İçki satan bir yerde alışveriş yapmanın dinimizdeki hükmü nedir? Cevaplarınızı beklym

şehidan

Asistan
İçki satan bir yerde alışveriş yapmanın dinimizdeki hükmü nedir? Cevaplarınızı beklym

Selametle

M

Murat Sâki

Guest
mecbur kalınmadıkca bu gibi yerlerden alış veriş yapılmaması gerektiği hakkında diyenet çokca fetva vermiştir.

İçki, alkol vb. ürünler satan bir yerin kazancıda haramdır. Doğal olarak haram her türlü kar'ına bulaşmış oluyor.

Kısacası: Mecbur kalmadıkca bu gibi yerlerden alış veriş yapmak elbette caiz değildir. Daha da açıklanabilir.

Ehl-i Beyt

Üye
İçki satmayan bir dükkan bulmak günden güne zorlaşıyor mecburen böyle yerlerden alışveriş yapmak zorunda kalıyoruz. Allah bize merhamet etsin.

M

Murat Sâki

Guest
İçki satmayan bir dükkan bulmak günden güne zorlaşıyor mecburen böyle yerlerden alışveriş yapmak zorunda kalıyoruz. Allah bize merhamet etsin.

haklısınız bir araştırma yapılsa satmayanları saysalar satanlar daha çabuk belirlenir kesin.

"haTTat"

Paylaşımcı
İzmir karşıyaka gibi bir ortamda sırf içki satmayan bir dükkandan alışveriş yapmak için git gel bir saat yol yürüdüğüm olmuştur.
Zor bu zamanda. Konya'nın gözünü seveyim hiç öyle bir problemim olmuyor hamdolsun.
Vesselam..

Bedrin_Aslanı

Profesör
İzmir karşıyaka gibi bir ortamda sırf içki satmayan bir dükkandan alışveriş yapmak için git gel bir saat yol yürüdüğüm olmuştur.
Zor bu zamanda. Konya'nın gözünü seveyim hiç öyle bir problemim olmuyor hamdolsun.
Vesselam..

Haklısın kardeş... Yeni geldim karşıyakadan inan bulunmaz. Bazen insanın canı sıkılıyor böyle şeylere. Aynı şekilde bi işe girmek istesen, her konuda anlaşsan her dediğine evet desen ama namaz kılacağım diye tek bir istekde bulunsan seni o işe almazlar. Bunların hesabını verecekler tabi. En çok üzüldüğüm nokta ise 5 vakit namazını kılan bazı kişiler bile yanında çalışanların namaz kılmasını izin vermiyor. Allah hidayet versin...

DaLokay

уüяєкℓєя∂є
Web sitesi
www.youtube.com
mecbur değilsek yapmayalım değil mi? evet bende restaurant'a işe girmiştim baktım ki içkili işten ayrılmam uzun sürdü ama ALLAHA şükür ayrıldık işimizi bulduk şimdi namazımı da kılıyorum şükürler olsun ŞÜKÜRLER OLSUN YARRABİME ki bize yardım etti. ALLAHIM müslüman alemine yardım etsin..Sağlıcakla....

asude03

Üye
bence içki satmayan dükkan bulamıyorum diye bir şey yok.arayıp muhakkak bulmak lazım.

feyza:)

İstanbulî
Web sitesi
www.incebirdokunus.com
şöyle bir sey duymustum .. eğer zor durumda kalıp içki satan bir yerden alışveriş yaparsak .. alışveriş sonrası alıcağımızı aldıktan sonra para üstü almamalıymışız ne derece doğru bilemiyorum ?

Bedrin_Aslanı

Profesör
şöyle bir sey duymustum .. eğer zor durumda kalıp içki satan bir yerden alışveriş yaparsak .. alışveriş sonrası alıcağımızı aldıktan sonra para üstü almamalıymışız ne derece doğru bilemiyorum ?

mantığı neymiş ki? bende ilk defa duydum böyle bir şeyi araştırmak lağzım.
Ama illaki mecbur kalırsak para stünü oraya bırakmamız içki satılan yere daha fazla para bırakmamız anlamına geliyor. O sonuçta bizim helal paramız oraya kalacağına sadaka olarak birilerine verilebilir.

Ehl-i Beyt

Üye
para üstü almamak banada garip geldi çünkü biz başka yerlerdende para üstü alıyoruz bilemeyiz ki o paralar helal yolla mı kazanılmış hal böyle olunca hiç para üstü almamamız gerekir gibi bir sonuç çıkar gibi geliyor bana. selametle kalın :)

feyza:)

İstanbulî
Web sitesi
www.incebirdokunus.com
mantığı neymiş ki? bende ilk defa duydum böyle bir şeyi araştırmak lağzım.
Ama illaki mecbur kalırsak para stünü oraya bırakmamız içki satılan yere daha fazla para bırakmamız anlamına geliyor. O sonuçta bizim helal paramız oraya kalacağına sadaka olarak birilerine verilebilir.

aynen ben de böyle söylemiştim ... bunu söyleyen kişi de bi sohbette duymuş .. alışveriş yapılan yerde içki satıldığı için alınan paranın da haram olacağını söyledi ..
ama sonuçta o bizim paramız:blink: ben anlamamıştım hala daha anlayamıyorum mantığını :blink:
kaldı ki öyle bile olsa yine de alıp bir fakire vermek iyi bir çözüm ;)

