hz. ademden önce insan varmıydı? | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

hz. ademden önce insan varmıydı?

Arifane

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
27 Kas 2006
Mesajlar
843
Puanları
0
Yaş
53
hep kafamı karıştırmıştır bu konu dostlar bilen varsa sırrı kuran diliyle izah edin yardım edin bana ! hz ademden önce insan varmıydı !
 

dayi

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
15 Kas 2006
Mesajlar
1,918
Puanları
0
Yaş
66
Ademden önce Adam doluydu dünyada..ADEM de onlara Peygamber geldi zaten arifane abi..:D..

Pazar günü kavede içtik ya çayları..sizin mahallede:D:eek:fftp:

HU..
 

doğuhan

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
13 Ara 2006
Mesajlar
1,425
Puanları
0
Yaş
35
hüseyin Hatemi olduğunu söylüyor,ama doğru mu onu bilemem:whistling[1]:
 

Arifane

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
27 Kas 2006
Mesajlar
843
Puanları
0
Yaş
53
dayııııı afiyet olsun pazar günkü gönül çayı. dayı ya ademden önce adam vardıda insan mı yoktu. yani ses vardı vücut yoktu.bu alemde zaten insan bir tane olur iki tane olmaz.
 

dayi

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
15 Kas 2006
Mesajlar
1,918
Puanları
0
Yaş
66
dayııııı afiyet olsun pazar günkü gönül çayı. dayı ya ademden önce adam vardıda insan mı yoktu. yani ses vardı vücut yoktu.bu alemde zaten insan bir tane olur iki tane olmaz.
İnsan bedeni vardı..vardıda o bedenin içinde İNSAN yoktu..kolaymı oldu sanıyorsun o bi İNSANI yaratmak..altı gün sürdü..yedinci gün..istirahat..;)

Böylede anlatırlar bazen Kamiller..İnsan Hatmi Meratip etmiş olan kişidir..Ademden başlayan Muhammede vardı..bu evveldede böyleydi..Ahırdede..
Evveli..ADEM..ahiri..MUHAMMED..devam edip gidecek..bu halkaya giremeyenler yeniden toprağa düşecekler..işin korkutan yanıda bu olmalı zaten...

HU..

Muhammede varıldımıda,ADEM,deki NURU MUHAMMEDİİ İdrak edilecek..:)

HU..
 

parantez

Üye
İhvan Üyesi
Katılım
7 Ara 2006
Mesajlar
19
Puanları
0
hep kafamı karıştırmıştır bu konu dostlar bilen varsa sırrı kuran diliyle izah edin yardım edin bana ! hz ademden önce insan varmıydı !
Hz. Ademden önce yeryüzünde cinler vardı.
İslâm bilginlerinin büyük çoğunluğuna göre bütün insanlar, Âdem ile Havva'dan türemişlerdir. Kur'ân-ı Kerîm'in zahirinden de bu anlaşılmakla beraber, bu konuda Kur'ân 'da kesin bir ifade yoktur.
Eğer gerçekten insanlık, bir tek ata-anadan değil de birçok ata-anadan türemiş ise bu, Kur'ân 'in söylemine aykırı düşmez. Birçok yerde vurguladığımız üzere Kur'ân, nâs sözüyle ilk muhatabı olan Arapları, daha genel manâsıyla Arap Yarımadasındaki Sâmî kavimleri kasdetmiş olabilir. Onlar Kur'ân'm andığı Âdem ile Havva'dan gelmiş olabilirler. Diğer kavimlerin, başka ata-anadan gelmiş olması, Kur'ân muhatablarının, Âdem ile Havva'dan gelmiş olmasına aykırı düşmez.
"Âyetlerdeki 'Nefsi vahide' ile Âdem'in kasdedildiğine dair bir nass yoktur. Müfessirlerden bazılarına göre 'ey nâs' şeklindeki bu tür hitaplar Mekke halkına, yahut Kureyş Kabilesine yöneliktir. O zaman nefsi vahide ile kasdedilen, Mekke halkının atası Adnan olur. Eğer en-nâs tabiriyle bütün Araplar kasdedilmiş ise o zaman nefsi vahide, bütün Arapların atası Ya'rub veya Kahtan olur. Eğer en-nâs ile bütün insanlık kasdedilmiş ise o takdirde bu âyetten herkes kendi inancına göre insanlığın atasını anlar. Bütün insanlığın Âdem'den geldiğine inananlar, nefsi vahide ile Âdem'in kasdedildiğini anlarlar. Milletlerin ayrı ayrı atalardan geldiğine inananlar da nefsi vâhideyi kendi inançlarına göre yorumlarlar.
İnsanın yaratılışından söz eden bütün âyetler, bütün insanların bir tek nefisten geldiğini söyler. Bu tek nefis, insanın hakikatidir. İnsanlar, bununla insan olmuşlardır. İnsanlar, Âdem Aleyhisselâm'dan da gelseler, kendilerinden önceki canlılardan da türemiş olsalar, onları insan yapan, bu tek hakikattir. Hepsi bu ortak hakîkat ile insan olmuşlardır. Bundan dolayı kardeştirler."
Prof. Dr. Süleyman Ateş, Kur’an Ansiklopedisi, Kuba Yayınları:
 

