hud 7 ile ilgili bir soru

isocan42

Asistan
7- Sizi sınavdan geçirerek hanginizin daha iyi işler yapacağınızı belirlemek için gökleri ve yeri altı günde yaratan O'dur. Bu yaratılış süreci sırasında O'nun Arş'ı su üzerinde idi. Böyleyken eğer kâfirlere "Öldükten sonra dirileceksiniz" diyecek olsan, "Bu iddia, apaçık bir büyüden başka bir şey değildir" diyeceklerdir.

arkadaşlar bilen bir kardeşimden bana bu ayetin açıklamasını isteyeceğim.

meal okuması yapıyorum ve bu ayeti görünce açıkçası kafam çook karıştı.
bu arş meselesini Allahın yeri ve göğü 6 günde yaratmasını bir türlü çözemedim.

yardımcı olursanız sevinirim.

isocan42

Asistan
yav arkadaşlar siyasi konulara ayırdığınız zamandan birazını da şu soruya ayırsanız ne var mübarekler.

bu meseleyi anlatan ilmi araştırmalar var mı tefsirleri nelerdir vb. bikaç cümle istiyorum lütfen.

internetten araştırılacak bi konu değil çünkü.

selamlar...

hirahos

Kıdemli Üye
İnternetten Kurtubi, Razi, Elmalılı bu üç tefsiri aratınız. Sonra Ayet-i Kerimenin izahlarına bakınız.

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
esselamualeykum kardeş;
arş,meselesi,altı gün meselesi,Allah'ın eli meselesi vb.konular aslen kişinin yaratılan olduğu,Allahın ise yaratıcı olduğunu bilmek ile çözülür.
niçin yaratılanız;aciz-hasta olmayı yadaölümü,yada kazayı engelleyemediğimiz vs için-,sınırlı-duvarın arkasını göremediğimiz-yüksek ses dinleyemediğimiz vs için-muhtaç;yanlız yaşayamadığımız ,anneye,babaya,işverene vs ihtiyaç duyduğumuz için.....
yaratılan olduğumuzu idrak ettikten sonra,yaratıcımızı ve özelliklerini merak ederiz;cevap,rasuller aracıığıile gelir,
birincisi; yaratılmış olmamalı,yani bizim gibi aciz,sınırlı,muhtaç olmamalı...
ikincisi ;başı ve sununu bilmemeliyim ezeli ve enedi olmalı...yoksa korkum hakkıyla olmaz.
üçüncüsü;tek olmalı,kaosun olmaması için....
bu özelliklerin olduğu söylenen tek ilah Allah....
bu yaratan yaratılan ilişkisi ile ilgili bütün sorular netleşirse;geri kalan arşta olması,altı günde yaratması meselesi çözülür..

daha detaylı bilgi için;
http://www.rasidihilafet.org/kitaplar/Islam_Sahsiyeti_Cilt_1/07.htm

Verda

Gales
...

isocan kardeş darulkitap.com dan rahatlıkla tefsir kaynaklarına ulaşabilirsiniz...
selametle...