Yusuf41

Üye
İÇKİ ile ilgili Ayet ve Hadisler ile, Muslumanların bu gibi kişilerle ilişkilerini ele alacagım. İçki içen kişiyi hiçbir gerçek musluman hakir gormez ve kınamaz, sadece o kişiye acır. Onun içkiyi bırakması ve affı için; ıslah olup hidayete ermesine dua eder. Musluman kendisi için de; içki içen kişinin yerinde olmadıgına şukreder ve o rezil-rusvay duruma duşmekden Allah’a sıgınır.
Ayet-i Kerime’de: ‘’Ey iman edenler! İçki, kumar, putlar ve fal okları, şeytan işi pisliklerdir. Bunlardan kaçının ki saadete eresiniz. Şeytan; içki ve kumar yüzünden aranıza düşmanlık ve kin sokmak, sizi zikrullahtan ve namazdan alıkoymak ister. Artık siz bunlardan vazgeçtiniz değil mi?’’ buyuruyor. (Maide: 90-91)
İnsanlar arasındaki ismi ne olursa olsun ve her neden yapılırsa yapılsın, sarhoşluk veren bütün içkilerin azı da çoğu da haramdır.İslam dini aklın muhafazasına çok ehemmiyet vermiştir. Aklı izale edip faaliyetlerini durdurması yönünden insana çok büyük zararı olan içkiyi ve diğer uyuşturucu maddeleri yasaklamıştır. Çünkü bunlar insanın aklına ve vücuduna değil; nesline, malına, şeref ve haysiyetine de zarar verir.
Ferdin din ve dünyasında yaptığı ağır tahribatlar sebebiyle, Resulu Ekrem -s.a.v- Efendimiz : ‘’İçki bütün kötülüklerin anası’’ olarak vasıflandırmıştır. (Ahmed bin Hanbel)
Harama giden yolları kapatma bakımından, dinimiz içki ile ilgili her işi de haram kılmıştır.
Peygamber -s.a.v- : ‘’İçki yapanı, yaptıranı, içeni, taşıyanı, kendisine taşınanı, dağıtanı, satanı, parasını yiyeni, satın alanı ve kendisi için satın alınanı lanetlemiştir.’’ (Tirmizi)
Cenab-ı Fahr-i Kainat -s.a.v- Efendimiz diğer Hadis-i Şerif’lerinde de şöyle buyuruyorlar:
‘’İçkiden uzak durunuz.Çünkü o, her kötülüğün anahtarıdır.’’ (Hakim)
‘’Allah’a ve ahiret gününe inanan kişi, üzerinde içki içilen sofraya oturmaz.’’ (Ahmed bin Hanbel)
‘’İçki içen, onu içtiği sırada kamil bir mümin olarak içemez.’’ (Buhari)
‘’İçki içenin kırk gün namazı kabul olunmaz.Eğer içkili olarak ölürse, Cahiliyye ölüsü halinde göçmüş olur.’’ (C.Sağir)
‘’Dünyada içki içip de tevbe etmeden ölen, ahirette cennet şarabından mahrum olur.’’(Buhari)
‘’ Allah-u Teala derdi de devayı da indirmiş ve her derd için deva halketmiştir. Öyle ise, hastalıklarınızı tedavi ettiriniz! Fakat haramla tedavi ettirmeyiniz.’’ (Ebu Davud)

bangir

Üye
Web sitesi
www.altinoluk.com
Peygamberimiz (S.A.V.) buyuruyor ki:

.

Beni dinleyin. Içkiyi içen, içki elde etmek üzere üzüm sıktiran, sıkan, tasıyan, tasıtan ve parasini kullanan kimse günaha ortaktır. Eger tevbesiz ölürler ise dünyada içtikleri her yuduma karsilik cehennemin kanlı - irinli suyundan onlara içirmek Allâh 'in kesin kararıdir.

Beni dinleyin. Her sarhosluk veren madde haramdır. Her alkollü içki haramdır.»
imam gazali kalplerin keşfi içki içenin cezası

Sinner

"Suskun, Hüzün-Bâz..."
bu zamanda nasıL bulunacaksa... büyük marketlerin hemen hemen hepsinde içki satılıyor.. giderek azalıyor alışveriş yapacagımız yerler.. rabbim sen koru bizi..

billev04

Üye
Duyduğum günden beri dikkat etmeye çalıştığım bir konu.Ama inanın bence bundan sakınmak yeri geldimi bir saat yol katedip doğru yeri bulmak bence bizlere sevap ve Allahın memnuniyetini kazandırmaktadır.

Sabr-el-Hayat

Profesör
Sevgili Peygamberimiz Efendimiz s.a.v. bizim zamanimizda yasamis olsaydi, ve cevresinde helal satis yapan dükkan olmasaydi, herhalde oruc tutardi veya üsenmez tembellik etmez cok uzaklardan alisverisini yapardi Allahu Alem...

ya biz...?:(

Satuk Buğra

Profesör
Çözüm şu, içki üretilmesi, dağıtılması, bayisi, vergisi gibi kanun ve düzenleme yapan bir rejimden kurtulup, içkinin üretilmediği, üretiminin yasaklandığı, dolayısıyla içki satışı yapacak bir dükkanın bulunamayacağı İslam şeriatının uygulayacağı bir düzene kavuşmaktır.

Değilse, bayram ziyaretlerinde bile ikram olarak takdim edilecek içki kadehleri ile karşılaşmamak işten bile değil.