlenselerde bu devirdeki zina tehlikesine düsme oranlari düsükmüs...bu devirde insanlar zihnen ve manen gec olgunlasiyorlar...ayni zamanda cinsel tahrikler aciklik sacikliklar ve yanlis egitim sebebiyle cinsellik konusunda erken uyaniyorlar...manen gec olgunlasmalari gec evlenmelerine sebeb oluyor,belkide böyle cahillik zamanlarinda olgunlasanakadar evlenmemek daha iyidir fakat cinsel tahrikler sonucu cinsellik konusunda erken uyandiklari icin zina tehlikesinin önüne gecmek acisindan erken evlenmeleri en uygun olanidir...
Gec olgunluk ve erken cinsel uyanma gec evlenmeye ve zinanin artmasina sebeb olan en büyük sebeb bana göre.
Bunun caresi nedir?

Erkam.

Kıdemli Üye
Evliliği direkt cinselliğe bağlamak çok yanlış. Nisa suresi 25. ayeti kerimede: "... O halde sahiplerinin izni ile ve mehirlerini örfe göre vermek suretiyle cariyelerden iffetli olan, zina etmeyen, dost da edinmeyenlerle evlenin." diyor. Sıralama ayet-i kerimede geçen "evlenin" emri ile başlamalı. Evlilik sünneti ile devam etmelidir.

İstihya

Doçent
Yeterki hakkı ile yürütsünlerde kaçında evlenirse evlensin insanlık....

ibrahimi

Has Uşak
Evlilik yaşının artmasıyla zinanın artması doğru orantılıdır.
Ahmedinejad kendi ülkesi için söylemiş olabilir tabi ama ülkemizde bir kişinin minimum evlenme yaşı üniversite+askerliktir erkekler için bayanlar için üniversite okurken veya bitimi olabilir.

Kimileri olgunluk falan demiş de,18 yaşındayken hepiniz olgunluk triplerine girmiyormuydunuz :O geçin bunları,her yaşın katacağı olgunluk ayrıdır elbette.o zaman insanlar ölmelerine yakın evlensinler diye bir sonuç ortaya çıkar.

Erkek evini geçindirebilecek kadar kazanç ve evlenebilecek kadar olgunsa evlenmeli.

K

Kaçak

Guest
Eh o zaman , hem kalender hem çömez oldu birileri ...
Hayırlısı o zaman ...

Serare

Profesör
geçin bunları,her yaşın katacağı olgunluk ayrıdır elbette.o zaman insanlar ölmelerine yakın evlensinler diye bir sonuç ortaya çıkar.
Olgunluk derken; evlilik için gereken olgunluk kastedilen. Evliliğin anlamını bilmek, evliliği, evlendiği kişiyi, onunla beraber yaşamayı her şeyden çok istemek, tüm bunlara her şeyden çok değer vermek önemli olan. Evliliğin anlamını bilmeyen, gerçek anlamı ile istemeyenler evlenseler bile evlendikten sonra hep başkaları ile beraberler, evli oldukları kişi ile ise yalnızca zorunluluktan dört duvar arasında iki yabancı gibi aslında en dayanılmaz bir yaşamı sürdürmekteler; ona da yaşam denirse...

Evlilik anlamını bilen, isteyenler için olmalı. Her kişi evlenmeyi, hayatını bir başkası ile sürdürmeyi istemeyebilir, yalnız yaşamayı tercih edebilir.

İnsanlar, herkes evleniyor, ille de evlenmeli, evleneceksin diye zorlanamazki.

Sevgiler.

zeynephanne

Aşka Meftûn…
İnsanlar, herkes evleniyor, ille de evlenmeli, evleneceksin diye zorlanamazki.

öyle de bi zorlanır ki :) hem de bunu öyle örgütsel bir hale dönüştürürler ki..
aile,yakın çevre,iş arkadaşları şu bu..kısacası herkeşler öyle böyle baskı yapıyorlar işte..hele de okul bittiyse..bi kendine bırakmıyorlar insanı.her gittiğin ortamda potansiyel eş adayı gözüyle bakılıyorsun.millet seferber olup senin izdivacını kuruyor kafasında.ee bide anne baba da "ölmeden mürvetini göreyim evladım" diyorsa..işin zor :) hadi bakalım baskı yok deyin..

TakVa

Ordinaryus
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın, ülkesinde kızların 16 yaşında evlenmesini istediği bildirildi.

Devlet tarafından yayımlanan Cam-i Cem gazetesinin haberine göre, Ahmedinejad "kızlar için evlilik yaşı 16-17, erkekler için de 20 olmalı" dedi.

Cumhurbaşkanı İran'da şu anda kızların ortalama evlilik yaşının 24-26 arasında olmasını da eleştirdi.

