Hz. İsa Hakkında?

hattap

Paylaşımcı
Arkadaşlar hz. isa'nın çarmığa gerildiği doğrumu. Bilgisi olan varmı bu konu hakkında?.

hirahos

Kıdemli Üye
Doğru değil.. Yerine ona benzetilen birine işkence edip onu çarmıha geriyorlar.. İsa AS. ise semaya çekiliyor.. Halen öyle zannediyorlar ki İsa AS. çarmıha gerildi.. Evet çarmıha gerilen biri oldu ama, o İsa AS değil..

M

Murat Sâki

Guest
Hz. İsa (As)'ın çarmıha gerildiğine bende inanmıyorum.Nitekim çarmıha gerilmiş haldeki heykelide çarmıha gerilmediğine bir nebze şehadet etmektedir.

Heykelde İsa (As) avuç içlerinden çarmıha gerilmiş,velakin eski romalılar bir insanı çarmıha gerdikleri vakit bileklerden çiviler(miş) bunun sebebi ise avuç içlerinden gerildiği zaman avuç içlerinin insan ağırlığını taşıyamaması ancak ağırlığı bilekleri taşıyabileceği için direk bilerlerden çivilerdi.

İsa (As)'ın çarmıha gerilmeside hristiyanların bir hezayanıdır.Ben şahsen İsa (As) veya ona benzer birinin çarmıha gerildiğine inanmıyorum.Hristiyanların ellerinde İsa (As) hakkında fazla bilği olmadığı için ve Kuran-i Kerim'deki bilgileride kabul etmedikleri için bu hikayeciği uydurmuş olabilirler.

(En doğrusunu ancak ALLÂH (c.c.) Bilir!)

ÇiLe-i AşK

Asistan
Yahûdîler, Hazret-i Îsâ'nın ardından da havârîlere olan ezi*yetlerine devâm ettiler. Gerçek havârîler ise, bütün işkence ve cefâlara karşı büyük bir sabır ile tahammül gösteriyorlardı.

Bunlardan biri olan Barnabas, Îsâ -aleyhisselâm-'ın son günleri hakkında İncîl'inin 221 ve 222. bâblarında şu bilgileri veriyor:

Roma askerleri, Hazret-i Îsâ'yı yakalamak için eve girdikleri vakit, Cenâb-ı Hakk'ın emri ile dört büyük melek onu pencereden çıkararak semâya ref' ettiler. Romalı askerler:

“–Sen Îsâ'sın!” diye Yehûdâ'yı yakaladılar ve onu bütün yalvarmala*rına rağmen çarmıha gerip öldürdüler.

Daha sonra Îsâ -aleyhisselâm-, annesi Meryem'e ve havârî*lerine göründü. Hazret-i Meryem'e:

“–Anneciğim, görüyorsun ki ben asılmadım. Benim yerime Yehûdâ çarmıha gerilip asıldı. Şeytandan sakının; çünkü o, dün*yâyı süslü göstererek sizi aldatmaya çalışacak.” dedi.

Sonra inananların muhâfaza edilmesi için Cenâb-ı Hakk'a duâ etti. Ardından havârîlerine döndü:

“–Allâh -celle celâlühû-'nun nîmet ve rahmeti sizinle olsun!” dedi.

Bu sözlerinin ardından dört büyük melek, O'nu tekrar semâ*ya kaldırdılar.

diye geciyor osman Nuri Topbas Hocaefendi'nin nebilersilsilesi adlı eserinde...
"alıntılanan eser"

M

Murat Sâki

Guest
Yahûdîler, Hazret-i Îsâ'nın ardından da havârîlere olan ezi*yetlerine devâm ettiler. Gerçek havârîler ise, bütün işkence ve cefâlara karşı büyük bir sabır ile tahammül gösteriyorlardı.

