HZ.ALİNİN AMR B.VED İLE SAVAŞMASI

HZ.ALİ

İhvan Forum Üye
Amr b.ved"in binlerce ordusu hz.muhammed"in ordusuna savaş açmaya gelirler amr b. ved tek başına bin ordu ile savaşacak kadar güçlü birisiydi
HZ.MUHAMMED"İN hizmetçilerinden olan ebu rafi amr b.ved"in ordusu için bi hendek kazılmasını ister RESULALLAH efendimizde bunu mantıklı bulur ve
hendek kazarlar bir süre sonra amr b.ved"in ordusu gelirler ve hendek kazdıklarını farkederler. Ancak amr b. ved atı ile hendeği aşmayı başarır

Ve HZ.RESULALLAH"a haykırır : Ya muhammed sizin itikatınızda sizden ölen birisi cennet"e bizden ölen birisi ise cehennem"e gider öyleyse çıkar karşıma birisini ya ben onu cennet"e yada o beni cehennem"e göndersin

Tam o sırada HZ.ALİ (R.A) gelir . Hz.ali henüz 12-13 yaşlarında idi RESULALLAH"A ya RESULALLAH ben savaşabilirim dedi ancak RESULALLAH hayır YA ALİ o amr b. ved otur dedi 2-3 defa tekrarladıktan sonra RESULALLAH HZ.ALİNİN savaşmasını kabul eder ve savaş elbiselerini giğdirir

HZ.MUHAMMED"İN şu sözü nail olmuştur : İslam"ın tümü Küfrün tümü ile savaşmaya gitti

Hz.ALİ amr b. ved"ın karşısına çıktığı zaman amr b. ved derki senin babanla ben arkadaşım seninle savaşamam

HZ.ALİ derki : Ben seni öldürmek istiyorum

Bunun üzerine amr b. ved ile hz.ali çatışmaya başlarlar Amr b. ved HZ.ALİ"NİN kalkanına öyle bir darbe vurduki kalkan ortadan ikiye ayrıldı

Tam o sırada HZ.ALİ zülfikarı çekti ve amr b.ved"i öldürdü . O günden sonra islam selamete kavuşmuş ve şimdiye kadar devam etmektedir

HZ.MUHAMMED"İN MEŞHUR SÖZÜ NAİL OLUR : HZ.ALİNİN BİR KILIÇ DARBESİ BÜTÜN İNSANLARIN VE CİNLERİN KIYAMETE KADAR ETTİKLERİ İBADETLERE BEDELDİR !!