HSKY AÇIKLAMA Bence iyi okuyup düşündükten sonra Cevap yazın.

agbi

Yasaklı
HSYK'dan bomba açıklama! 26 Ara 2013 17:20 Samanyolu Haber
HSYK'dan bomba gibi bir açıklama geldi

HSYK 'dan son dönemlerde yargı organında yaşananlarla ilgili açıklama geldi.
"Yeni Adli Kolluk Yönetmeliği Anayasaya aykırıdır"
"Yönetenlerin yargı tarafından denetlenmesi hukukun gereğidir"
"Hâkim ve savcıların yasalara aykırı davranışta bulunduğunu veya sıfat ve görevlerine uygun davranmadığını düşünen herkesin HSYK’ya şikâyette bulunması mümkündür."

İşte HSYK'nın o açıklaması:

Kamuoyunda yargıya ilişkin yapılan tartışmalar ve Adli Kolluk Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler HSYK Genel Kurulunda görüşülerek aşağıdaki açıklamanın yapılmasına
25.12.2013 tarihinde oyçokluğu ile karar verilmiştir.

Kuvvetler ayrılığı, yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü demokratik hukuk devletinin olmazsa olmaz temel esaslarıdır. Kuvvetler ayrılığı yasama, yürütme ve yargı erklerinin birbirinden bağımsız, birinin diğerine üstün olmadığı, medeni bir iş bölümü ve iş birliği içerisinde görev yaptığı sistemdir.

Anayasamıza göre herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayrım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Devlet organları ve idare makamları da bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.

Yasama ve yürütme organlarına karşı bağımsızlığı korunan yargı, yönetenlere karşı yönetilenlerin güvencesidir. Hukuka aykırı eylem ve işlemlerde bulunulması halinde yönetenlerin de herkes gibi yargı tarafından denetlenmesi demokratik hukuk devletinin bir gereğidir.

Anayasamızda savcıların adli görevleri ile hâkimlerin idari görevleri yönünden teftiş, denetleme ve genelge düzenleme yetkisinin Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na ait olduğu belirtilmiştir. Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 157, 160, 161 ve 164 üncü maddelerinde de; soruşturmanın gizli olduğu; ihbar veya başka bir suretle bir suçun işlendiğini öğrenen Cumhuriyet savcısının emrindeki adli kolluk görevlileri marifetiyle doğrudan doğruya her türlü araştırmayı yapabileceği; adli kolluk görevlilerinin el koydukları olayları, yakalanan kişiler ile uygulanan tedbirleri emrinde çalıştıkları Cumhuriyet savcısına derhal bildirmek ve bu Cumhuriyet savcısının adliyeye ilişkin bütün emirlerini gecikmeksizin yerine getirmekle yükümlü oldukları; adli kolluk görevlilerinin adli görevlerin haricindeki hizmetlerde üstlerinin emrinde oldukları, ancak soruşturma işlemlerinde sadece Cumhuriyet savcısının emirlerini yerine getirecekleri; Cumhuriyet savcılarının sözlü veya yazılı istem ve emirlerini yapmakta kötüye kullanma veya ihmalleri görülen kolluk amir ve memurları hakkında da Cumhuriyet savcılarınca doğrudan soruşturma yapılacağı hususları açıkça vurgulanmıştır. Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 167 nci maddesinde Adalet ve İçişleri Bakanlıklarınca çıkarılacak Adli Kolluk Yönetmeliğinin kapsamı düzenlenmiş olup, Cumhuriyet savcılarının adli görevlerine ilişkin hususların bu Yönetmelik kapsamında bulunmadığı izahtan varestedir.

Ayrıca adli görevi bulunmayan mülki idare amirlerinin de bilgilendirilmesini içeren 21.12.2013 tarihli “Adli Kolluk Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”in 2 nci ve 3 üncü maddeleri yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı ilkeleri ile Anayasanın ve Ceza Muhakemesi Kanunu’nun ilgili hükümlerine açıkça aykırıdır.

Diğer taraftan Anayasamızın 159 uncu maddesi ile Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanunu’nun 4 üncü maddesinde hâkim ve savcıların görevlerini; kanun, tüzük, yönetmeliklere ve genelgelere uygun olarak yapıp yapmadıklarını denetleme; görevlerinden dolayı veya görevleri sırasında suç işleyip işlemediklerini, hal ve eylemlerinin sıfat ve görevleri icaplarına uyup uymadığını araştırma ve gerektiğinde haklarında inceleme ve soruşturma işlemleri, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun görevleri arasında sayılmıştır.