keskinbey06

Asistan
İhvan Üyesi
Katılım
15 Eki 2006
Mesajlar
468
Puanları
0
Cenabi Hak Taala Hazretlerİ Kuranda Ademİ Yararttim İlk İnsan Olarak Dİyor Daha Kanita Ne Gerek Var KardeŞİm
 

dayi

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
15 Kas 2006
Mesajlar
1,918
Puanları
0
Yaş
66
Adem var edilip duruyor bugünde..gitmeyin tarihin o geri dönülemeyecek derinliklerine..bugün var edilen ADEM değilde sanki kertenkele..:D..bakın kendinize,görün nasıl var edilmiş ADEM Efendimiz,de..gelin bu güne..:shake2[1]:

HU..
 

müttaki

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
20 Kas 2006
Mesajlar
2,773
Puanları
48
bu alemde A'demden evvel Cinler vardı :shake2[1]:

A'deme Ruhundan Üfledi.. birde emanet verdi.. dedi al bunu Aktar gönülden gönüle... A'demden Şite.. Şitten Nuha.. Geldi kemalatını tamamlaya tamamlaya Muhammede Vardı.. Nur tamam oldu

işte o Emanettir İnsan :) Tek Bir olan Nefis.. gönülden gönüle akan...

Ben dert ile ah ederdim
Derdim bana derman imiş
İster idim hasret ile
Dost yanımda pinhan imiş

Nerde deyi fikrederdim
Göğe bakıp şükrederdim
Dost benim gönlüm evinde
Tenim içinde can imiş

Sanırdım kendim ayrıyım
Dost ayrıdır, ben gayriyim
Beni bu hayale salan
Bu sıfat-i hayvan imiş

İnsan sıfatı, kendi Hak
İnsan durur Hak, doğru bak
Bu insanin suretine
Cümle alem hayran imiş

Her kim o insani bile
Hayvan ise insan ola
Cümle yaratılmış kula
İnsan dahi sultan imiş

Tevhit imiş cümle alem
Tevhidi bilendir adem
Bu tevhidi inkar eden
Öz canına düşman imiş

İnsan olan buldu Hak’i
Meclis onun, odur saki
Hemen bu biçare YUNUS
Aşk ile bil ayan imiş

Yunus Emre
 

dayi

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
15 Kas 2006
Mesajlar
1,918
Puanları
0
Yaş
66
.....bi çare YUNUS.....

HU..
 

müttaki

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
20 Kas 2006
Mesajlar
2,773
Puanları
48
:D

yok yaw daha baba olamadık :D Özet olunca zaten anlaşılmıyor hem Uzun Uzun kendi kitabımızı okumak Lazım.. kendi İçimizde ki Haller.. Şeytanlık Yapma.. Melek gibi çocuk.. Efendimiz İnsan gibi İnsan.. Normal olan o.. biz keratalık Cinlik.. Cin gibi Çocuk.. Uyanıklardan.. :D kapkaççı..

işte kendi Hallerimizi bilirsek eğer.. nedir Meleki Yönümüz.. Nedir Efendimizin Sünneti Bizim Halimizde.. Nedir Efendimizin sünnetine secde eden Melekelerimiz.. nedir İnsana yaptığımız itirazlar Benlikler..

