İçimizden Geldiği Gibi!

Hakperest

Kıdemli Üye
Örneğin bu mu :) senin ana temel düşüncende madde hep vardı olmasından kaynaklı sanırım yani vahdeti vucudu benimsiyor olmanla alakalı galiba
Madde sonradan var edildi
Ancak aslı ilahi kudret elidir.
Madde ise bildiğimiz bir yer ve zamanda değildir. Vardır ama müstakil değildir. Sen konuştuğunda sesin müstakil varlığı yoktur
Sendendir ama sen değildir. Evren de böyledir

adams77

Kanalizasyoncu
Madde sonradan var edildi
Ancak aslı ilahi kudret elidir.
Madde ise bildiğimiz bir yer ve zamanda değildir. Vardır ama müstakil değildir. Sen konuştuğunda sesin müstakil varlığı yoktur
Sendendir ama sen değildir. Evren de böyledir
Dediğinden birşey anlamadım. Ayrıca maddenin sonrasan var edildiğini nerden biliyorsun şuan henüz neyin gerçek olduğunu bilmiyoruz ki ve madde değil varlık olarak düşünmek gerekmez mi

cemaliii

Kıdemli Üye
İnsan önce ışığı mı görür? Yoksa ışıkla mı görür?

Hakperest

Kıdemli Üye
Türkiye suriye sınırında silah sesleri geliyor
Allah cc sonumuzu hayretsin
Bi bitmedi bu savaşlar
Bıktık usandık

cemaliii

Kıdemli Üye
Fetö konusunda erdoğandan sonra tek güvendiğim nedim şenerdir. Gerisine güvenmiyorum.

cemaliii

Kıdemli Üye
Sen ey chpli kardeşim iki günlük siyaset uğruna akpli esnaf komşunla itişme. Siyasetin gazına gelme. Yarın dükkanında yangın çıksa akpli esnaf komşun yardımına koşacak.

Sen ey akpli kardeşim iki günlük siyaset uğruna akpli esnaf komşunla itişme. Siyasetin gazına gelme. Evde hasta olsan acile seni chpli kapı komşun yetiştirecek.

Sen ben davasından ancak kötülük çıkar. Birliğine bütünlüğüne siyaset sokma.

cemaliii

Kıdemli Üye
Sayın cumhurbaşkanımızada sayın fazıl sayada çok teşekkür ediyorum bir vatandaş olarak. Bize birlik bütünlük huzur lazım, bölücülük kin nefret değil. Fazıl say konsere erdoğanı davet etmekle çok iyi yaptı teşekkürler. Sayın erdoğanda konsere katılıp fazıl sayı onore etmekle çok iyi yaptı teşekkürler. Biz böyle güzeliz bütün olarak bir olarak güzeliz. Allah razı olsun ikisindende.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Hindistan'da ki Fare Tapınağı'na birkaç kedi bırakıp sigara yakıp izlemek geldi içimden ...

ihvanistanbul

AkhenAton
6D0C1150-0EA1-4E94-8791-4F94455EAB79.jpeg

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Zamanmı önce madde mi
Zaman maddenin kendisiyle birlikte var. Öncesinde zaman yok. Maddenin olmadığı mutlak bir boşluk düşün. Orada zaman da olmaz, çünkü yıpranacak bir şey yok, çünkü atom yok, etrafında dönen elektronlar yok...

Soru şu: Madde olmayan varlıklar hareket edebiliyor mu? Onların hareket etme vasıfları nasıl bir şey? Zira madde gibi a noktasından b noktasına hareket etmiyor olabilirler. Ebed ve Ezel kavramları bizim bildiğimiz zamandan çok farklı.

Ahirette ölüm yok. O halde yıpranma da yok. Orada yaratılacak olan maddenin vasfı bizim bildiğimiz maddeden farklı olsa gerek. Bizim bildiğimiz madde zamanın kölesi. Bu yüzden ebedi değil. Atomlar sabit kalmıyor. Yıllar geçtikçe çekirdeklerinde güç azalıyor ve elektron sayıları falan değişerek başka atomlara dönüşüyorlar. Uzayın git gide soğuduğu biliniyor.

Biyoloji denen mekanizmada ilginç olan şey ise güç istenci/kudret şevki... Haz alıyor, var olmak istiyor, yaşama içgüdüsü falan. Bu çok ilginç. Sorulması gereken soru, bu güdüler biyolojinin neresinde? Özünde mi yoksa niteliksel bir şey midir? Eğer bu istençler niteliksel ise Allah'ın yaratacağı yeni biyolojide eskime ve yıpranma da olmayacak, ve bu istençler ona yüklenecek. Lakin bu noktada yeni sorular geliyor akla: Eğer ölüm yoksa bu istençlerin kaynağı tüm anlamını yitiriyor, çünkü ölüm korkusu bütün bu istençlere anlam katan temel nitelik, belki tetikleyen ana kaynak!!! Cennetin sonsuz haz ve zevklerden ibaret olması, eğer kaybetmek yoksa, eğer çile çekmek yoksa, bütün anlamını yitiriyor. Normalde dünyada böyle bir ortam oluştursanız, yani acının çilenin ve ızdırabın olmadığı, herkesin kazandığı ve kimsenin kaybetmediği sonsuz hız ve haz ortamı oluştursanız herkes intihar ederdi, ama cennette olmayan tek şey kendini asacak bir ip! Bu durumda cennet belki hakikatte cehennemin ta kendisi olabilir mi? Sadece soruyorum. Belki Yunus'un “bana seni gerek seni” dediği noktayı arzulamak lazım, Allahu âlem.

Son düzenleme:

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Ahiretin ne demek olduğunu bilmiyorsun galiba :)

Bir film şeridindeki fotoğrafları düşün eğer film şeridi hareket etmez ise fotoğraflar değişir mi? Film şeridine hareket lazım Dostum
O hareket bizim beynimizde oluyor adams.. Ses, renk, görüntü falan bütün bunlar beynimizin yorumudur. Maddenin kendisi esasen frekanstan ibaret. Senin film şeridi gibi dediğin şey bile beynimizin hareketi algılamak için kendi filitreleme sistemidir. Dış dünyadan duyu organlarımıza çarpan frekans boylarının sinir uçllarında oluşturduğu kimyasal raksiyonların beyin hücrelerinde meydana getirdiği uyarıcı etkiler. Bu uyarıcı etkiler sürekli akmıyor. Bir nabız gibi pıt pıt pıt pıt şeklinde akıyor. İşte film şeridi budur.

Son düzenleme: