• Reklamsız versiyon için ÜYE OL

Hz. ZÜLKARNEYN (a.s.)

Erkam.

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
25 Mar 2007
Mesajlar
8,441
Beğeniler
258
Puanları
0
#1

H Z . ZÜLKARNEYN A.S.Hz. Zülkarneyn'in peygamber mi, veli mi oldugu tam belli degildir. Kur'an-i Kerim'de doguya ve batiya düzenledigi seferleri zikr edilmistir. Asil isminin Iskender olup düzenledigi seferlerden dolayi Iskender-i Zükarneyn nâmiyla anilmistir . Kur'an-i Kerim'de : « (Resulüm!) Sana Zülkarneyn hakkinda soru sorarlar. De ki: Size ondan bir hatira okuyacagim » buyurulmustur. Âyette deginilen konu, rivayet edildigine göre, bir gün yahudilerin Mekke'ye gelip Peygamberimizin Tevratta bildirilen son peygamberin olup olmadigini ögrenmek istemeleri'dir. Bunun icin de Peygamberimize bir soru sormuslardir. Baska bir rivayete göre ise bu soruyu Mekke müsrikleri sormustur. Yahudilerin: " Sen bize hep bizden ögrendigin Musa, Ibrahim ve Adem'den haber veriyorsun. Tevratta tek bir yerde bildirilen bir peygamber'den bildir" demeleri üzerine Peygamberimiz : « Bu kisi Zülkarneyn'dir» buyurmus ve bu âyet inmistir . Ibrahim aleyhisselam zamaninda yasayan Zülkarneyn aleyhisselam onunla birlikte haccetti, elini öpüp duasini aldi.

Teyzesinin oglu olan Hz. Hizir'i ordusuna kumandan tâyin etti. Bir kavmin istegi üzerine Ye'cûc ve Me'cûc kavminin insanlara zarar vermemeleri icin tas ve demir'den bir sed yapti ve böylece Ye'cûc ve Me'cûc'un hapsetti . Bir rivayete göre bu dilekte bulunan kavim Türkler imis . Bu sed simdiki Cin seddi degildir. Ye'cûc ve Me'cûc kavimleri bu seddi kiyamete yakin delecekler (2. noktaya bakiniz). Hz. Zülkarneyn Asya ve Avrupa kitalarinâ hâkim oldu. Her tarafa Allah'in emirlerini yayip, kâfirlerle savasip, mü'minlere güzel muâmelede bulundu. Medine ile Sam arasinda, Sam'a bes günlük bir mesafedeki Dûmet-ül Cendel denilen yerde vefat etti. Mekke'de veya yine o civarda Tehâme daginda defn edildi . Iskender isimli oldugu icin târihte gecen Iskender isimli bircok hükümdarin Hz. Zülkarneyn'in oldugu itiraf edilmistir. Bediüzzaman bu konu hakkinda mâlumat vermektedir : « Ehl-i tahkikin beyanina göre, hem Zülkarneyn ünvaninin isaretiyle, Yemen padisahlarindan Zülyezen gibi 'zü' kelimesiyle basliyan isimleri bulundugundan bu Zülkarneyn, Iskender-i Rumi degildir. Belki Yemen padisahlarindan birisidir ki, Hazret-i Ibrahimin zamaninda bulunmus ve Hazret-i Hizirdan ders almis. Iskender-i Rumi ise, miladdan tâkriben ücyüz sene evvel gelmis, Aristodan ders almis. Târih-i beseri, muntazaman surette ücbin seneye kadar gidiyor. Bu nâkis ve kisa târih nazari, Hazret-i Ibrahimin zamanindan evvel dogru olarak hükmedemiyor» .