Diğer bazı gazeteler ise cumhurbaşkanının kızlar için en iyi evlilik yaşının 17-18 olduğunu söylediğini yazdılar.

http://www.habervaktim.com/haber/155507/ahmedinejad_kizlarin_ideal_evlilik_yasini_acikladi.html

Yani kızlar olkumasın, evlensin, doğursun, rejime asker yetiştirisn.

serkan..

Profesör
ÇOK ENTERESAN

günümüz müslümanları mevcut akımdan öylesine etkilenip kirlenmişlerki..

evlenip yuva kurma evlat sahibi olma düşüncesi bile zül kabul ediliyor..erken yaştaaa tabi..

daha okuyacak kariyer yapacak eli iş tutacak vsssssss..

erkeğide kadınıda gitmiş..bu neslin..

..iliklere kadar işlemiş..

hastalık

ameli boyuttan itikadi boyuta çoktan sıçramış..

yer demir gök bakır olsa..rızkımdan endişe etmem diyen nineler dedeler gitmiş..

çağdaş dünyanın göz boyacı ..kulak tıkayıcı söylemleri iman akideleri halini almış..

ebubekir hocanın bir sözü geldi aklıma ama neyse..

16-17 yaş hanımlar için münasiptir ..erkekde 18 -19 ..

bana göre tabi evlenirde kız yada erkek çocuk sahibi olursam

ve Allah nasip ederse bu yaşlarda evlilik gerçekleştirmeleri için gayret edeceğim..

Mahpeyker

Kıdemli Üye
bana göre olgunluk yaşta değil akıldadır
eğer evliliğin yükünü ve sorumluluğunu kaldırabilecek olgunluğa ermişse
münasib eş adayı ile evlendirmek gerekir
herkesin yaş olgunluğu farklıdır
çevre baskısı vs gibi şeylere değilde evladımızın hazır olup
olmadığına bakmamız gerekir
zaten erkeklerde kesinlikle iş sahibi olmasını beklemek
gerektiğini savunanlardanım
neticede aile geçimini sağlayacak kişi onlar :)

talib

Kıdemli Üye
«Sizden olan bekârları; kölelerinizden ve cariyelerinizden sâlih olanları evlendirin. Eğer fakir iseler Allah onları fazl u keremiyle zenginleştirir. Allah lütf u keremi bol olan, (her şey'i gereği gibi) bilendir

Ayet dikkatle okunacak olur ise, önce evlilik, sonra zenginlik geliyor...

Önce iş, sonra evlilik değil yani..

Kıymetli bir akademisyen büyüğümüz, ben çocuklarımı işleri yokken evlendirdim, elhamdülillah şimdi hepsinin işi gücü var ve iyiler demişti.

Mahpeyker

Kıdemli Üye
iş sahibinden kastım zenginlik değildi sadece eve ekmek gibi asli
ihtiyaçları karşıliyabilecek şekilde işinin olmasıydı
yanlış mı anlaşıldı ?

talib

Kıdemli Üye
Doğru anlaşıldı ;)

Tabi ki zenginlik değildi. Yoksa her isteyen zengin olamaz. Bu biraz cehd işi olsa da daha çok baht işidir.

"Eğer fakir iseler Allah onları fazl u keremiyle zenginleştirir..."

Buradan kasıt her evlenin çok zengin olacağı değildir diye zannediyorum. Geçimini sağlar şeklinde anlıyorum.

Muhterem büyüğümüz de önce evlilik sonra iş diyerek buna dikkat çekmişti.

Tabi bu tevekkül gücünü bulamıyor isek, iş için bekleriz :)

Fakir bu konuda zayıfım.. O tevekkül dirayetini, iman keskinliğini kendimde göremiyorum.

hıfz-ı lisan

perekli..
Yaş 20 olsa ne, 30 olsa ne akıl başta olmadıktan sonra sen söylesen ne, söylemesen ne.. İş ki kendini bilesin..

cicek demeti

Sükut
20 den asagi olmasinda ne olursa olsun..cunku biraz insan kendini daha iyi bilmeli...

musavi

Doçent
«Sizden olan bekârları; kölelerinizden ve cariyelerinizden sâlih olanları evlendirin. Eğer fakir iseler Allah onları fazl u keremiyle zenginleştirir. Allah lütf u keremi bol olan, (her şey'i gereği gibi) bilendir

Ayet dikkatle okunacak olur ise, önce evlilik, sonra zenginlik geliyor...

Önce iş, sonra evlilik değil yani..

Kıymetli bir akademisyen büyüğümüz, ben çocuklarımı işleri yokken evlendirdim, elhamdülillah şimdi hepsinin işi gücü var ve iyiler demişti.

Yüzde yüz katılıyorum. Çok açık hadisler de var. Evlenen dininin yarısını korumuş olur diye.

Hele bu çağda evlenmeyen insnaın kendini koruması çok zor günahlara dalmaması çok zor. Onun için evlilik kolaylaştırılmalı.