icradan ihaleyle mal almak

naib45

Paylaşımcı
Web sitesi
www.facebook.com
sa bu konuyunun fetva boyutu nedir diye bi araştırıyım bakıyım dedim internetten konuyla alakalı olrak cok ceşit fetva mevcut hatta dindüşmanlarının bizlere hakaret osundiye söyledigi örümcekkafa hakaretini bile haklı cıkarıcak konunun özünü karıyamadan anlamadan konuşan fetva veren koca koca hocalarada rasladım onun icin buraya bi tartişma konusu acmak istedim konu hakkıddaki bilgilerinizi baylaşırsanız faydalanırım inşallah.

alanyali07

Kıdemli Üye
a. selam
bu linkte ayrıntılı cevap verilmiş:
İcradan hacizli malı almak caiz midir? Böyle durumlarda hangi konulara dikkat etmeliyiz? | Sorularla İslamiyet

yazıda son söz konuyu vicdana getirmiş. şeri bir haram olmasa bile vicdanın verdiği fetva da ayrı boyut.
Mesela şöyle bir örnek düşün,
bir adam geliyor sana, yarım ağlamaklı şekilde, diyorki "ya benim biryere borcum var, şunu acilen satmam gerekiyor, değeri 100 tl ama işim çok acil ve zor durumda olduğum için 50 tl ver kabulüm. yarına kadar satmak zorundayım, satamazsam hapse girecem dedi.
şimdi bu durumda senin 50 tl verip alman şer'an helal mi ? helal.. haram birşey mi işledin ? hayır..
zorla gasp etmedin.
ama birtaraftan da öğrendinki adamın çocukları da zor durumda. yani zaten fakirler. onu 50 tlye satarlarsa pek bir fayda vermeyecek.
sen kendi vicdanınla "tamam bunu piyasaya değerine alayım" deyip ona o parayı fazla verebilirsin..
iki durum da helal.. ama birtanesi senin vicdanınla ilgili bir durum..

he bazen de o icralık malların arkasında gözyaşları veya beddualar da olabiliyor.
o da işin ayrı mevzusu.

Bir tanıdığımız icradan villa tipi ev almıştı. ama başına baya sakatlıklar geldi o evde çalışırken.
düştü ayağı kırıldı, eli sakatlandı vesair. :)
neye yormalı ,olacağı mı varmış demeli, ahı tutmuş mu demeli tabi kimse bilemez.. :)

bi husben

Kıdemli Üye
Bide şöyle bişeyde var o mal neden icralık
Misal ben tüccarım geldi benden mal aldı 6 aylık çek verdi diyelim
bende mal verebilmem için arsa ev araç varsa ipotek karşılığı verebilirim dedim
sonra çekin vadesi geldi ödemedi.Bu durumda ipoteği icraya verip satmak verdiğin malın parasını almak yanlış olmamalı
o parayı almazssan magdur olan sen olursun

naib45

Paylaşımcı
Web sitesi
www.facebook.com
Burada fetva sorduğumuz konu ihale ile satışa çıkarılmış Açık arttırma ile satılan icralık mallar bu işlemi gerçekleştiren de Devlet geçen haftaya kadar hiç ihale görmemiştim Geçen hafta gözlemledim işte öyle 100 liralık mal 50 liraya falan satılmıyor gözledigim ihale maliyenin araç ihalesi idi orada gördüğüm insanların birbirlerine karşı fiyat arttırarak o icralık araçları almaya çalışmaları idi söz konusu araçların durumu net olarak bilmiyor o ihaleden araç olanlar normal piyasa fiyatlarının çok da altında almadılar Eğer araçta büyük bir arıza ve problem varsa bilinmeyen zarar bile etme ihtimalleri var