Peygamberimiz (S.A.V.) buyurmustur ki : « Ismini duydugunuz kimselerden yeryüzünde dört kisi mâlik oldu. Mü'min olan ikisi, ikisi de kâfir idi. Mü'min olan ikisi, Zülkarneyn ile Süleyman idi. Kâfir olan ikisi de Nemrud ile Buhtunnasar idi. Besinci olarak yeryüzüne benim evlâdimdan biri yâni Mehdi mâlik olacaktir » . Kehf sûresinin 83-101 âyetleri Hz. Zülkarneyn'in kissasini anlatmaktadir. Genis mâlumat icin oraya bakiniz.2. Ye'cûc ve Me'cûc
Peygamberimiz kiyamet alametlerinden biri olarak da Ye'cûc ve Me'cûc kavimlerinin yeryüzüne dagilmalarini ve her tarafa küfrü yaymalarindan bahsetmistir. Bu kavimler Hz. Nuh'un Yâfes isimli oglunun soyundandirlar. Yüzleri yassi, gözleri kücük, kulaklari cok büyük, boylari kisadir. Her birinin bin cocugu olur ve böylece sayilari insanlarin ve cinlerin sayisinin 90% kadardir. Kiyamete yakin bir zaman Hz. Zülkarneyn'in yaptigi seddi delip dünyaya yayilacaklardir.


islamiyet.gen.tr
 

manifesto

Yasaklı
İhvan Üyesi
Katılım
23 Ara 2006
Mesajlar
0
Beğeniler
334
Puanları
0
#2
İskender Türe nin ZÜLKARNEYN adlı kitabını tavsiye ederim
Onun bu ilginç hikayesini okuyunca insan şaşıyor
Ancak Peygamber olmadığına delil daha çok
Zira kur'anda ismi bukadar geçipde o da peygamberlerdendi denmemesi güçlü bir delil
Kitapda Zülkarneynin seyahatini dünyaya değil evrence bir yere yaptığından bahsediliyor
Ayetler ve olaylar ile de delillendiriliyor
İnandım mı? hala karar vermedim

Kiyamete yakin bir zaman Hz. Zülkarneyn'in yaptigi seddi delip dünyaya yayilacaklardir
Okadar ilginçlikler var ki
Şimdi yeryüzünde AŞILAMAMIŞ bir SETTEN bahsetmek mümkün mü?
Yani bir çok söz kelimelerinden daha çok mana taşımakta
 

manifesto

Yasaklı
İhvan Üyesi
Katılım
23 Ara 2006
Mesajlar
0
Beğeniler
334
Puanları
0
#3
Kiyamete yakin bir zaman Hz. Zülkarneyn'in yaptigi seddi delip dünyaya yayilacaklardir.
Şimdi bu sözü yazanlar acaba yazarken ne manaya geldiğinden haberdarmıydılar
Yoksa en basit ifadesi bu olduğu için mi böyle inanılır
Set kurdu ve kıyamete yakın o set aşılacak
Zülkarneyn bu seti dünyada kurmuş ise şimdi 21 yüzyılda yeryüzünde AŞILAMAMIŞ bir setten bahsetmek mümkün mü??
 

garip70

Ordinaryus
İhvan Üyesi
Katılım
30 Kas 2009
Mesajlar
2,779
Beğeniler
307
Puanları
0
#4
ZÜLKARNEYN ALEYHİSSELAMIN BATIYA YOLCULUĞU

"sonunda güneşin battığı yere kadar ulaştı ve onu kara çamurlu bir gözede batmakta buldu, yanında bir kavim gördü. dedik ki: "ey zu'l-karneyn, ya azaba uğratırsın veya içlerinde güzelliği edinirsin."

(kehf suresi, 86)
-------------------------
YORUM:

Zülkarneyn as, Allahu alem batıya derken, Amerika kıtasına kadar gitti. Orada yerli halkı buldu. Onlara islamı anlattı.
Hepsi imana geldi ve Zülkarneyn as ı çok sevdi...
Vedalaştılar...
Zülkarneyn as, geldiği yoldan gemiye bindi ve döndü...
------------
Yerli halk yıllarca onun geri dönmesini bekledi.
Hep batıdan gelecek Sakallı insanların yolunu gözledi. Not: Yerli halkın sakalı yoktu(köseydi).
-------------
Yıılar yılları kovaladı. Zülkarneyn as ın hikayesi nesilden nesile aktarıldı.
-----------
Ta ki Avrupalı canilerin Amerika kıtasını keşfine kadar.
Yerli halk, Zülkarneyn as ın geri döndüğünü sandı...
Savaşmadı... Çiçeklerle karşıladı Avrupalıları. Çünkü onların da sakalı vardı ve bekledikleri doğudan, Zülkarneyn as ın geldiği yoldan gelmişlerdi...
------------
Onlar savaşmadı ama.......
Avrupalılar katliam yaptı...
 
Üst