Hz.Âdem’in oğlu Şit’e 5 nasihatı

Web sitesi
www.meryk.org
Ahlâk kitapları, Hz. Âdem’in, vefatından önce oğlu Şit’e ve dolayısıyla bütün insanlığa 5 maddelik bir nasihatte bulunduğunu kaydederler. Ders ve ibret dolu nasihatler şöyledir:

”Ey Şit! Oğullarına söyle:

1. Dünyadan ayrılmayacaklarmış gibi bakmasınlar. Buradan bir gün göçüp

gideceklerini düşünsünler.

Zira ben de Cennetten ayrılmayacağım gibi baktım da, sonunda olan oldu bana.

2. İnsanlara söyle, hanımlarının sözünü hakikatin ta kendisi sanıp, hemen kabul etmesinler. Biraz düşünüp isabet derecesini incelesinler.

Zira ben hanımımın sözünü düşünmeden kabul ettiğim için yasak ağacın meyvesinden yedim, sonunda da uzun pişmanlığa maruz kaldım.

3. Oğulların yapacak işin sonunu düşünsünler.

Eğer ben yasak ağacın meyvesinden yerken bu işin sonunu düşünseydim başıma bunlar gelmeyecekti.

4. Bir işe başlarken içinde o işe ait bir endişe ve isteksizlik olursa, tekrar bir daha düşünüp, yeniden tetkik etsinler.

Şayet ben, yasak ağaçtan yiyeceğim sırada içimdeki endişe ve isteksizlik üzerinde durup, kararımı yeniden gözden geçirseydim, sonunda bu pişmanlığa düşmeyecektim.

5. Doğruluk ve isabet derecesini kesin olarak bilmedikleri işlerde de istişare etsinler. Dürüstlüğüne inandıkları kimselerle yaptıkları istişare neticesinde karara göre hareket etsinler.

Eğer ben meleklerle istişare edip, işimin sonunu onlarla müzakereden sonra karara bağlasaydım, başıma gelenlere müstehak olmayacak, musibetlere maruz kalmayacaktım.’’