Cebrail..Azrail..Mikail..İsrafil.. Hepsi İnsanda CUMA oluyor... CAMİ oluyor.. Mevlana CAMİ.. gibi...

İşte İnsan... Melek.. Cin..Şeytan bu gözle görülmezler.... İçteki Hallerdir bunlar.. göz ile gözükmezler..
 

buharaA

Paylaşımcı
İhvan Üyesi
Katılım
11 Ara 2006
Mesajlar
163
Puanları
0
Yaş
48
İlk insan, ilk Peygamber idiSual: (Âdem ve Havva ilk insan değildir. Biz, başka mahluklardan türedik) diyenler çıkıyor. Bu sözün ilmi bir değeri var mıdır?
CEVAP
Bu söz; akılla, mantıkla, ilimle bağdaşmaz. Herkes Hz. Âdem’in neslinden gelmiştir. Kur’an-ı kerimde, Allahü teâlâ, insanlara hitap ederken, (Ya beni Âdem’e = Ey Âdemoğulları) buyuruyor. [Araf 26, 27, 31, 35, Yasin 60]

Bu husustaki âyet-i kerime mealleri şöyledir:
(Rabbin, "Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" dediği zaman, melekler, “Yeryüzünde fesat çıkaracak, kan dökecek kimseler yaratacaksın?" dediler. “Ben sizin bilmediklerinizi bilirim” buyurdu. Âdem’e bütün eşyaların isimlerini [neye yaradıklarını, ilmini, sanatını] öğretti, sonra meleklere, “Siz de biliyorsanız söyleyin” buyurdu. Melekler, “Senin bize öğrettiklerinden başka bizim bilgimiz yoktur”dediler. Âdem’e, “Her şeyin ismini [ne işe yaradığını] söyle buyurdu. Âdem de, hepsini söyleyince, Rabbin, “Ben göklerde ve yerde, görülmeyen, gizli açık her şeyi bilirim demedim mi” buyurdu.) [Bekara 30-33]

(Allah birbirinden gelme bir nesil olarak Âdem‘i, Nuh’u, İbrahim ailesi ile İmran ailesini
[peygamber] seçip âlemlere üstün kıldı.) [Al-i imran 33]

(Ey Âdemoğulları, şeytan, ana-babanızı
[Hz. Havva ile Hz. Âdem’i], Cennetten çıkardığı gibi, sizi de aldatmasın.) [Araf 27]

(Rabbin, Âdemoğullarının
[Âdem’in] sulbünden neslini devam ettirmiştir.) [Araf 172]

(Sizi bir tek nefisten, candan
[Âdem aleyhisselamdan], ondan da eşini [Havva validemizi] yaratan Allah’tır.) [Araf 189, Zümer 6]

İnsanlar bir kişiden, Hz. Âdem’den yaratılmıştır. (Nisa 1, Enam 98)
İlk insan topraktan, nesli nutfeden yaratıldı. (Fatır 11, Hac 5, Kehf 37, Mümin 67)

Hadis-i şeriflerde de buyuruldu ki:
(Allahü teâlâ, Âdem aleyhisselamı yeryüzünün her tarafından alınan topraklardan yarattı. Bu sebeple neslinden, siyah, beyaz, esmer, kırmızı renkte olanlar olduğu gibi, bu renkler arasında bulunanlar da oldu. Kimi yumuşak, kimi sert, kimi de temiz oldu.) [Ebu Davud]

(Allahü teâlâ, Âdem aleyhisselamı yarattıktan sonra, “Git şu meleklere selam ver. İşte senin ve neslinin selamlaşması böyle olacaktır” buyurdu.)
[Buhari]