naib45

Paylaşımcı
Web sitesi
www.facebook.com
sizlere bir de daha önce yaşadığım bir alışverişte misal getirmek isterim 2010 yılının mart ayı Zannederim o zaman galerisinden bir araç satın aldık O aracı satın alırken kapora olarak 1 altin lira bırakmıştım oradan hatırlıyorum ki lira o gun için 350 liraydı Biz aracı 17 bin liraya satın almıştık aracın yedek anahtarı yoktur Daha sonra galerici yedek anahtar için sıkıştırdım aracı kimden aldıysan yedek anahtarı al ver dedim yani sonra Galerici söylemek zorunda kaldı Biz aracı icradan ihaleden aldık dedi yedek anahtarı yok Ben de aldığım aracın icradan alındığını Öğrenmiş oldum fetvası olmadığı için kendim otur ilahileri girmiyordum Şimdi tahmin yürütüyoruz o galerici o aracı O günkü piyasa değerinin bin binbeşyüz lira altına sattı bana ben kendim ihaleden almış olsaydım o aracı 15 bin liradan alacaktım doğrusunu Allah bilir galerici 10 bin liradan 12 bin liradan almış olmalı ki gayet rahat bir şekilde piyasa fiyatının değerinin altında bir şekilde bana sattı o aracı

alanyali07

Kıdemli Üye
Burada fetva sorduğumuz konu ihale ile satışa çıkarılmış Açık arttırma ile satılan icralık mallar bu işlemi gerçekleştiren de Devlet geçen haftaya kadar hiç ihale görmemiştim Geçen hafta gözlemledim işte öyle 100 liralık mal 50 liraya falan satılmıyor gözledigim ihale maliyenin araç ihalesi idi orada gördüğüm insanların birbirlerine karşı fiyat arttırarak o icralık araçları almaya çalışmaları idi söz konusu araçların durumu net olarak bilmiyor o ihaleden araç olanlar normal piyasa fiyatlarının çok da altında almadılar Eğer araçta büyük bir arıza ve problem varsa bilinmeyen zarar bile etme ihtimalleri var
zaten dediğin gibi, icrada o malı satan açık artırmaya koyan devlet olmuş oluyor..
sen kişiden değil devletten almış oluyorsun..
aldığın malın ayıplı ve birçok sorunu da olabiliyor.geçenlerde bir haber çıkmıştı.
çocuk icradan araba almış.
ama sonra arabanın çalıntı olduğu anlaşılmış.
hem verdiği para yanmış, hem arabasına el konulmuş, hem mahkeme masraflarını ödemek zorunda kalmış, hem de el konulan arabanın vergilerini ödemeye devam ediyormuş mecburen..
tuhaf durumlar oluyor yani..
İcradan aldığı araç çalıntı çıktı... Mahkemede ikinci şoku yaşadı

ihvanistanbul

AkhenAton
Ak partinin yaptigi en guzel seylerden birisi ev haczini kaldirmasi oldu. ( aslinda kaldirmadi haczedilemez mallar belirledi ama buzdolabi camasir makinesi hali vs haczedilemeyince ev haczine gelmenin manasi kalmadi )
Yillar yillar evvel babam anlatmisti icradan mal almaya niyetlenmis bakarken bi cift bebek ayakkabisi gormus aglayarak geri cikmis. Simdi bunu haczeden serefsizin amaci alacagini tahsil etmek degil borclusunu mahvetmek, altust etmek. Ailesinin yuzune bakamasin utanc icinde yasasin diye ugrasmak. Yoksa degil bir cift 10 cift ayakkabi olsa kac kurus eder? Aklim hafsalam almamisti hala da almaz.

