Hüseyin Hatemi: Mehdi İstanbul'da Ortaya Çıkacak

TakVa

Ordinaryus
Katılım
13 Nis 2007
Mesajlar
2,868
Tepkime puanı
79
Puanları
0
Iğdır'da İmam Mehdi'nin doğumunun 1196. yıl dönümü düzenlenen etkinlikte konuşan, Prof. Dr. Hüseyin Hatemi, "İmam Mehdi İstanbul'da ortaya çıkacaktır" dedi.

Iğdır'da, İmam Mehdi'nin doğumunun 1196. yıl dönümü düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Törenlere katılan Prof. Hatemi İslam'da Mehdi'yi anlattı.

Ali Aba Derneği tarafından Tuzluca İlçe Belediye Düğün Salonu'nda düzenlenen etkinlikler, Afganistanlı Hafız Abdulcelil Xeylpureşi tarafından Kur'an-ı Kerim'in okunmasıyla başladı.

Iğdır Ehlibeyt Alimler Derneği Başkanı Akil Yıldız, daha sonra, Caferilere göre 12. imam olan İmam Mehdi'nin hayatıyla ilgili sunum yaptı.

Prof. Dr. Hüseyin Hatemi de toplantıda yaptığı konuşmada, 'Kur'an-ı Kerim'de Mehdi yok' diyenlerin yanıldığını savundu.

Kuran'da Mehdi'ye ait işaretler bulunduğunu öne süren Hatemi, şunları kaydetti:

'Bugün İslam ülkeleri güçlü değil. Hz. Mehdi gelecek ve İslam'ı karşılaştığı zulümlerden kurtaracak. Kerbela olayının rövanşını alacak. İstanbul'da ortaya çıkacaktır.


Peygamberimiz bunu bildiğinden Hz. Eyüp'ü İstanbul'a Mehdi'ye kılavuzluk etsin diye göndermiştir. Hz. Mehdi 5 yıl sonra gelecek. Alametleri belirmiştir. Allah bu gelişi görmeyi bana nasip eder inşallah. Ümidinizi kesmeyin, Allah sevgi üzerine dünyayı yaratmıştır.'

AA

 

Ebu'l-Feth

Doçent
Katılım
6 Ocak 2008
Mesajlar
648
Tepkime puanı
114
Puanları
0
Konum
dünya
Mehdi (a.s.)

MEHDİ

SORU: Ehl-i Sünnet'te Mehdi inancı nasıldır? Mehdi inancının Şia'dan etkilenmek suretiyle Ehl-i Sünnet'e girdiği söylentisi ne derecede doğrudur?

CEVAP: Bu hususta bizim büyük alimlerimizin, hadis ve fıkıhta hakîkaten güzel bilgi sahibi alimlerimizin kitapları vardır. Rivayet edilmiş edilmiş hadis-i şerifler gösteriyor ki, Mehdi inancı Ehl-i Sünnet'e Şia'dan girmiş değildir. Mehdi hakkında hadis-i şerifler eskiden beri vardır. Hattâ, o hadis-i şeriflerden dolayı Şia'da Mehdi inancı kuvvetlenmiştir. Yâni, Şia'nın içindeki Mehdi inancı birdenbire çıkmış değil ki... Ondaki inanç da yine, Peygamber Efendimiz'in mevcut olan hadislerinin bir çeşit yorumlanmasından çıkmıştır.

Şia'nın Mehdi inancı yanlıştır. yanlışlığı akılla, mantıkla, nakille, her şeyle sabittir. Meselâ, bugün İran'da hakim olan Caferî mezhebinin mensubu, hâl-i hazırda idareci olanlarla görüştük. Ülkelerine resmen vazifeli olarak gitmiştik. Onlar davet etmişti, biz de üniversiteden görevlendirilip gitmiştik. Ordaki şahıslarla konuştuk. Bize kitaplarını verdiler, Mehdi inancı vs. hakkında... Onların mehdi inancı şudur: "Oniki imamın onikincisi olan El-İmam Muhammed el-Mehdî şu anda saklıdır.Yaşıyor, aradan binyüz küsur sene geçmiş, hâlâ sağ, saklı, çıkacak!" diye inanıyorlar. Bu inanç yanlıştır.