(Allahü teâla, Cehennemdeki azabı en hafif olana "Dünyadaki her şey senin olsaydı, Cehennemden kurtulmak için onları feda eder miydin?" buyurur. O da "Evet" der. "Sen Âdem’in sulbünde iken, çok az şey istedim, şirk etme dedim. Ama sen şirk ettin” buyurur.)
[Hakim]

(Hz. Âdem’e kadar olan soyumda, zina eden hiç kimse yoktur. Hepsi temizdir.)
[İbni Sa’d]
(Hz. Âdem’den babama kadar hep nikahlı ana-babadan geldim.) [Deylemi]

(Yecüc ve Mecüc de, Âdem aleyhisselamın sulbündendir.)
[Beyheki]
(Hepiniz Âdem aleyhisselamın çocuklarısınız.) [Bezzar]

Bu delillerden sonra, (Biz Âdem’den değil, maymundan, başka mahluktan geldik) diyerek insanlığı hazmedemeyene, gözü hayvanlıkta olana, kim, ne anlatabilir ki?


İlk insan ve ilk Peygamber
Avrupa’dan bir okuyucumuz, Tevhid inancı diye Türkçeye çevrilen bir Vehhabi kitabını göndermiş. Kitabın yazarı İbni Hudayri diye birisidir.Bu kitabın 19 ve 20. sayfalarında ilk peygamber Hz. Nuh idi diyor. Ondan önce gelen İdris, Şit ve Âdem (aleyhimüsselam)ın peygamberliklerini inkâr ediyor.

İdris aleyhisselam, Şit aleyhisselamın torunlarındandır. Hz. Şit, Hz. Âdem’in oğludur. Daha önce de İbni Baz’ın kitapları gönderiliyordu. İbni Baz’a da gerekli cevaplar verilmişti. Keşf-üş-şübühât isimli kitaplarının başında da, (İlk peygamber Nuh’tur) deniyor. Hz. Nuh’tan önce gelen üç peygamber inkâr ediliyor. Şit aleyhisselamın peygamber olduğu hadis-i şerifle bildirilmiştir. Diğer ikisinin Kur’an-ı kerimde peygamber olarak isimleri geçmektedir. Bunları inkâr, Kur’an-ı kerimi inkâr olur. Kur’an-ı kerim tevili imkansız bir şekilde şöyle bildiriyor:
(İdris de pek doğru bir insan, bir peygamberdi.) [Meryem 56]

Her âyeti inkâr gibi, bu âyeti de inkâr küfürdür. Hz. İdris’in peygamber olduğu hadis-i şerif ile de sabittir. İşte iki hadis-i şerif meali:

(Miracta, ikinci göğe vardık. Cibril, bekçisine “Kapıyı aç” dedi. Melek ona dünya semasının bekçisininkine benzer sorular sordu. Hz. İdris’e uğradığımda bana şöyle dedi: “Merhaba ey salih Peygamber ve salih kardeş.” Ben “Bu kim?” diye sordum. Cebrail, “Bu İdris Peygamberdir” dedi.)
[Buhari, Müslim, İ. Ahmed]

(Resullerin ilki Âdem, sonuncusu ise Muhammed’dir. İsrail oğullarının nebilerinin ilki Musa ve sonuncusu İsa’dır. Kalem ile yazan ilk peygamber ise İdris’tir.)
[Hakim-i Tirmizi]

Âdem aleyhisselamın ilk insan ve ilk peygamber olduğu da bütün kitaplarda yazılıdır. Kur’an-ı kerimde de mealen buyuruluyor ki:
(Allah birbirinden gelme bir nesil olarak Âdem‘i, Nuh’u, İbrahim ailesi ile İmran ailesini [peygamber] seçip âlemlere üstün kıldı.) [Al-i imran 33]

(İşte bunlar, Allah’ın kendilerine nimetler verdiği peygamberlerden Âdem’in soyundan, Nuh ile birlikte
[gemide] taşıdıklarımızdan, İbrahim ve İsrail’in soyundan, doğruya ulaştırdığımız ve seçkin kıldığımız kimselerdendir.) [Meryem 58]

Âdem aleyhisselamın ilk peygamber olduğunu bildiren bir hadis-i şerif de şöyledir:
(Peygamberlerin ilki Âdem aleyhisselamdır.) [Taberani]