Kanunlar cok yetersiz. Hem borçlu acisindan hem alacakli acisindan. Art niyetli borcludan tahsilat yapmak neredeyse imkansiz. Devletin artniyetliyle iyiniyetliyi ayirmasi lazim. Nasil bilmiyorum ama bunun icin kafa patlatmalilar. Belki hakimlere genis takdir haklari taninarak surekli denetimle insiyatiflerine birakilabilir. Belki karzi hasen vakiflari kurularak ticari borclanmalara faizsiz destek saglanabilir. Ne yapilabilir Bilmiyorum ama yasalarda buyuk bosluklar oldugunu biliyorum

bi husben

Kıdemli Üye
piyasa da şerefsizlik diz boyu neler neler görüyoruz
kendi çalıştığım yerden örnekleyebilirim
adam vadeli mal alıyor ona verdiğimiz fiyatın altına gidip piyasaya peşin satıyor
parayıda iç ediyor senedın cekın vadesi geldiğinde ödemiyor icraya veriyorsun hiç bir şey lamıyorsun

yine aynı şekilde mal alıyor çeki senedi protesto karşılıksı çıkıyor bu arada kurna iş yerini kapatıyor
iş yerinide karısının bacısının ne bıleyım yıgenının üzerine yapıyor yine hiç bir şey alamıyorsun

o kadar çok örnek varki.

tengiz

İhvan Forum Üye
Ak partinin yaptigi en guzel seylerden birisi ev haczini kaldirmasi oldu. ( aslinda kaldirmadi haczedilemez mallar belirledi ama buzdolabi camasir makinesi hali vs haczedilemeyince ev haczine gelmenin manasi kalmadi )
Yillar yillar evvel babam anlatmisti icradan mal almaya niyetlenmis bakarken bi cift bebek ayakkabisi gormus aglayarak geri cikmis. Simdi bunu haczeden serefsizin amaci alacagini tahsil etmek degil borclusunu mahvetmek, altust etmek. Ailesinin yuzune bakamasin utanc icinde yasasin diye ugrasmak. Yoksa degil bir cift 10 cift ayakkabi olsa kac kurus eder? Aklim hafsalam almamisti hala da almaz.

Kanunlar cok yetersiz. Hem borçlu acisindan hem alacakli acisindan. Art niyetli borcludan tahsilat yapmak neredeyse imkansiz. Devletin artniyetliyle iyiniyetliyi ayirmasi lazim. Nasil bilmiyorum ama bunun icin kafa patlatmalilar. Belki hakimlere genis takdir haklari taninarak surekli denetimle insiyatiflerine birakilabilir. Belki karzi hasen vakiflari kurularak ticari borclanmalara faizsiz destek saglanabilir. Ne yapilabilir Bilmiyorum ama yasalarda buyuk bosluklar oldugunu biliyorum

Avrupa da kişilerinde iflas hakkı var(Bir mühendis abimiz iflas etmişti ordan biliyorum. Hatta ucuz bir ev- araba edinip hayatını ikame etmesi bile iflasın içinde idi). Bu meseleye en güzel çözüm yolu budur. Çünkü kişisel borç sadece ilgilisi kişiyi bağlar. Ne eşini ne yakinini bağlar. Bu kamusal borç değildir ki. Sırf adam orada veya başka bir yerde mecburi ikamet ediyor diye. Evde diğer oturanların eşyalarına göz dikilsin. Bu hem etik değildir. Hemde uygulamanın yetersiz olduğunu bize gösterir. Çözüm basittir. Avrupada kişiler de iflas ediyor. Sadece tüzel kişilere bu imkanın tanınması vicdana ve hakkaniyete uzaktır. Yani yasalar hep zenginlere hep zengin ve vergiden kaçınan zengine çıkmaktadır. Ama reyleri halktan almaktadırlar. Bu halk aleyhine yasa yapanları iktidar-muhalefet yapıyor. Sanırım sorun bizde(beynimizde) halk olarak... 700 lira emekli aylığı hesaplama oranı yasasını 2008 de, dervişin varisi m. şimşek sayesinde bu meclis icat etti. Şimdi hesapda 1000 lira altında emekli olmayacak diye yasa yapmışlar. Ulen zaten normalde en düşük emekli olması gereken aylık 1850 küsür tl. Eşit pirime eksik maaş bağlanması saden haksızdır.
Hatta ne eşiti 3600 günle eskiemekli olan(eski 1850tl)alıyor, tavandan ödeyen 7000 günle (900tl) yeni emekli alıyor. Bu nasıl bir zihniyet? Daha çok ödedin eski değilsin. Al sana ceza.? Şaka gibi.. Ama gerçek!

