Hz. Hebbâr b. Esved. İslâm Önceki Günahları Yok Eder

Kaptan

Mecra Yazarı
Hz. Hebbâr b. Esved

Yüreği sevgi ve merhamet dolu Nebiyi üzüntüye boğan, Onu derin acılar içinde bırakan bir kimsenin hikâyesidir bu. Ömrünü Allah’a ve Rasûlüne karşı savaşmaya adamış, âlemlere rahmet olarak gönderilen mübarek elçiye kin ve nefret duyan bir adamın hikâyesi. Rasûl-i Ekremin kızı Zeyneb’e mızrağıyla saldıran, onun şehid olmasına sebep olan bir katilin ve derin bir pişmanlığın; Hebbâr b. Esved’in hikâyesi.

http://www.siyerinebi.com/tr/hz-hebbar-b-esved

“Ya Rasûlallah, Beni Affet!”

“Şehirden, Senden kaçtım. Yabancı diyarlarda kalmak istedim. Sonra, Senin faziletini, iyiliğini, merhametini ve Sana kendi cahilliklerinden dolayı kötülük yapanları bağışladığını hatırladım. Sana dönmeye karar verdim. Ya Rasûlallah! Biz, şirk ehlindendik, Allah Azze ve Celle Senin vesilen ile bize hidayet verdi. Bizi, helak olmaktan kurtardı. Benim cahilliğime bakma, beni affet. Sana karşı olan kötü hâl ve hareketlerimi, günahlarımı biliyorum. Hayatımı Sana karşı kötülüklerle geçirdim. Sana yaptığım kötülükleri bağışla! Suçumu kabul, günahımı itiraf ediyorum. Şehadet ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur ve yine şehadet ederim ki Muhammed Onun kulu ve rasûlüdür.”

İslâm Önceki Günahları Yok Eder

Allah Rasûlü, Hebbâr’ın af talebini hiç tereddüt etmeden kabul etti. Ancak sahâbîler Hebbâr’ın işlediği kötülükleri hatırlatarak ona sataşmaya, kötü sözler söylemeye devam ettiler. Sahâbîlerden bazılarına göre Hebbâr, o kadar kötü biriydi ki Allah Celle ona iman nimetini tattırmayacaktı.

Fakat Efendimiz onlarla aynı düşüncede değildi. Hebbâr hakkında kötü sözler söylenmesini yasakladı ve şöyle buyurdu:

“Allah, seni en güzel şekilde İslâm’la hidayete erdirdi. Üstelik İslâm kendinden önceki günahları siler.”

Rasûlullahın merhamet ettiği, özrünü kabul ettiği Hebbâr b. Esved iyi bir Müslüman oldu ve bu şekilde vefat etti. Onun neslinden gelen Ömer b. Abdulaziz b. Münzir, Hind topraklarında cihad eden ordunun komutanı oldu.Allah Hebbâr’a ve bütün müminlere rahmet eylesin. Kızının katilini bağışlayan Nebinin ümmetine, birbirlerine karşı sevgi ve merhamet bahşetsin. Âmin

“Muttakiler, bollukta da darlıkta da veren, öfkelerine hâkim olan ve insanların kusurlarını bağışlayanlardır. Allah iyilik edenleri sever.”