Ehl-i sünnet itikadı da böyledir. Nitekim Ehl-i sünnetin reisi ve Hanefi mezhebinin kurucusu imam-ı a’zam hazretleri de buyuruyor ki:
Peygamberlerin ilki Âdem aleyhisselam, sonuncusu Muhammed aleyhisselamdır. (Fıkh-ı ekber)

Nebi ve resul nedir
Nebi, kendinden önce gelen Resulün dinini tebliğ eden peygamberdir. Her resul=nebidir; fakat her nebi resul değildir. Kitap gönderilen peygambere Resul denir. Yeni din getirmeyip, önceki dine davet eden peygamberlere Nebi denir. Peygamber Farsçadır, resul veya nebi anlamında kullanılır. Kur’an-ı kerimde bir resul için, nebi de denmesi onun resul olmadığını göstermez. Peygamber efendimize nebi de denmektedir. Kendilerine kitap verilen resullerden bazıları şunlardır:
Hz. Musa, resul ve nebi idi. (Meryem 51, Araf 104, Zuhruf 46)
Hz. İsa, resul ve nebi idi. (Nisa 157, Maide 75)
Hz. Hud, Hz. Salih, Hz. Lut, Hz. Şuayb resul idi (Şuara 125, 143, 162, 178)
Hz. Harun nebi idi. (Nisa 163, Meryem 53) [Hz. Musa devrinde, Museviliği tebliği etti.]
Hz. Yahya nebi idi (A. İmran 39) [ Hz. İsa zamanında İseviliği tebliğ etti.]


İlk insanlar vahşi miydi?
Sual:
İlk insanlar işaretle mi anlaşıyorlardı? Taş-tunç devrinin aslı var mıdır?
CEVAP
Taş devri, tunç devrinin aslı yoktur. İnsanların maymundan gelmesi, uzay insanları, Ufo yalanları gibi bu da hayal mahsulüdür. Bir karıncayı, bir hücreyi bile yaratmaktan aciz olan dinsizler, bütün kâinatı yoktan yaratan Allahü teâlâyı inkâr maksadıyla böyle şeyler uyduruyorlar. Her şeye gücü yeten Cenab-ı Hak, ilk insan ve ilk peygamber olan Hz. Âdem'e her ilmi öğretti. Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(Âdem'e bütün isimleri öğretti.) [Bekara 31]

Bu husustaki hadis-i şeriflerden ikisi de şöyle:
(Âdem, Cennetten dünyaya inince, Hak teâlâ, ona her sanatı, her ilmi öğretti.) [Taberani]

(Allahü teâlâ, Hz. Âdem’e bin çeşit sanat öğretip buyurdu ki: Evlat ve zürriyetin, bir sanatla rızkını talep etsin! Dini geçim vasıtası yapmasın!)
[Hakim]

İlk insanların işaretle anlaştıkları da yalandır. Hıristiyan ve yahudiler de, Hz. Âdem’in Cennette meleklerle konuştuğunu kabul ederler. Hadis-i şerifte, (Âdem, Allahü teâlâ ile konuşan bir peygamberdir) buyuruldu. (Beyheki)

Hz. Âdem’in çocukları, kafilelerle başka başka ülkelere gittiler. Ayrı dil ile konuştular. Böylece babalarının bildiği dilleri unuttular. (Mirat-i Kâinat)


