Hz İsa İnmeyecek(miş)

talib

Kıdemli Üye
Fakirin aklı diyor ki; nasıl ki maddi hastalıklar için tabip tabip dolaşıyorsun, manevi hastalıkların için de bir tabib-i hazık olan bir mürşidi kamil ara ve ona tam teslim ol.

Nasıl ki domates alırken bile, pek anlamadığın için satıcıya danışıyorsun, hangisi yemeklik hangisi salata için ve kahvaltılık diye soruyorsun, dinin hükümlerini de bu konuda ehil olan ulemaya danış. İtikad ve mezhep imamlarının yollarından bir yola gir de sonu selamet olsun.

Kur'an'ı anlamak istersen Peygamber'e git. Peygambere ulaşmak istersen vekili olan bir zata müraacat et diyor fakirin aklı. Güvenilir tefsirlerden, şerhli hadis kitaplarından istifade et der.

Ezrak Yektâ'

NisyanDireniŞ
Bu sorumuzda ilmi bir maksad vardır. Küçük düşürmek gibi ya da başka kötü bir niyetle sorulmuş değildi.

Gerçekten anlam veremediğim için soruyorum. Benim kıldığım namazla beni nasıl küçük düşürmek gibi bi maksatın olabilir yada olmayabilir.??? İlmi maksadın da ayrı bir ironi. Bu ilmi nerde tahsil ettin merak ettim:)
İyi niyetin ise hala kendine bir yer bulamadı düşüncemde :)

manifesto

Yasaklı
Hz.İsa'nın yeniden yeryüzüne inmesini ben pek anlayamıyorum.Sanılıyor ki bedeniyle cesediyle tekrar yeryüzüne inecek.Bazı hadisler var ahir zaman mehdi ve mesih ile ilgili ancak bunların tevillerinde farklılıklar var.Bende bedenen bir geliş olacağını sanmıyorum.Niye gelsin ki? Hz.Peygamber gelmiş mesajını vermiş dini tebliğ etmiş,hz.isa neden yeryüzüne tekrar gelecek? Manevi bir iniş olabilir yani iseviliğine tekrar tek tanrı inancına dönmesi hurafelerden arınması vesair konuları hz.isa nın dirilişi olarak algılanabilir.

Hikem

Kıdemli Üye
Tam tersine ayet te'vil edilince anlam sapması oluyor.Hakkında açık ayet ve manevi mütevatir derecesinde hadisi şeriflerin bulunduğu bir meseleyi inkar etmek ,hiç akıl karı mıdır?

Hikem

Kıdemli Üye
konu hakında mebzül miktarda yazı olduğu için tekrarını zaid telakki ederim..Evet hakkında birden fazla ayet var....son, son 150 yıl öncesine kadar bu konuda hiçbir müfessir aksini beyan etmemiştir.Taki, Mısırda M.Abduh rücu ediceye kadar!

manifesto

Yasaklı
on 150 yıl öncesine kadar bu konuda hiçbir müfessir aksini beyan etmemiştir.Taki, Mısırda M.Abduh rücu ediceye kadar!
Bediüzzaman'a ne dersin? 150 yıL için çok aceLe konuştun.Kaç aLimin bu konuda ki görüşünden haberdarsın ki 150 yıLLık süre içinde? kadir mısrıoğlu yeni birşey söyLemiyor ki.

Hikem

Kıdemli Üye
Bediüzzaman uyduruk alim geçinenlerden değildir.Galiba risalelerden haberin yok.Üstad diyorki: Şahsi İsa aleyhisselam gelecektir...

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Bediüzzaman'a ne dersin? 150 yıL için çok aceLe konuştun.

"Hazret-i Îsâ Aleyhisselâm geldiği vakit, herkes onun hakiki Îsâ olduğunu bilmek lâzım değildir. Onun mukarreb ve havassı (derin imanlı yakın talebeleri), nur-u iman (imanın ışığı) ile onu tanır. Yoksa bedahet derecesinde (birdenbire ve açıkça) herkes onu tanımayacaktır." (Mektubat, s. 60)

"Hatta Hazret-i İsa Aleyhisselam'ın nüzulü (inişi) dahi ve kendisi İsa Aleyhisselam olduğu, nur-u imanın (iman ışığının) dikkatiyle bilinir; herkes bilemez." (Şualar, s. 487)

Kaynak: http://www.sorularlaislamiyet.com/index.php?s=article&aid=10919

hacifersat

Doçent
selam neye kara verdiniz. isa a.s indiriyormusunuz, indirmiyormusunuz ?

manifesto

Yasaklı
Bediüzzaman uyduruk alim geçinenlerden değildir.Galiba risalelerden haberin yok.Üstad diyorki: Şahsi İsa aleyhisselam gelecektir...

