Hz.HÜseyinin kölesi

saide

Asistan
Hz.Hüseyin birgün ziyaretine gelen bzi zevat ile bir arada yemek yiyorudu.
Kölesi,yemek getirirken kaza ile yemek kabini Hz.Hüseyinin üzerine döktü.Hz.Hüseyin bir anda öflkelenip köleye dik dik bakti.Bunu gören köle:

"Takva sahipleri öfkelerini yutarlardir" mealindeki ayeti okuyunca Hz.Hüseyin'in sinirleri gevsedi ve "Öfkemi yuttum"dedi
Bunun üzrine köle,ayetin devamini okudu "Onlar insanlarin kusurlarini affedenlerdir."
Hz.Hüseyin,"Kusurunu affetim " karsiligini verdi.
Köle,ayetin sonunu da okudu: "Allah iyilik yapanlari sever."
Hz.Hüseyin,"Iyilik olarak seni azad ediyorum, artik hür ve serbestsin"dedi.Köle son derece sevindi ve mutlu oldu.

Hz. Hüseyin,yanindaki misafirlerine,bu vesileyle herdese ders olacak su aciklamayi yapti:

"Gördünüz,Allah`n kitabindan bir ayet bilmesi ve yerinde okumasi onun, hem cezadan kurtulmasina, hem de hürriyetine kavusmasina neden oldu. Sizler ve bizler de Allah`in kitabindan ne kadar cok sey örenir ve uygularsak o kadar hür yasar; nefsimizin ve dünyanin esareinden kurtuluruz.Ayrica Allah bizi o kadar mukafatlandirir."

Evet, Alaha`a hakkiyla kul olmak , insani bütün maddi seylerin tutsakligindan kurtarir ve Ku`an ` in saadet ikliminde daha özgür yasamamiza neden olur..

Mndrs78

Asistan
Yalan olmasin bu hiç hz.huseyin gibi biri köle alir mi?:evil[1]: :confused1[1]:

saide

Asistan
Mndrs78' Alıntı:
Yalan olmasin bu hiç hz.huseyin gibi biri köle alir mi?:evil[1]: :confused1[1]:

neden yalan olsun Hz.Hüseyinin kölesi olmasi onun yüce ahlakindan onun kisiliginden süphe ettirmez.Köle peygamberimiz zamaninda olan dogal bir seydi.Bu konuda aciklik istiorsan kardesim baska bölümde bir konu acabiliriz;)
selametle