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Anayasanın ve Kanunun kendisine verdiği yetki ve görev çerçevesinde, hâkimler ve savcılar hakkında bugüne kadar gelen tüm ihbar ve şikâyetleri titizlikle değerlendirmiş ve ilgili kanunlarda yer alan disipline ilişkin hükümleri uygulamıştır. Nitekim 2013 yılı içerisinde Kurulumuza gelen ihbar ve şikâyetler üzerine 13.500 hâkim ve savcıdan 331’i hakkında soruşturma izni verilmiş ve 19’u meslekten çıkarma cezası olmak üzere toplam 288 hâkim ve savcıya değişik disiplin cezaları verilmiştir. Görüldüğü üzere HSYK, hâkim ve savcıların görevlerinden dolayı veya görevleri sırasında suç işleyip işlemediklerini, hâl ve eylemlerinin sıfat ve görevlerinin icaplarına uyup uymadığını titizlikle araştırmakta ve eylemleri sabit görülenler hakkında gereken disiplin cezalarını uygulamaktadır.

Bu itibarla; hâkim ve savcıların yasalara aykırı davranışta bulunduğunu veya sıfat ve görevlerine uygun davranmadığını düşünen herkesin HSYK’ya şikâyette bulunması mümkündür. Görev sınırlarını aşan veya suç teşkil eden eylemlerde bulunan hâkim ve savcı varsa o hâkim ve savcılarla ilgili bugüne kadar gereğine tevessül edildiği gibi bundan sonra da edileceği izahtan varestedir. Soruşturmaların yürütülmesine ilişkin yetki aşımı veya usulsüzlük olması durumunda bu konularda da 2802 sayılı kanunun disiplin maddeleri gereğince işlem yapılacağı açıktır.

Ancak; özveri ve titizlikle görev yapan yargı mensuplarını zan altında bırakan beyan ve yazıların da, hukukun üstünlüğü ve çağdaş demokrasinin unsuru olan bağımsız yargıya zarar
vereceği hususu gözden ırak tutulmamalıdır.

Bu nedenle; yargı bağımsızlığını ihlal etmeden, yargıya duyulan güveni zedelemeden varsa yanlışlıkları ortaya çıkarmak ve gereğini yapmak başta HSYK olmak üzere tüm yargı kurumlarının görevidir. Bu görevlerin yerine getirilmesi sırasında tüm yetkililerin, basın mensuplarının ve kamuoyunun yargıyı yıpratacak ve töhmet altında bırakacak tutumlardan kaçınması da yargı camiasının ortak beklentisidir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Muminaga

Yeni
"Yönetenlerin yargı tarafından denetlenmesi hukukun gereğidir"
zaman gazetesi de tıpkı senin gibi çarpıtıyor.
söz konusu yönetmelik içişleri bakanlığına bağlı polisleri bağlıyor. hakim ve savcılar için geçerli değildir.
birde hiç sıkılmadan okuyup anlayın diyorsun..

kafayı sıyırmışsın aç yönetmeliği oku belki idrake varırsın.

ismini bile doğru dürüst telafüz edemediğin kurumun açıklamasını nasıl anlayacaksın ki?
HSKY imiş peeeh.

agbi

Yasaklı
zaman gazetesi de tıpkı senin gibi çarpıtıyor.
söz konusu yönetmelik içişleri bakanlığına bağlı polisleri bağlıyor. hakim ve savcılar için geçerli değildir.
birde hiç sıkılmadan okuyup anlayın diyorsun..

kafayı sıyırmışsın aç yönetmeliği oku belki idrake varırsın.

Ben kafayı sıyırmadım ama ÇARPITMAKTA ÜSTÜNE YOK bee mahabad
@ekrem DUMANLI nın 2008 de AK parti lehine yazdığı yazıyı kalkıp bugünler için NEGATİV PROPANGANDA yapan ben değilim.Herhalde kafayı sıyırmak ve çarpıtmaya en güzel örnek.hatırladınmı @Dut_agaci nin getirdiği alıntıyı ve sizin yazdığınız.

Yetim

Kısıtlı Erişim
samancılar

Muminaga

Yeni
Ben kafayı sıyırmadım ama ÇARPITMAKTA ÜSTÜNE YOK bee mahabad
@ekrem DUMANLI nın 2008 de AK parti lehine yazdığı yazıyı kalkıp bugünler için NEGATİV PROPANGANDA yapan ben değilim.Herhalde kafayı sıyırmak ve çarpıtmaya en güzel örnek.hatırladınmı @Dut_agaci nin getirdiği alıntıyı ve sizin yazdığınız.
la kıvırcık neyi çarpıttım?
çarpıttığım yeri noktayı göster.
saçmalamadığın bir gün yok mu be?

hirahos

Kıdemli Üye
Hsyk, cemaatin kontrolüne geçmiş bir kuruldur... Şu an itibariyle bu kurum içinden gelen haberler psikolojik harb kastıyla yapılma ihtimali yüksek haberlerdir... Aman dikkat.

