Hür Düşünce Mektebi (düşünür köşesi )

kebîkec

İhvan Forum Üye
@adams77 dostumun önerisi üzerine cafenin karşısına açıyorum. Çayı kahveyi orada içen muhabbet ve düşünmek için buraya gelebilir.

Bu gün su uyur Müslümanlar daha güzel uyur başlığında bi kaç kelam edelim. Ancak herkes kendi meşrebinin nasıl uyuduğunu anlatsın. :) Hep diğerleri uyumuyor ki değil mi :)

Hakperest

Kıdemli Üye
Hayırlı olsun hocam
Adam kedi olalı bir fare yakaladı
Gerçi işi icabı onlarla haşir neşir olsa da ilk kez yakalamayı akletmiş :clap2:

ihvanistanbul

AkhenAton
Uyumak uzmanlik alanim. Profesyonel bir ben gunun 18 saatini uyuyarak gecirebilir ama birakmiyorlar.
Serengetideki urkek bir ceylan gibiyim gune sabah ezaniyla basliyor 22:30 gibi kapanisi yapiyorum. Bu ulkede uzmanligimi gosterebilecegim alan yok devlet bana bakmiyor!!1!1!1!111!!

Hakperest

Kıdemli Üye
İlahiyatçıların kendi ve batılı düşünce ile algısını hadisi şeriften üstün alması
Medrese kökenlilerin fıkıh ictihadlarini hadis üstünde almaları birdir

"Ey iman edenler, seslerinizi peygamber sav sesinden daha fazla yükseltmeyin"

kebîkec

İhvan Forum Üye
İlahiyatçıların kendi ve batılı düşünce ile algısını hadisi şeriften üstün alması
Medrese kökenlilerin fıkıh ictihadlarini hadis üstünde almaları birdir

"Ey iman edenler, seslerinizi peygamber sav sesinden daha fazla yükseltmeyin"

İlahiyatlarda müfredat öğrencisi olarak yetişenlerin çoğunluğu adam gibi bir İslami duruş sergilemek için değil ekmek parasını kazanırken tereddüt pompalamak üzere eğitilir. Bilgiyi elde eden ama elde ettiği bilgiyle ne edeceğini bilemeyen öğrencilerle doluydu İlahiyat fakülteleri. Son yıllarda çıkan DKAB öğretmenliği bölümü de daha içler acısı bir müfredata sahiptir. Garipler zaten istemeye istemeye son tercihlerle mecburen gelmişler İlahiyata ve hayat onlar için ızdırap. Müfredatta da dört başı mamur bir İslam olmayınca kalbi tereddütlü ve din adına ne varsa hepsinden şüphe eden öğrenciler yetişiyor. Namaz kılmayanların yanında zararlı alışkanlığı olan bile vardı netekim. :) Onların yetiştirdiği çocuklar onlardan daha inançlı :)

Medresedekilerin ufku açıksa bana göre bir adım öndeler. Fakat ayetten veya hadisten hüküm çıkarma çok iddialı bir cümle olur @Hakperest

Benim kanaatim de fıkıh mahsulü olanların uygulanması daha önce gelir. Sadece bir mızraklı ilmihaliyle bile bu milleti Müslümanca yaşatmak mümkündür. Bu günlerde sorunumuz istinbat veya ictihad sorunu değil kendi kimliğimizle yaşamaya pek özen göstermeyişimiz yani dinin onurunu temsil noktasında zaaflarımız olmasıdır. Ne içtihadın ne de istinbatın iktidar değilsen anlamı olmamaktadır. Önce benliğinde İslamı iktidar yapamayanların sosyal hayatta yapması da mümkün olmuyor...

Genel bir tespitin de altını çizelim. Ülkemizde Zahidul Kevseri ,Mustafa Sabri Efendi ve en son Elmalılı Hamdi yazır çizgisinden gelen sahih bir ehli sünnet damar var ki bu gün medreslerden bazıları bu çizgiye taliptir. Eğer ufukları kapalı değilse benim için değerlidir.

