Hz. Ömer: " Allah'tan değil, benden isteyin."

lafons7275

Kıdemli Üye
El-Bidaye Ven Nihaye'den alıntı:

Sa'd, 4000 kişilik bir orduyla Irak’a gitti. Bu ordunun 3000 kişisi Yemenli, 1000 kişisi ise diğer beldelerden gelen askerlerdi. Hz. Ömer, İslam ordusunu Sırar mıntıkasından uğurlarken ordu ile birlikte Aves'e kadar gitmişti. Sonra kalkıp orada insanlara şöyle bir nutuk irad etmişti:

"Kalpler dirilsin diye Cenâb-ı Allah, sizin için misaller verdi. Ve söz*ler sarfetti. Çünkü kalpler, göğüsler içinde ölü durumdadırlar. Nihayet Allah onları diriltir. Bir şey bilen kimse bildiği şeyden yararlansın. Ada*letin emare ve müjdeleri vardır. Emareleri, haya, cömertlik, yumuşak huyluluk ve nazik olmaktadır. Müjdeleri ise rahmettir.

Cenâb-ı Allah, her iş için bir kapı açmıştır. Her kapı için de bir anahtar hazırlamıştır. Adaletin kapısı ibret almaktır. Bu kapının anahtarı zahidliktir. İbret almaksa, ölümü anmak ve malları infak ederek ölüme hazırlanmaktır. Zahidlik ise, kişinin hakkı bulunan herkesten hakkını alması ve kendi*sine yetecek rızıkla kanaat etmesidir. Eğer kendisine yetecek rızıkla kanaat etmezse,onu hiçbir şey zengin etmez.

Sizinle Allah arasında ben varım. Ama benimle Allah arasında kimse yoktur. Ona halinizi şikayet etmenize gerek bırakmamak için Allah beni görevlendirmiştir. Şikayetiniz varsa bize bildirin. Eğer bize ulaşamazsanız bu emri kendilerine tebliğ ettiğimiz yetkililerimize giderek şikayetinizi arzedin. Haksızlığa uğrayan kimsenin hakkını, zorla da olsa haksızdan alırız."

lafons7275

Kıdemli Üye
Hz. Ömer, beraberindeki Müslümanlarla Medine'ye döndü. Sa'd da Irak yoluna devam etti. Hz. Ömer: "Allah'a yemin ederim ki, Acem hükümdarlarını Arap hükümdarlarıyla vuracağım." demiş ve Sa'd'a şu mektubu göndermişti: Ordun, Hicr ile ova arasında olsun. Farslılara giden bütün yol ve geçitleri kapatsın. Önce siz onlara şiddetli bir darbe vurun. Onların sayılarının çokluğu ve teçhizatlarının fazlalığı sizi korkutmasın. Onlar hileci ve tuzakçı bir kavimdirler. Sa'd da, Hz. Ömer'e o mıntıkaların ve arazilerin durumlarını tasvir edici mektuplar yazdı. Bu mektupları okuyan Hz. Ömer, oraları görür gibi oldu ve ona şu cevabi mektubu gönderdi: "Mektubun bana geldi. Onu okudum, anladım. Düşmanınla karşı*laştığın ve onların arkalarını dönüp kaçmaları fırsatını Allah sana ver*diği zaman onları yenilgiye uğratacağınız bana ilham edildi. Bundan şüphen olmasın. Onları yenilgiye uğrattığın zaman Medain'i başlarına yıkmadıkça onlardan vazgeçme, orası inşaAllah harap olacaktır."
Hz. Ömer, Özellikle Sa'd için genellikle de bütün Müslümanlar için dua etmeye başladı. Sa'd, Uzeyb'e ulaştığı zaman Müslümanlar, Fars askeri birliğiyle karşılaştılar. Müslümanlar, onlardan çok miktarda ganimet elde et*tiler. Böylece avantajlı bir konuma geçtiler. Sa'd, ele geçen ganimetleri beşe ayırdı. Beşte birini halifeye gönderdi. Beşte dördünü de mücahidlere taksim etti. Mücahidler bununla sevinip ferahlandılar. Ve bunu uğurlu bir durum saydılar.

adams77

Kanalizasyoncu
Bana da ilah olur mu? olmaz dimi :) pardon

Hazreti Ömer Radıyallahu anhı bunlara anlatma aşere i mübeşşereden cennetle müjdelenenlerden onların hayatları bu gibi insanları iyice azdırır dahada azdırır çünkü bunlar şii kafası anlamaz sapık insan her devirde vardı bu devirdede var
Peygamberimiz hayatta iken bile vardı Hazreti Aişe annemize peygamber hanımına bile ozaman iftira attılar Allah-u Te'ala ayet indirdi. Siz bunlara aldırış etmeyin bildiklerinizi yazın lütfen en azından bu siteye bakacak insanlara faydanız olur.

bi husben

Kıdemli Üye
El-Bidaye Ven Nihaye'den alıntı:

Sa'd, 4000 kişilik bir orduyla Irak’a gitti. Bu ordunun 3000 kişisi Yemenli, 1000 kişisi ise diğer beldelerden gelen askerlerdi. Hz. Ömer, İslam ordusunu Sırar mıntıkasından uğurlarken ordu ile birlikte Aves'e kadar gitmişti. Sonra kalkıp orada insanlara şöyle bir nutuk irad etmişti:

"Kalpler dirilsin diye Cenâb-ı Allah, sizin için misaller verdi. Ve söz*ler sarfetti. Çünkü kalpler, göğüsler içinde ölü durumdadırlar. Nihayet Allah onları diriltir. Bir şey bilen kimse bildiği şeyden yararlansın. Ada*letin emare ve müjdeleri vardır. Emareleri, haya, cömertlik, yumuşak huyluluk ve nazik olmaktadır. Müjdeleri ise rahmettir.

Cenâb-ı Allah, her iş için bir kapı açmıştır. Her kapı için de bir anahtar hazırlamıştır. Adaletin kapısı ibret almaktır. Bu kapının anahtarı zahidliktir. İbret almaksa, ölümü anmak ve malları infak ederek ölüme hazırlanmaktır. Zahidlik ise, kişinin hakkı bulunan herkesten hakkını alması ve kendi*sine yetecek rızıkla kanaat etmesidir. Eğer kendisine yetecek rızıkla kanaat etmezse,onu hiçbir şey zengin etmez.

Sizinle Allah arasında ben varım. Ama benimle Allah arasında kimse yoktur. Ona halinizi şikayet etmenize gerek bırakmamak için Allah beni görevlendirmiştir. Şikayetiniz varsa bize bildirin. Eğer bize ulaşamazsanız bu emri kendilerine tebliğ ettiğimiz yetkililerimize giderek şikayetinizi arzedin. Haksızlığa uğrayan kimsenin hakkını, zorla da olsa haksızdan alırız."

konu başlığıyla uyuşmamış benden isteyin demiyor hz ömer şikayetiniz varsa bana iletin diyor benden isteyin diye ibare geçmiyor.

çelebiler

Kıdemli Üye
konu başlığıyla uyuşmamış benden isteyin demiyor hz ömer şikayetiniz varsa bana iletin diyor benden isteyin diye ibare geçmiyor.

Bunu anlayacak akıl tasavvufta var mı?

Allah'ın kitabını anlamadıklarını söyleyenler bunu da elbetteki anlamaz.

lafons7275

Kıdemli Üye

Ben de farkettim ama başlıkla oynama yapılmıyor malesef.

Başlık şu şekillde güncellensin:

Sizinle Allah arasında ben varım.