Hz. Musa (a.s.)’ın Cennetteki Komşusu

Hür Fikir

Paylaşımcı
Hazreti Musa:

— Ya Rabbi! Bana Cennetteki komşumu bildir, diye ilticada bulunmuştu.

Hak Teâlâ Musa Aleyhisselâma:

— Falan yere git! Senin komşun falan yerdeki kasaptır, diye talimatta bulundu.

Hazreti Musa tarif edilen yere gitti, kasabı buldu ve evine misafir oldu.

Kasap akşam eve gelirken yanında bir miktar et getirmişti. Eve geldikleri zaman misafirden izin istedi ve onları pişirdi, bir zembil içinde tavanda asılı olan annesini indirdi, altını kuruladı ve eti parçalara bölerek onun ağzına vermeye başladı. Musa Aleyhisselâm Cennet komşusunun kim olduğunu öğrenmeye başlamıştı, sinek vızıltısı gibi bir sesin geldiğini farkedip:

— Ne diyor? diye sordu.

Kasap annesini yerine astıktan sonra misafire:

— Bu benim annemdir. Ben bunu senelerden beri bu şekilde yedirir, içirir ve bütün ihtiyaçlarını temin ederim. O da bana her zaman: «Oğlum Allah seni Cennette Musa (a.s.)’ya komşu eylesin», diye duâ eder, dedi.

O zamana kadar kendisinin kim olduğunu gizleyen Musa Peygamber, kendisinin Musa (a.s.) olduğunu söyledi ve Cennet komşusunu müjdeledi.

Hür Fikir

Paylaşımcı
kaynak yok. e-postama gelmiş daha öncede dini hikayeler kitabında okumuştum sakıncalı bir şey ise moderatör arkadaşlar baksınlar

adams77

Kanalizasyoncu
Sorgulamak güzel şeydir benim için bir sakınca yok. Konuşulması gereken şey bu hikayenin islam 'a olan uygunluğu ve sünnetullaha olan uygunluğudur.

Hür Fikir

Paylaşımcı
Sorgulamak güzel şeydir benim için bir sakınca yok. Konuşulması gereken şey bu hikayenin islam 'a olan uygunluğu ve sünnetullaha olan uygunluğudur.

katılıyorum size. sorgulamak iyidir ve ben içerdiği mesaja verdiğim ehemiyetten ötürü buraya ekledim bu hikayeyi. şöyle bir kaynakta buldum daha doğrusu bu başlığı arama motoruna yazınca binlerce sayfa çıkıyor içlerinden biri müftülük sayfası ama yüzde yüz doğru bir anlatımdır diyemem çünkü hazreti musadan günümüze böyle bir olayın nakli çok zayıf bir ihtimal http://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/mehmet-oruc/229500.aspx

adams77

Kanalizasyoncu
katılıyorum size. sorgulamak iyidir ve ben içerdiği mesaja verdiğim ehemiyetten ötürü buraya ekledim bu hikayeyi. şöyle bir kaynakta buldum daha doğrusu bu başlığı arama motoruna yazınca binlerce sayfa çıkıyor içlerinden biri müftülük sayfası ama yüzde yüz doğru bir anlatımdır diyemem çünkü hazreti musadan günümüze böyle bir olayın nakli çok zayıf bir ihtimal http://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/mehmet-oruc/229500.aspx

Ben naklin zayıflığına takılmadım zaten bunun gibi hikayeler çok var ayrıca anne ve babaya iyi davranmakla ilgili ayette var. Lakin burada Musa peygamber neden cennetteki komşusunu merak ediyor? ayrıca cennet ve cehenneme gideceğimiz önceden belli mi? buda beni düşündürüyor.

Hür Fikir

Paylaşımcı
Ben naklin zayıflığına takılmadım zaten bunun gibi hikayeler çok var ayrıca anne ve babaya iyi davranmakla ilgili ayette var. Lakin burada Musa peygamber neden cennetteki komşusunu merak ediyor? ayrıca cennet ve cehenneme gideceğimiz önceden belli mi? buda beni düşündürüyor.

Peygamberlerin ismet sıfatına binaen hikayenin bu kısmı bence absürd değil

adams77

Kanalizasyoncu
Peygamberlerin ismet sıfatına binaen hikayenin bu kısmı bence absürd değil

Absürd demedim, sorgulamak güzeldir ve her önümüze geleni yaşadığımız toplumun kurallarına göre kabul edeceksek işimiz çok zorlaşır. Eğer size ulaşmış bir hikaye var ise bunu önce Allah 'ın yasa ve kanunlarına onaylatmanız gerekecektir. Allah 'ın yasa ve kanunları, peygamberlerine özel olarak değişmez. Yüzyıllar sonra gelen bizlerin bu yaşanmış hikayelerin doğruluğunu sırf bizden öncekiler anlatıyor diye inanacaksak eğer bu dünya üzerindeki insanların kaosa sürükler çünkü dünyanın her bölgesinde çok farklı hikayeler ve inançlar var.

bence bu hikayenin peygamberlerin ismet sıfatı ile bir alakası yok.

Kaptan

Mecra Yazarı
Peygamberler vahiy almaları hasebiyle dine taalluk eden meselelerde masumdurlar ancak dünyevi işlerde masum değillerdir. Her beşer gibi hata edebilirler etmişlerdir de. Yerler, içerler, evlenirler, üzülürler sevinirler vs.

Yahu hele bi cennet nasip olsun, komşu falanci olmuş filanci olmuş hiç önemi yok. Sonuçta komşu da cennetlik olduğuna göre iyi biridir da.Ha peygambere komşu olmayı kim istemez, nurun ala nur, körün istediği bir göz Allah verdi iki göz. Ancak dediğim gibi öncelik kapıyı cennette atmaktır. Hele bi girelim komşum ihvan olmuş ona bile razıyım be :)

Kaptan

Mecra Yazarı
:D

İhvan, istemez mısın seninle cennette komşu olalım, çayırda bayırda koşalım :) ? İstersin istersin ama bu halinle zor be dostum. Cennet bana da garanti değil ama en azından şirk koşmuyorum bir umudum var.

Şaka değil, gel bu işten vazgeç, tövbe kapısı açık, henüz yol yakınken ve henüz vakit varken. Kendine yazık etme valla üzülürüm.