Ama, ahir zamanda Peygamber Efendimiz'in soyundan, adı Peygamber Efendimiz'in adı gibi, babasının adı Peygamber Efendimiz'in babasının adı gibi olan bir mübarek şahıs çıkıp müslümanları birleştirecek ve yeryüzü zulüm ve cevr ile dolmuş iken, o zulmü cevri izâle eyleyip adaletle hükmedecek!.. Ehl-i Sünnet'in inancı budur.

Şia'nın inancı mantık dışıdır. Onikinci imamı bekliyorlar. Biz karayoluyla seyahat ederken, Bağdat'ın kuzeyinde Samerra şehrine gittik. Orda uzaktan böyle pırıl pırıl, altın kubbesi ve altın kaplı minareleriyle görülen Hasan-ı Askerî Hazretleri'nin camisiymiş. Minarelerinin ucunda, bizim kurşun dötktüğümüz yerlere altın dökmüşler. Ziyarete gittik, gezdik. Muhteşem bir abide... Hakîkaten zenginlik dökülüyor her tarafından, pırıl pırıl parlıyor... Kristaller, aynalar, altınlar, gümüşler, ltınlar, gümüşler, kıymetli taşlar... Gözlerim kamaştı.

Bizim padişahların saraylarını düşündüm. İstanbul'daki en lüks gördüğümüz, bildiğimiz şeyleri düşündüm; onların yanında sıfır kalır.

Mekke-i Mükerreme'yi düşündüm, Peygamber Efendimiz'in Türbe-i Saâdet'ini düşündüm. Suudları biraz büyük binalar yaptılar, vantilatörler filân taktılar ama, ondan önceki hallerini düşündüm, gayet sade idi.

Oraları böyle altına, gümüşe, mücevhere garkedilmiş yâni... Gezdik. Millet alt katlara doğru gidiyor. Biz de alt kata kalabalıkla beraber gittik şöyle... Gittik gittik, merdivenlerden indik, bir yere geldik. Koridor gibi küçük bir oda... Dipte şişman, göbekli, sarıklı bir adam oturuyor. Köşede de mazgal deliği gibi bir yarık var...

Dedik:

"--Ne var burda, millet niye buraya kadar geldi?"

"--Muhammed Mehdi burdan gitti aşağıya!.." diyorlar.

O delikten gitmiş aşağıya, yine o delikten çıkacakmış. Sübhânallah dedik, döndük, çıktık geldik.

İnançları akılla, mantıkla, din ilimleri ile, sahih rivayetlerle uyuşacak tarzda değil... Bekliyorlar ki, gelsin... Hâlâ sağ, hâlâ gelecek... İnançları öyle... Nasıl yerleştirmişlerse yâni, bir aslı esası yok...


Güncel Meseleler- M.Esad Çoşan hocaefendi (r.aleyh)

 

fakiri

Kıdemli Üye
Katılım
14 Ocak 2007
Mesajlar
15,969
Tepkime puanı
355
Puanları
83
Konum
KOCAELİ
Hüseyin hatemiş Efendi yine bir çam devirdi ! Geleceğe ait bir durumu nerden ve nasıl biliyoır ? Mehdi Aleyhisselâm İstanbıulda ortaya çıkacakmış ! Nerden biliyorsun ? Delilin ne ? >BU Hatemilere (kadın ve erkek) bir türlü akıl erdiremedim ben ! Karısı Papazalrın avukatlığını yapıyor, erkeği de İslâmda recm olmadığını söylüyor ! LŞimdi de kalkmış mehdi Aleyhisselâm hakkında atıp-tutmuş ! Bunlar sanırım beyin özürlü olsa gerek !
 
Üst