Hz. Âdem’in çocukları
Hz. Âdem’in çocukları da, ilimsiz, fensiz, görgüsüz değildi. Hz. Âdem ve ona iman eden torunları şehirlerde yaşarlardı. Okumak, yazmak bilirlerdi. Demircilik, iplik yapmak, kumaş dokumak, çiftçilik gibi sanatları vardı. Yazı, ilk insan Hz. Âdemle birlikte dünyaya yayılmıştır. Bugün, Asya, Afrika çöllerinde ve Amerika ormanlarında vahşiler yaşadığı gibi, Hz. Âdem’den sonra da bilgisiz, basit yaşayanlar vardı. Fakat, bundan dolayı ne bugünkü, ne de ilk çağdakilerin hepsi için, vahşi denilemez. Allahü teâlânın, Hz. Âdem'e gönderdiği kitaplarda, iman edilecek hususlar, çeşitli dillerde lügatler, namaz, oruç, gusül, birçok sanatlar, tıb, ilaçlar, aritmetik, geometri gibi şeyler bildirilmişti. Altın para basılmıştı.
Hz. Âdem’den sonra medeniyette gerileyen kavimler olmuştur. Buna rağmen Hz.Nuh zamanında da maden ocakları işletilip, çeşitli aletler, makineler yapılmıştı. Hz.Nuh’un gemisinin, kazanı kaynayarak hareket ettiği, yani buharlı gemi olduğu Kur'an-ı kerimde bildiriliyor. (Hud 40)

Kazılarda medeniyetlere rastlanması, eski insanların vahşi olmadıklarını göstermektedir. Kazılarda ilkel toplumlara da rastlanması, medeniyetlerin, zirveye çıktığını, sonra çeşitli sebeplerle yıkıldığını göstermektedir. Her medeniyet yok olunca, yenisini kurmak için sıfırdan başlamak gerekir.

Medeniyet grafiği inip çıkmıştır. Medeniyetlerin zirvedeki durumlarını görüp, eski insanların hepsine medeni demek nasıl mümkün değilse, medeniyetler yıkılınca yeni kurulan medeniyet seviyesi çok düşük olanlara da bakıp hepsi vahşi idi denilemez.

Putlara tapınılan bir toplum bulununca, ilk insanların çok tanrıya taptığı da söylenemez. Yani ilk insanlar çok tanrıya tapardı, sonra tek tanrıya taptılar görüşü çok yanlıştır. İlk insan ve aynı zamanda ilk peygamber olan Âdem aleyhisselam, Allahü teâlâya ibadet ederdi. Asırlar sonra puta tapanlar çıkmıştır. Şimdi bile yeryüzünde çeşitli dinler mevcuttur. Ateşe, ineğe tapanlar vardır. Herhangi bir sebeple bugünkü medeniyet yıkılsa, Hindistan’da bir kazı yapılsa, bütün dünya ineğe tapıyordu mu denir?

Dillerin meydana çıkışı
Dinsizler, hiçbir vesikaya dayanmadan, sırf dinleri inkâr için, ilk insanın konuşma bilmediğini, işaretle anlaştığını söylüyorlar ise de hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Âdem aleyhisselam, Allahü teâlâ ile konuşan bir peygamberdir.) [Hakim]
(Âdem aleyhisselam Cennetten dünyaya inince, Allahü teâlâ, ona her şeyin sanatını, ilmini öğretti.) [Taberani]

Allahü teâlâ, Âdem aleyhisselama, şu anda dünyada mevcut bütün dilleri öğretti. Âdem aleyhisselam da, Arapça, Süryanice, İbranice ve diğer bütün dillerde kitaplar yazıp her dil ile konuşmuştur. Bu husustaki delillerden biri Bekara suresinin, (Allahü teâlâ, Âdem'e bütün isimleri öğretti) mealindeki âyet-i kerimesidir.

Hz. Âdem, Hak teâlâdan öğrendiği için, varlıkların adlarını, bütün dil ve lügatları biliyordu. Çocukları bütün dilleri konuşuyordu. Hz. Âdem vefat edince, çocukları kafileler halinde başka başka ülkelere gittiler. Her kafile, ayrı bir dil ile konuşuyordu. Böylece çocukları babalarının konuştuğu diğer dilleri unutmuşlardı. O anda konuştukları dil ile kaldılar. (Mirat-ı Kâinat)

Irkların meydana gelişi
Bütün insanlar, Hz. Âdem’in neslinden geldiğine göre, zenciler ve diğer ırklar nasıl meydana çıktığı merak edilen konular arasındadır.