Son düzenleme:

tengiz

İhvan Forum Üye
piyasa da şerefsizlik diz boyu neler neler görüyoruz
kendi çalıştığım yerden örnekleyebilirim
adam vadeli mal alıyor ona verdiğimiz fiyatın altına gidip piyasaya peşin satıyor
parayıda iç ediyor senedın cekın vadesi geldiğinde ödemiyor icraya veriyorsun hiç bir şey lamıyorsun

yine aynı şekilde mal alıyor çeki senedi protesto karşılıksı çıkıyor bu arada kurna iş yerini kapatıyor
iş yerinide karısının bacısının ne bıleyım yıgenının üzerine yapıyor yine hiç bir şey alamıyorsun

o kadar çok örnek varki.

Verenin hiç günahı yok. komik. kartaldaki çöken bina zihniyeti. binayı yapan mı suçlu? Asıl izin veren, göz yuman, önlem almayan mi? Bu sorunun cevabı bu sapıkzihniyetin yanlışlığının cevabıdır.

tengiz

İhvan Forum Üye
zaten dediğin gibi, icrada o malı satan açık artırmaya koyan devlet olmuş oluyor..
sen kişiden değil devletten almış oluyorsun..
aldığın malın ayıplı ve birçok sorunu da olabiliyor.geçenlerde bir haber çıkmıştı.
çocuk icradan araba almış.
ama sonra arabanın çalıntı olduğu anlaşılmış.
hem verdiği para yanmış, hem arabasına el konulmuş, hem mahkeme masraflarını ödemek zorunda kalmış, hem de el konulan arabanın vergilerini ödemeye devam ediyormuş mecburen..
tuhaf durumlar oluyor yani..
İcradan aldığı araç çalıntı çıktı... Mahkemede ikinci şoku yaşadı

icradan araba işleri bunlar organize işler çocik. :)
Bak ne güzel konuya değinmişsiniz. İcradan atıyorum bin lira düşük değerine araç aldın sorun var mı? Yok.
Ama öyle değil işte normal vatandaşı ihaleye sokmazlar. Bütün köşe başları tutlmuıştur.

Bir insan evladı bin lira ucuzluk için zaten vicdanen böyle işlere alet olmaz. ama iş öyle basit değil işte. Zaten borçlunun anasını ağlatırlar. Bir liralık borcunu katlarlar devlet buna alet olduğu yetmezmiş gibi. Bir de bu akbaba devlet içinde iş tutanlar vardır. Bu aracı yarı fiyatından biraz fazlaya bu yöntemle her türlü ihalden alırlar.

Fetvaymış-vicdanmış bunlar kimin umurunda..

''
Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde, 87 yaşındaki yatalak annesi ile birlikte yaşayan kadın, 3 bin 930 TL'lik aidat borcu yüzünden evinden oldu. Apartman yöneticisinin icraya verdiği çaresiz aile, evlerinin satıldığını ifade ederek yardım istedi.

Lüleburgaz Yeni Mahalle Fatih Caddesi'nde bulunan Hilal Apartmanı'nda ikamet eden Birgül Pehlivanoğlu (52) ve altı senedir yatalak olan annesi Habibe Pehlivanoğlu, 3 bin 930 TL'lik aidat borcunu ödeyemeyince apartman yöneticisi tarafından icraya verildi.

