:::: Hz. Süleyman (a.s) ile karınca :::

Ümmî Ebiha

KuzeyiN Kızı
27833_386403818546_242292838546_4124178_1544232_n.jpg

Bir gün Süleyman Peygamber (a.s) bir karıncaya bir yıllık yiyeceğinin miktarını sorar. Karınca da,

"Bir buğday tanesi yerim" diye cevap verir.

Cevabın doğru olup olmadığını kontrol etmek isteyen Süleyman Peygamber (a.s) karıncayı bir şişeye koyar. Yanına da bir buğday tanesi koyarak hava alacak şekilde şişeyi kapatır. Ondan sonra da bir yıl bekler. Müddeti dolunca şişeyi açtığında bir de bakar ki karınca buğday tanesinin yarısını yemiş, yarısını da bırakmıştır. Kendi kendine meraklanır.

Acaba neden yemedi?

Bunun üzerine Hz. Süleyman (a.s) karıncaya buğday tanesini tamamen neden yemediğini sorar.

Karınca da,

"Daha önce benim yiyeceğimi yüce Allah (c.c) verirdi. Ben de O'na güvenerek bir buğday tanesini tamam olarak yerdim. Çünkü O beni asla unutmaz ve ihmal etmezdi. Fakat bu işi sen üzerine alınca doğrusu nihayet bu aciz bir insandır diye sana pek güvenemedim. Belki beni unutup yiyeceğimi ihmal edebilirsin. O yüzden de bir yıllık yiyeceğimin yarısını yiyerek, diğer yarısını da ertesi yıla bıraktım"

diye cevap verdi.

(alıntı)

berraksu

Aşafatlı
Bir karınca kadar tevekkül edebiliyormuyuz ? :)

K

Kaçak

Guest
Yahu kıssa mıssa derken işi çıgrından çıkartıyoruz yani ...
Ne yani biz hapse düşünce rızkımızı gardiyanlarmı veriyor ...?
Gardiyanlara güvenemeyecegiz hemi ...
Karınca şişedeyken rızık sebebi olarak Süleyman Peygamberimi görüyor ?

Bu nasıl bir cümledir arkadaşlar ...

Daha önce benim yiyeceğimi yüce Allah (c.c) verirdi

bumudur kıssadan çıkıcak ders ?

Ümmî Ebiha

KuzeyiN Kızı
Bu kıssadan bunumu anlatınız ?

İlginç...

Rızık her zaman ALLAH'dan dır amenna fakat aradaki vesileler anlatılmaya çalışılmış burda...

Ben öyle algıladım en azından...

Evlat anasına bir bakar iki bakar, ben sadece vesileyim demez "hep benmi seni bakacağım" der kaşıkla verdiğini sapıyla çıkartır...

K

Kaçak

Guest
Dediginiz şekilde anlamamız için dediginiz şekilde anlatılması gerekirdi ama ...
Bu kıssada öyle bir anlatım yok malesef ...
Önce Rızkı veren Allah ...
Şimdi Rızkı veren Süleyman ...
Allah Süleymana göre daha güvenilir oldugundan emin şekilde yerdim ..
Ama şimdi Süleymana güvenemedim , e Allah ta rızkımı vermiyor artık idareli yemem lazım ...
Ben bunu anlıyorum Kıssadan