Hakperest

Kıdemli Üye
İlahiyatlarda müfredat öğrencisi olarak yetişenlerin çoğunluğu adam gibi bir İslami duruş sergilemek için değil ekmek parasını kazanırken tereddüt pompalamak üzere eğitilir. Bilgiyi elde eden ama elde ettiği bilgiyle ne edeceğini bilemeyen öğrencilerle doluydu İlahiyat fakülteleri. Son yıllarda çıkan DKAB öğretmenliği bölümü de daha içler acısı bir müfredata sahiptir. Garipler zaten istemeye istemeye son tercihlerle mecburen gelmişler İlahiyata ve hayat onlar için ızdırap. Müfredatta da dört başı mamur bir İslam olmayınca kalbi tereddütlü ve din adına ne varsa hepsinden şüphe eden öğrenciler yetişiyor. Namaz kılmayanların yanında zararlı alışkanlığı olan bile vardı netekim. :) Onların yetiştirdiği çocuklar onlardan daha inançlı :)

Medresedekilerin ufku açıksa bana göre bir adım öndeler. Fakat ayetten veya hadisten hüküm çıkarma çok iddialı bir cümle olur @Hakperest

Benim kanaatim de fıkıh mahsulü olanların uygulanması daha önce gelir. Sadece bir mızraklı ilmihaliyle bile bu milleti Müslümanca yaşatmak mümkündür. Bu günlerde sorunumuz istinbat veya ictihad sorunu değil kendi kimliğimizle yaşamaya pek özen göstermeyişimiz yani dinin onurunu temsil noktasında zaaflarımız olmasıdır. Ne içtihadın ne de istinbatın iktidar değilsen anlamı olmamaktadır. Önce benliğinde İslamı iktidar yapamayanların sosyal hayatta yapması da mümkün olmuyor...

Genel bir tespitin de altını çizelim. Ülkemizde Zahidul Kevseri ,Mustafa Sabri Efendi ve en son Elmalılı Hamdi yazır çizgisinden gelen sahih bir ehli sünnet damar var ki bu gün medreslerden bazıları bu çizgiye taliptir. Eğer ufukları kapalı değilse benim için değerlidir.
Haklısnız hocam ancak tam anlaşılmadim galiba
Ben ne mantığı nede fıkhı redettim
Fıkhın ve mantığın islamin sesinin üzerinde olmasına sitem ettim

Dinin en önemli ayağı imandır
İmanın bastığı yer ise kalptir
Kalbi besleyen ise iç sestir
Bu ses hakkın sesi öncelenmelidir

Sana bir örnek vereyim anlaşılsın
Rükû fikhen bir süre egilmektir
Ancak rükû dinen egilenlerle baraber egilmektir

İster tek başına ister cemaatle kıl
Rükû da müminlerle eğilme amacı duygusu hasıl olmalıdır
Bu ise ne mantıkta ne fıkıhta geçer

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Avrupa'da üniversite tercihi yapılacak liselere geçişler hayli zordur. Ve devlet öğrencileri, meslek bölümlerine sevketmek için neredeyse dokuz doğurur. Üniversiteden uzaklaştırmak ister. 100 ilahıyat öğrencisi gerekli ise, liselerden en fazla 110 öğrenciye kapı aralanır ve puan çok yüksek tutulur.

Bizim Türkiye'de ise bırakın ilçeleri köylere üniversite kurmanın hesapları yapılır... Ve her öğrenci üniversiteye yönlendirilir... Dört yıllık üniversite mezunu bir ilahıyatçı, Arapça bir kitaptan bir cümlenin harekesini doğru veremez ve cümlenin öğelerini de gösteremez...

Ben kendimden biliyorum...

Ve dahi imam, müezinler ve Kur'an kursu öğreticileri ilahıyatlara sınavsız girmek için ellerindeki sopaları da asla bırakmazlar... Ondan sonra kalite koksun... Kokmaz... Allah'ın sözüne ters çünkü...

Ben bir hocamdan Arapça özel ders aldım, klasik Arapça okudum ve "Men gale nasara, nasarahüllahü" diyerek başladık, Gurer ve Dürer, Celaleyn, Mülteka, El-İhtiyar'dan çıktık...

Çoğu ilahıyat profösörü, Arapça konuşamaz ve Arapça'sı da çok iyi değildir... Bizde böyle...

Kaçak

Yeni
Hocam su uyumazmış aslında ...
su hep akar ...
akan su da kir tutmaz ...
bizim toplum sayıları sevmez biliyor musun hocam ...
sayılar olmasında tüm masallara efsanelere inanmayım der kendi kendine ...
misal oecd ülkeleri ünv mezun oranı % 39 filandır ...
her köyünde ünv olan ülkemin ise % 10 ite kaka oldu ...
köylere açmasak % 5 lerde sürünüyorduk da , çok şükür biraz olsun ilerleyebildik ...
Misal abd de % 51 oran ...
vs vs vs ...
hocam uykum geldi benim ya ...
su uyumadı ben uyusam ayıp olur mu ?

cemaliii

Kıdemli Üye
2 rekat cuma namazını 10 16 rekata çıkarmışlar adını ilk sünnet son sünnet zuhru ahir vs koymuşlar. Üstüne üstlük sünneti bana göre nafiledir bunun adısı, her neyse sünneti farz gibi zorunlu tutmuşlar. Bir imam milleti birde bizim öğretmen milleti malesef mikrofon görünce kendinden geçer. iyi birşey yapıyoruz zannıyla saatlerce hutbe vermişler. Oysa hutbeyi kısa, namazı uzun tutmalı cumada. Namazı derken kastımız 2 rekatlik farzidir. Neyse bu tüm 5 vakit namazıda kapsamiş, 2 dakika da bitecek namazlar imam ve muezzinlerin ve tabiki bunlara fetva veren kendini bulunmaz alim sananlarinda fetvalariyla saatler süren bir ayin dini merasime dönüşmüş ibadet olmaktan çıkmıştır.