"EVİMİN SATILDIĞINI EKMEK ALMAYA GİDİNCE ÖĞRENDİM'

aidat-borcu-yuzunden-evinden-oldular-6285474_o.jpg

Devletin yatalak annesi için verdiği bakım parası ile yaşam mücadelesi veren Birgül Pehlivanoğlu, evlerinin satıldığını ekmek almaya gidince öğrendiğini söyledi. Evin 52 bin TL'ye başka birine satıldığını öğrenince şok geçiren Pehlivanoğlu, "Ramazan gününde yatalak hastası annemle nereye gideriz?" dedi.

Annesinden başka kimsesi olmadığını ifade eden Birgül Pehlivanoğlu, Ramazan ayı gibi mübarek ayda sokakta kalmak istemediklerini söyleyerek yetkililerden yardım istedi.

Pehlivanoğlu, "Yıllardır annemle tek başıma yaşıyorum. Hiç evlenmedim ve annemden başka kimsem yok. Devletin annem için verdiği bakım parası ile geçiniyoruz. 3 bin 930.63 TL'lik aidat borcu yüzünden apartman yöneticisi bizi icraya vermiş. İcra Müdürlüğü de aidat borcu yüzünden evimizi 52 bin 50 TL karşılığında bir başkasına satmış. Annemle ilgilendiğimden dolayı hiçbir şeyden haberim olmadı. Evin satıldığını da 10 Haziranda ekmek almaya gidince öğrendim" ifadelerini kaydetti.

"RAMAZAN GÜNÜ BU İNSANA YAPILIR MI?"

Pehlivanoğlu, "Evin satıldığını öğrenince şok olduk. İnanamadık, aidat borcu yüzünden hiç ev satılır mı? Ramazan gününde yatalak hastası annemle nereye gideriz? Evi alan kişiye, devlet büyüklerime sesleniyorum. Ne olursunuz yardım edin. Evimi geri almak istiyorum. Felçli annemin hatırına ne olur yardım edin. Yaptığı masrafları da vermeye hazırım, bize yardım edin" dedi. - KIRKLARELİ

İHA

Aha müslümanlık.. Devleti yöneten buna nasıl müsade eder. 52 bine evi kim- hangi kurnaz organize fetöcüçete sattırdı- aldı?

''Elazığ'da yıllar önce trafik kazasında kaybettiği eşinin arkadaşlarının banka kredisine kefil olan emekli hemşire, 19 daireli 7 katlı apartmanını ve 9 otomobilini kaybetti. Halen daha 300 bin borcu varmış.:eek:

Elazığ'da 68 yaşındaki emekli hemşire Güngör Atıcı, sokaklarda el işi örüp, satıyor. Atıcıyı bu hale düşüren ise eşinin arkadaşlarının banka kredilerine kefil olması. 19 daireli 7 katlı apartmanı, 5 evi ve 9 otomobilleri olan Atıcı, bunların tamamını kefil olduğu için kaybedip sokaklara düştü. '' İHA

Bir kefil borç 19 tane daire nasıl yiyebilir 7 oto? Bu bir devlet ayıbıdır. 1 liralık borca orantısız faiz işletene dur demeyene lanet olsun!
Bunlar hep cehaletten işte.. Bu kadın 300 bin borcu nasıl ödesin?? Faizini 10 ömür verseler ödeyemez!.. Sizi gidi faiz düzencileri ve izin vericileri sizi.. Kadın cahil kadın adına devlet bu ayıbı görmüyorsa düzeltmiyorsa. İslam dini mensubu bu höküğmetlerce muhalefetlerce kirletilmiştir.

Bunu dinsizler değil din mensubu toplumlar yapıyor. Zulmü Seyretmek en büyük kabahattir.

Temel Karamollaoğlu onun için işte zulme-zalime seyircilik küfre rızadan beterdir demektedir.