Ha şimdi de bana Üstaddan deLiller mi getiriyorsunuz? Üstad bu konuda ki rivayetleri 3 kısımda toplamış ve her üçünü de aktarmıştır.Birini diğerine tercih ettiğini ifade etmiş değil.Zaten baştan dedik Bediüzzaman da badenen yeniden dünyaya gelişini tamamen reddetmiyor ancak isanın dirilişini bir şahsı manevi olarak da ifade etmiş.Risalelerden deLil getirirken
BEKTAŞİ gibi davranmayın
selam neye kara verdiniz. isa a.s indiriyormusunuz, indirmiyormusunuz ?
Sen dur heLe .. :)

Hikem

Kıdemli Üye
SonFedaiye teşekkür.Üstad risalesinde açıkca ''Şahsi İsa'' tabirini kullanıyor.Bazı aklıevveller, bunu şahsi maneviyeye tebdil ediyorlar.Va Esefa!

hacifersat

Doçent
selam vallah durmam :) bnim böle konularda kafam karışir :) karar verin. yoksa durmam :d

manifesto

Yasaklı
SonFedaiye teşekkür.Üstad risalesinde açıkca ''Şahsi İsa'' tabirini kullanıyor.Bazı aklıevveller, bunu şahsi maneviyeye tebdil ediyorlar.Va Esefa!

Sen aklınLa doğruyu bulursun bizim evvelki aklımıza ilişme kafi..Ben Hz.İsa Bedenen inmeyecek demiyorum ki,çünkü elimde kuvvetli senedim yok.Sen de Hz.İsa bedenen ve cismen inecek deme çünkü elinde kuvvetli senedin yok.Senin ifade ettiğin de hak katından olabilir diğer ifadeler de.Mesele bu,bunu akaidden bir habermiş şartmış gibi alıp da milletin önüne hayat memat meselesi imani islami bir düstur muş gibi ifade etmeyin kafi..Adam bilememiş ise yanıLmış olur en fazLa..hepsi bukadar..CübbeLi gibi..hımm sapık bir de inmeyecek diyor demek doğru değil..Sanki beraber inecekler..

talib

Kıdemli Üye
İzin çıkarsa inecek inşaallah :) Ama nurculardan değil bu izin Allahu Teala'dan çıktığı zaman. Diğerleri boş yere olur mührü bizde sanmasınlar.

Ulema diyeceğini demiş. Fethullah Hoca, risaleler ne derden önce açın bakın selef uleması neler demişler. Meşayih hazeratı ne der. Tartışmanın bir anlamı yok.

hacifersat

Doçent
ben kainatın efendisine bakıyom , o diyeceğini demiş. siz boşuna bişi demeyin. :)

YagmuR

Üye
Web sitesi
www.gencislam.com
Herşeyi hakkıyla bilen Alllah'tır..

Belirli bir zamana bağlayan, vaad ettiğini kullarına günü geldiğinde gösterecek olanda Allah'tır.

Kendimize göre fetva vermek müslüman bir kula yakışmaz diye düşünüyorum..

Hz. İsa (as) hakkında muhtelif Hadisler ve Ayetler açık ve beyanken şüphe ile yaklaşıp konuyu birbirimizi fesada düşürecek dereceye getirmeyelim inşallah...

EHLİ-SUNNET

Paylaşımcı
Web sitesi
www.islamlehrer.de
İSA aleyhisselam’ın GÖĞE ÇIKARILMASI

Allahu Teala “En-Nisa” Suresinin 157. ayetinde mealen şöyle buyuruyor: “Halbuki O’nu ne öldürdüler ne de astılar, fakat onlara İsa aleyhisselam gibi gösterildi”. Gerçekten İsa aleyhisselam ne öldürüldü ne de asıldı. O halen göklerde yaşamaktadır. Kıyamet kopmadan önce yeryüzüne inecek kırk yıl yaşayacaktır. İndikten sonra İslamiyeti bütün dünyaya yayacaktır. İsa aleyhisselam, Peygamber efendimizin şeriatı olan Kur’an’la hükmedecektir. Allah-u Teala “Ez-Zuhruf “ Suresinin 61. ayetinde mealen şöyle buyuruyor: “Şüphesiz ki İsa aleyhisselam kıyametin alametidir”. Peygamber efendimiz bu ayeti “İsa (aleyhisselam) kıyametten önce inecektir” diye tefsir etmiştir.

Arkadaşlar, Allah subhanehu ve Teala ayetlerde, İsa aleyhisselamın ölmediğini ve kıyamet alameti (büyük alameti) olduğunu bildiriyor. Ama kalbi kör gözü kör olanlar ise bu ayetleri görmez. İsa aleyhisselamın öldüğünü ve inmeyeceğini söylemek ayetlere aykırı bir görüştür.Kim ayete hadise aykırı konuşursa ondan uzak durun. Bu kişi,Babanız bile olsa!