Bunlardan biri olan Barnabas, Îsâ -aleyhisselâm-'ın son günleri hakkında İncîl'inin 221 ve 222. bâblarında şu bilgileri veriyor:

Roma askerleri, Hazret-i Îsâ'yı yakalamak için eve girdikleri vakit, Cenâb-ı Hakk'ın emri ile dört büyük melek onu pencereden çıkararak semâya ref' ettiler. Romalı askerler:

“–Sen Îsâ'sın!” diye Yehûdâ'yı yakaladılar ve onu bütün yalvarmala*rına rağmen çarmıha gerip öldürdüler.

Daha sonra Îsâ -aleyhisselâm-, annesi Meryem'e ve havârî*lerine göründü. Hazret-i Meryem'e:

“–Anneciğim, görüyorsun ki ben asılmadım. Benim yerime Yehûdâ çarmıha gerilip asıldı. Şeytandan sakının; çünkü o, dün*yâyı süslü göstererek sizi aldatmaya çalışacak.” dedi.

Sonra inananların muhâfaza edilmesi için Cenâb-ı Hakk'a duâ etti. Ardından havârîlerine döndü:

“–Allâh -celle celâlühû-'nun nîmet ve rahmeti sizinle olsun!” dedi.

Bu sözlerinin ardından dört büyük melek, O'nu tekrar semâ*ya kaldırdılar.

diye geciyor osman Nuri Topbas Hocaefendi'nin nebilersilsilesi adlı eserinde...
"alıntılanan eser"

Hiç kimse doğrusu,en doğrusu budur diyemiz.Yukardaki bilgilerde kesin değildir.İncilden israliyat yapmış sanırım Topbas Hocaefendi ama incil semavi bir kitap değildir(şu an itibari ile) ve dört değişik incil olduğuna göre acaba hangisinden alıntı yaptı?..

ÇiLe-i AşK

Asistan
Hiç kimse doğrusu,en doğrusu budur diyemiz.Yukardaki bilgilerde kesin değildir.İncilden israliyat yapmış sanırım Topbas Hocaefendi ama incil semavi bir kitap değildir(şu an itibari ile) ve dört değişik incil olduğuna göre acaba hangisinden alıntı yaptı?..

hangisinden alıntıladıgı belirtilmemiş ama sadece o dönemde kalan gercek havarilerden biri olan Barnabas'ın bir sözünü nakletmiş..
tabi dediginiz gibi yine de kesinlikle su dogrudur diyemeyiz en dogrusunu Allah bilir...

Hasan

Kardeşiniz
Her peygamberin kesinlikle kabul olacak bir dua sı vardır hz yunus balığın karnında kendime zulmettim der hz MUHAMMED sav bu duasını mahşerde ümmeti için saklamıştır,hz isa ise kendine inen incilde kendinden sonraki son peygamberin müjdesini görünce ALLAH A yarabbi benide onun ümmetinden kıl diye dua etmiş ve bu duanın kabulü sebebiyle çarmıha gerilmeden önce melekler vasıtası ile göğe çekilmiştir.Ve ALLAHIN izniyle bu zamana kadar diridir.DECCAL zuhur ettiğinde mehdiye yardım için indirilecek ve deccalı şahsen öldürüp peygamberimize biat edip duasının karşılığını alacaktır.SELAMETLE.

islamveinsan

Doçent

Ve: "Biz, Allah'ın Resulü Meryem oğlu Mesih İsa'yı gerçekten öldürdük" demeleri nedeniyle de (onlara ceza verdik.) Oysa onu öldürmediler ve onu asmadılar. Ama onlara (onun) benzeri gösterildi. Gerçekten onun hakkında anlaşmazlığa düşenler, kesin bir şüphe içindedirler. Onların bir zanna uymaktan başka buna ilişkin hiçbir bilgileri yoktur. Onu kesin olarak öldürmediler. (Nisa Suresi, 157)

Yorum yazan arkadaşlar aman dikkat...
Heva ve hevesinizi ahkam ı ilahiye karıştırmayın...
Selametle...