Son düzenleme:

tengiz

İhvan Forum Üye
sa bu konuyunun fetva boyutu nedir diye bi araştırıyım bakıyım dedim internetten konuyla alakalı olrak cok ceşit fetva mevcut hatta dindüşmanlarının bizlere hakaret osundiye söyledigi örümcekkafa hakaretini bile haklı cıkarıcak konunun özünü karıyamadan anlamadan konuşan fetva veren koca koca hocalarada rasladım onun icin buraya bi tartişma konusu acmak istedim konu hakkıddaki bilgilerinizi baylaşırsanız faydalanırım inşallah.
Fetva mı istiyorsun;
El fetfa; Bir malı sahibi rızası olmadan veya istediği piyasa değer(%5-10 altından daha kelepire kapatmak) altında icradan almak caiz değildir.
Hatta hiç açık kapı bırakmayalım icra borç sahibinden açık rıza şarttır. Çünkü adamın 1 lira borcuna 50 liralık malı satılmaya kalkışılıyor, %1000 faiz isteniyor olabilir!

Din hocaları dış dünyadan haberdar olmadan bol keseden fetva verir yanılır.

Okyanus derindir. Meseleler su biriktisi kadar sığ değildir.

Son düzenleme:

alanyali07

Kıdemli Üye
icradan araba işleri bunlar organize işler çocik. :)
Bak ne güzel konuya değinmişsiniz. İcradan atıyorum bin lira düşük değerine araç aldın sorun var mı? Yok.
Ama öyle değil işte normal vatandaşı ihaleye sokmazlar. Bütün köşe başları tutlmuıştur.
çok paranoyak olmana gerek yok bebeto. :)
icraya normal vatandaş da girebiliyor. alanlar da oluyor.
sen de girebilirsin..istersen dene..
ama tabi zarar ihtimali çok.. çünkü nasıl bir arabayla veya malla karşılaşılacağı meçhul..

naib45

Paylaşımcı
Web sitesi
www.facebook.com
Fetva mı istiyorsun;
El fetfa; Bir malı sahibi rızası olmadan veya istediği piyasa değer(%5-10 altından daha kelepire kapatmak) altında icradan almak caiz değildir.
Hatta hiç açık kapı bırakmayalım icra borç sahibinden açık rıza şarttır. Çünkü adamın 1 lira borcuna 50 liralık malı satılmaya kalkışılıyor, %1000 faiz isteniyor olabilir!

Din hocaları dış dünyadan haberdar olmadan bol keseden fetva verir yanılır.

Okyanus derindir. Meseleler su biriktisi kadar sığ değildir.
Selamünaleyküm Şimdi senin verdiğin fetvaya göre şöyle bir sonuç çıkması doğru mudur Bir Müslümanın malı haciz ediliyor o mal ihale ile satışa çıkarılıyor sen de diyorsun ki Ey müslümanlar bu haramdır Sakın o ihaleye girmeyin kafirler onun malını yağmalasinlar daha önceki yazında da bir liralık Borca karşılık 50 liralık malın Hz edildiğinden örnek veriyorsun orada yayınladığım Haber'de kadinın evinin 52 bin liraya icradan satıldığını haber söylüyor 3000 küsür liralık aidat borcunu ödeyemediği için kadın orada bir de teklifte bulunuyor diyor ki evimi alan kişinin diyor masraflarını da ödeyim Evim bende kalsın hani çok fakirdi aidatı ödeyemiyor Du şimdi evi satın alanin masraflarında ödemeyi teklif ediyor aidatın Üzerine