Yetmemiş din kıl tüy seviyesinde bizim azgın laik kesiminde şeriatçılara olanca katkısıyla gündemde tutulmuş din sadece başörtüsü ve sakal seviyesinde kalmıştır. Halada bir kısım zihinlerde bu böyledir.

Ve din deyince sadece akıllara başörtüsü sakala ek birde namaz eklenmiştir. Namaz kötü huyları bırakma biraktirma allaha yakinlastirma açısından aracı konumdayken, amaç gaye haline getirilip kutsanmis ve din namaz kılma dini haline getirilmiştir.

Oysa din güzel ahlaktır. Bitti.

Not: güncelleme çok acil ve şart.

kebîkec

İhvan Forum Üye
Haklısnız hocam ancak tam anlaşılmadim galiba
Ben ne mantığı nede fıkhı redettim
Fıkhın ve mantığın islamin sesinin üzerinde olmasına sitem ettim

Dinin en önemli ayağı imandır
İmanın bastığı yer ise kalptir
Kalbi besleyen ise iç sestir
Bu ses hakkın sesi öncelenmelidir

Sana bir örnek vereyim anlaşılsın
Rükû fikhen bir süre egilmektir
Ancak rükû dinen egilenlerle baraber egilmektir

İster tek başına ister cemaatle kıl
Rükû da müminlerle eğilme amacı duygusu hasıl olmalıdır
Bu ise ne mantıkta ne fıkıhta geçer

İnsanda ruh beden ilişkisi ibadetlerin de şekil mana ilişkisi vardır. Fıkıh kalıbın düzgün ve kurallara uygun olmasını sağlar. Manayı doldurmak ise Cebrailden Peygamberimize ondan sahabeye onlardan ulemaya tevarüs eden samimilerin hallerine vakıf olmakla mümkündür. Fatihayı okurken yalnız sana ibadet eder (NA'BUDU ) ve yalnız senden yardım dileriz (NESTAİN) çoğul sigalarını kullanıyoruz. Secde edenlerle ve ruku edenlerle beraber olmak gerektiğini günde 40 defa kendimiz söylüyoruz. Ama kafayı kime kiraya vermişsek onun müritleriyle beraber rukuyu ve secdeyi savunuyorsak kaç kişi olursak olalım yine tek başımıza kılıyoruz namazı. Çünkü ümmetle değil aynı kafada olduklarımızla kılıyoruz. Yaptıklarımızı fehm etmek üzerinde düşünmek gerek...

Aynı şeyleri düşünüyoruz. Ben hakperest sen düşünür. :)

kebîkec

İhvan Forum Üye
2 rekat cuma namazını 10 16 rekata çıkarmışlar adını ilk sünnet son sünnet zuhru ahir vs koymuşlar. Üstüne üstlük sünneti bana göre nafiledir bunun adısı, her neyse sünneti farz gibi zorunlu tutmuşlar. Bir imam milleti birde bizim öğretmen milleti malesef mikrofon görünce kendinden geçer. iyi birşey yapıyoruz zannıyla saatlerce hutbe vermişler. Oysa hutbeyi kısa, namazı uzun tutmalı cumada. Namazı derken kastımız 2 rekatlik farzidir. Neyse bu tüm 5 vakit namazıda kapsamiş, 2 dakika da bitecek namazlar imam ve muezzinlerin ve tabiki bunlara fetva veren kendini bulunmaz alim sananlarinda fetvalariyla saatler süren bir ayin dini merasime dönüşmüş ibadet olmaktan çıkmıştır.

Yetmemiş din kıl tüy seviyesinde bizim azgın laik kesiminde şeriatçılara olanca katkısıyla gündemde tutulmuş din sadece başörtüsü ve sakal seviyesinde kalmıştır. Halada bir kısım zihinlerde bu böyledir.

Ve din deyince sadece akıllara başörtüsü sakala ek birde namaz eklenmiştir. Namaz kötü huyları bırakma biraktirma allaha yakinlastirma açısından aracı konumdayken, amaç gaye haline getirilip kutsanmis ve din namaz kılma dini haline getirilmiştir.