Biyolojide modifikasyon denilen görünüş değişikliği yanında, mutasyon denilen genlerde değişiklik olayı vardır. Beyaz insandan siyah, esmer veya sarı insanların türemesi mümkündür. Hadis-i şerifte de buyuruldu ki:
(Allahü teâlâ, Âdem aleyhisselamı yeryüzünün her tarafından alınan topraktan yarattı. Bu sebeple neslinden, siyah, beyaz, esmer, kırmızı renkte olanlar olduğu gibi, bu renkler arasında bulunanlar da oldu. Bazısı yumuşak, bazısı sert, bazısı da halis ve temiz oldu.) [Ebu Davud]
 
H

hiç

Misafir
anlayana helal olsun dayi...kendi aranızda konuşuyorsunuz gibi...bizimle paylaşamak istediginiz bişey yok mu..?

Yaw Yorum Yapmiyacagim Dİyorum Ama Sİzİ Anlayabİlmenİn Yolunu GÖsterİn Barİ...
 

Arifane

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
27 Kas 2006
Mesajlar
843
Puanları
0
Yaş
53
dayı ademi vareden bu hu muydu yoksa hu yu bulmayan insanı adem olabilirmi dayıııı ordamısın!

yeğenim adem yokluktaki varlık sen varlıktaki yokluk olduğun için senin adını karıştırmış gibi göründü.
 

dayi

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
15 Kas 2006
Mesajlar
1,918
Puanları
0
Yaş
66
ADEM...etrafındaki adamlara dediki..bana bakın..bizi varlığından var eden bi ALLAH var..hadi ya bak işine dediler..yahu dedi..VARLIĞIMIZIN ÖZÜ ''O'' dedi..hadi beee dediler..:Dşu gördüğünüz alem ''O''na ait dedi..hoooop dediler..çünki sahiplenmiştiler..ilk ADEMİN macerası böyle..vardı yani etrafında adamlar..:D..bu ALEM ''O''na ait deyince az kalsın öldüreceklerdi onu etrafındaki adamlar..
Bu dayının rüyasında gördüklerinden bir bölüm..:)..
Şimdide aynı değilmi kardeşlerim..gelin bu güne..:)


HU..
 

ArZu

GülenAy
İhvan Üyesi
Katılım
7 Haz 2006
Mesajlar
30,610
Puanları
0
Web sitesi
www.arzuzum.blogcu.com
bir problem var sanırım burdan devam edebilirsiniz arkadaşlar yegen emanet yazı silmedim eklenmemiş olabilir belki....

selamun aleyküm

hu...
 

dayi

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
15 Kas 2006
Mesajlar
1,918
Puanları
0
Yaş
66
ArZu kardeşim teşekkür ederim..:)

HU..
 

Aykenza

Üye
İhvan Üyesi
Katılım
30 Eki 2006
Mesajlar
94
Puanları
0
Mitolojide Adem'den bir Adem daha oldugu söylenir. Hatta ay o zaman dünyanın uydusu değilmiş. 11,000 yıl fark varmış 2 Adem arasında, eski Yunan'da sanırsam Eflatun bir Mısır Rahibine Adem hakkında sorunca Mıhır'lı rahip öyle demiş. Atlantis, Mu vs zamanında falan...Allahu Alem...
 

Arifane

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
27 Kas 2006
Mesajlar
843
Puanları
0
Yaş
53
dayı , yeğen , ordamısınız ! adem baba çiftçiymiş , ama her tarlaya tohum ekmezmiş. çünkü bazı tarlalar tohumu çürütüyorlar dermiş. bir gün dolaşırken ervah aleminde öyle bir verimli tarla bulmuş ki o ekinlerden çok güzel ekmekler yapmışlar halen o tarla duruyor geçenlerde beni oraya götürdüler isteyene o tarlanın buğdayından ekmek yapıp veriyorlar. dayıııı istermisiniz.
 

mavigece

Asistan
İhvan Üyesi
Katılım
2 Tem 2006
Mesajlar
880
Puanları
0
Yaş
35
Allahım yaa...laf olsun torba dolsun diye mi açıyosunuz bu tarz konuları...Hz Ademden önce insan yaratılmış olsaydı Allah'u Teala niye ona meleklerin hepsini secde ettirdi?hıhhh?...Aç kur'an oku kardeşim Allah Allaaaah:wallbash[1]:
 
Üst