naib45

Paylaşımcı
Web sitesi
www.facebook.com
21 02 1019 tarihli maliye hacizli araç satış ihalesinde bizzat şahit oldum olayı anlatmak istiyorum sizlere ihaleye konu olan araç 2009 model Fiat Albea 1. 3 dizel ihaleye katılanlar fiyat arttırmaya başladılar en son fiyat artıran genç 22 bin 500 liraya aracı aldı Ta İzmir'den geldim eli boş mu dönecektim dedi Ben de Eve dönünce söz konusu aracın emsalinin piyasa değerinin ne olduğunu araştırdım sahibinden. Com da aynı model Emen Emen aynı kilometre araçların Her ikisi de 210000 kilometrenin altındaydı Bir aracın 23500 liraya satıldığını gördüm artı aracın Bir de geri görüş kamerası olduğunu belirtmiş oraya satıcı sahibinden. Com dan o aracı satın alacak olsan ekspertiz yaptırır aracın ne kusuru olup olmadığını elektronik ve mekanik kusurlarını açıkça görebilirsin Ama maliyenin ihalesinden alınan aracı yalnızca dış kaportasını görebilirsin kapıları açık olsa bile kapılarını açarak içerisine bakmak yasak maliyeden satılan araç en son 2015 yılında muayeneye girmiş 700 lira civarı bir de muayene cezası var

tengiz

İhvan Forum Üye
Ey müslümanlar bu haramdır Sakın o ihaleye girmeyin kafirler onun malını yağmalasinlar

Faiş faiz işleten(zalim) sisteme, göz yuman-müsade eden kafirden daha aşşağılıktır. Kafirler yağmalamıyor malı. Bizzat malı ve canı haram dindaşların(sen) yağmalıyor. kafir memlekette faiz japonyada -0, batıda taş patlasa %3 misal. Sen milletin eve yollamışsın 1 birim borç için 3 birim faiz-masraf v.s.?
Kim yaptı bunu kafir mi? Yoksa 17 senelik iktidarın adaletsizlik bakanlığımı? Hadi oradan..

tengiz

İhvan Forum Üye
%6 enflasyon var diyorsun. Sonra kalkıp alacağın için 3 kat fazla istiyorsun. Sen şimdi diyorsun ki, müslümanlar Müslümanın malını yağmalayıp. Bir de ödenemez faiz borç kitleyin. Yoksa ülkeyi kafirler mi yönetiyor da biz bilmiyoruz? Adalet bakanlığı(icra) kafire mi bağlı? Enflasyonu %20 açıkladıysan faizi nasıl %300 hesaplattın ve katlatmayada devam ediyorsun??

Gavur yapmaz bu zulmü müslümana veya olmayana farketmez. Yok başka Türkiya..

Son düzenleme:

naib45

Paylaşımcı
Web sitesi
www.facebook.com
Faiş faiz işleten(zalim) sisteme, göz yuman-müsade eden kafirden daha aşşağılıktır. Kafirler yağmalamıyor malı. Bizzat malı ve canı haram dindaşların(sen) yağmalıyor. kafir memlekette faiz japonyada -0, batıda taş patlasa %3 misal. Sen milletin eve yollamışsın 1 birim borç için 3 birim faiz-masraf v.s.?
Kim yaptı bunu kafir mi? Yoksa 17 senelik iktidarın adaletsizlik bakanlığımı? Hadi oradan..

Sen konuyu tamamen saptırmışsın icradan açık artırma ile satılan malı konuşuyoruz faizi konuşmuyoruz Bir de bana sanki siyasetçilerin hamisiymişim gibi hitap ediyorsun Sen diyorsun siyasetçiler hakkında benim fikrim öğrenmek istiyorsan sana söyleyeyim Turgut Özal zamanında çıkan bir kira Stopaj Vergisi Kanunu vardır Okanuna göre zenginler vergi ödemez onların vergilerini Kiracıları öder o kanun çıktığından bugüne kadar o mecliste görev yapan milletvekillerinin Okanun dan rahatsız olmuyor değiştirmek için teşebbüs etmeyenlerin tamamı Allahsız kitapsız dinsiz imansızdır siyasetçiler hakkındaki benim düşüncem ve görüşüm budur faizle de bir işim yoktur ihaleye çıkarılmış olan icra malı mağdurun haczedilen hakkını en iyi şekilde muhafaza etme yöntemidir