Oysa din güzel ahlaktır. Bitti.

Not: güncelleme çok acil ve şart.

Eyvallah,

Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim diyor peygamber efendimiz. Yani yeni şeyler üretmiyor. Tarihte ilk defa duyulan şeyler söylemiyor. Var olan bir ahlak da var ama güzel değil. Peygamber onu şekillendirip patentini oluşturup mühürledikten sonra o güzel ahlak oluyor. Ahlakın kökeni nedir ? Amacı nedir ? Örneği kimdir ?

Peygamberin onaylamadığı bir ahlakın değeri nedir ? Örneğin namazın gerekli olmadığını, namazın avamı kıvama getirmek için olduğunu havassın namaza ihtiyacı olmadığını savunanların ahlakı peygamberle ne kadar uyuşur.

Dini yaşamak için kendi kafamızla anlamak kendi kalbimizle iman etmek zorundayız ama kendimize uydurarak değil...

Bakara 189 :
İyilik, evlere arkalarından girmeniz değildir. Ama iyi davranış, takva sahibi (Allah’a karşı gelmekten sakınan) insanın davranışıdır. Evlere kapılarından girin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki kurtuluşa eresiniz.

Cuma namazına gelince ya cumanın farzını yahut öğlen namazını kılmak gerektir. İkisini birden kılma uygulamamız ve ardından sanki ya rabbi hangisini beğeniyorsan onu kabul et gibi bir mantıkla hareket etmemiz, inşallah bizden olan emir sahiplerinin gerçek iktidarında son bulacaktır.

kebîkec

İhvan Forum Üye
Hocam su uyumazmış aslında ...
su hep akar ...
akan su da kir tutmaz ...
bizim toplum sayıları sevmez biliyor musun hocam ...
sayılar olmasında tüm masallara efsanelere inanmayım der kendi kendine ...
misal oecd ülkeleri ünv mezun oranı % 39 filandır ...
her köyünde ünv olan ülkemin ise % 10 ite kaka oldu ...
köylere açmasak % 5 lerde sürünüyorduk da , çok şükür biraz olsun ilerleyebildik ...
Misal abd de % 51 oran ...
vs vs vs ...
hocam uykum geldi benim ya ...
su uyumadı ben uyusam ayıp olur mu ?

Bizim cevherler hep Amerikaya kaçıyor. Onları elde tutabilsek gönül rahatlığıyla uyusak ne güzel olur aslında. :)

adams77

Kanalizasyoncu
hayırlı olsun hocam, cafemizde dışarı servisimizde mevcuttur.

cay.jpg

kebîkec

İhvan Forum Üye
Çok teşekkür ederim komşum karşı canibim @adams77 eksik olmayasın.:flw

kebîkec

İhvan Forum Üye
Uyumak uzmanlik alanim. Profesyonel bir ben gunun 18 saatini uyuyarak gecirebilir ama birakmiyorlar.
Serengetideki urkek bir ceylan gibiyim gune sabah ezaniyla basliyor 22:30 gibi kapanisi yapiyorum. Bu ulkede uzmanligimi gosterebilecegim alan yok devlet bana bakmiyor!!1!1!1!111!!

Sabırla ve azimle devam :)

kebîkec

İhvan Forum Üye
Bir zamanlar ateist bir siteye üye olmuştum. Adamlar gayet organize olarak sitede iş bölümü yapmışlardı. Üye olanları kategorize ediyor ve ardından kafa beyin dalıyorlardı. Resmen sindirme politikası... Belli bir zaman sonra da içerlerde sohbet odaları olduğunu ve seçilen (mesafe aldığına inanılan ) üyeleri oralara davet ettiklerini gördüm. Alanında uzmanlaşmış felsefeciler ve hatta ilahiyatçı olduğunu söyleyenler bile vardı.

Modlardan biriyle seviyeli tartışmalarımızdan birinde dedi ki ben kendime güveniyorum sıkıyorsa beni senin üye olduğun bir İslami foruma davet et orada tartışalım. Ama yapamazsın çünkü sizin sitelerin tamamı hollahop konulardasınız. Hurafelerden ve safsatalardan geçilmiyor.

O sözlerin üzerine düşündüm adam doğru söylüyordu. Kendisi bir felsefe öğretmeniydi forumdakiler dünya çapında koordine olabiliyorlardı. O gün bu gündür böyle bir İslami forum oluşturabilir miyizi düşünür dururum.

• [*]

adams77

Kanalizasyoncu
Hocam, yapıcı tartışmalara ne zaman başlıyoruz.