Cemaatçi geçinen menfaatperestler ile mossadçılar (yanaşma ajanlar) bütün devletten temizleninceye kadar devam...

Şimdi anladınız mı neden kurtuluş savaşı dendiğini? :)

veri

Yasaklı
Hsyk, cemaatin kontrolüne geçmiş bir kuruldur... Şu an itibariyle bu kurum içinden gelen haberler psikolojik harb kastıyla yapılma ihtimali yüksek haberlerdir... Aman dikkat.

Cemaatçi geçinen menfaatperestler ile mossadçılar (yanaşma ajanlar) bütün devletten temizleninceye kadar devam...

Şimdi anladınız mı neden kurtuluş savaşı dendiğini? :)

cemaatçi olmayan kurum mu var
hadi şurda cemaat yok deyiverin.
başbakan bile hocaefendinin sohbetlerinden faydalanan bir ağbi idi:)
menfaati çakışınca yolunu şaşırdı

hirahos

Kıdemli Üye
Hsyk içinden 13 cemaatçi, biraraya gelerek KORSAN bildiri yayınlıyor. Anında anlaşıldı. :)

Geçmiş olsun...

bi husben

Kıdemli Üye

şeytanın kendisine sağdan yaklaşmasına izin vermedi bravo başbakan

Yetim

Kısıtlı Erişim
Cemaatçi olmayan kurum yok diye israile Biat eden (İsrail otorite tanımak ona biat etmektir ) Vatikana hizmet eden cemaatte Müslüman cemaati yerine konmaz ayrıca ne o öle kudurmuş gibi beddualar felan şeytanın hizmetkarları sizi amerkan şeytanları sizi

hirahos

Kıdemli Üye

Afgan MÜCAHİDLERİNİN yanında diz kırıp oturduğunu gördüm amma Gülen'in yanında hiç görmedim Erdoğan ağabeyi... ;)

Bugün yaşananlardan sonra, uzak durduğuna şükreden çoktur zannedersem. Bir de uzaklaştığı için şükür secdesi edecekler...

veri

Yasaklı
Afgan MÜCAHİDLERİNİN yanında diz kırıp oturduğunu gördüm amma Gülen'in yanında hiç görmedim Erdoğan ağabeyi... ;)

Bugün yaşananlardan sonra, uzak durduğuna şükreden çoktur zannedersem. Bir de uzaklaştığı için şükür secdesi edecekler...
belediye başkanlığından önce çok fotoğraf çektirdi.
ama siyaset pis iştir.
insanları böyle ayırır.
Allah yolunu açık etsin.

aklıma küçük emrah geldi.
şimdi ne halde bi düşünün.

Muminaga

Yeni
Hsyk içinden 13 cemaatçi, biraraya gelerek KORSAN bildiri yayınlıyor. Anında anlaşıldı. :)

Geçmiş olsun...
daha önce Kadir Özbek'li HSYK, bugünkü HSYK'dan daha dürüst idi.
hiç olmazsa Kadir Özbek'i biliyordun, ne istiyor, neyin peşinde olduğunu bilip ona göre tedbirini alıyordun.

bugün cemaatin kontrolundeki HSYK ise hayırlı görünmeye çalışırken, aslında hayırsızlığın alasını yapıyor.

hirahos

Kıdemli Üye
Toplantı bitti. Mgk bilidirisi de yayınlandı:

"1 yıl içinde vatandaşlarımızın güvenliğini ilgilendiren olaylar değerlendirilmiştir"

Ayrıntılar az sonra gelecek diyorlar...

salimabi

Kısıtlı Erişim
Şuna söyleyin HSKY değil HSYK ;) palas pandıras yazıyor ;)

salimabi

Kısıtlı Erişim

Yolunu şaşıranlar ettiği bedduayı inkar edenlerdir

dostluk

Kıdemli Üye
Şuna söyleyin HSKY değil HSYK ;) palas pandıras yazıyor ;)

ya bak simdi bende palas pandiras yaziuorum..fazlaca vaktim olmuyor malum is..birde cok hizli yaziuorum ,birde butabletmidir ne karin agrisiysa nerde o eski pc ler ahh ahh..

ama sonucta anlamakta onemli yazilandan maksat anlasiliyorsa sorun yok demektir diye dusunuyorum..

hih yoksa ne suslu puslu renkli menkli yazilarda yazmasini biliriz biz..:eek:fftp:

Muminaga

Yeni
ya bak simdi bende palas pandiras yaziuorum..fazlaca vaktim olmuyor malum is..birde cok hizli yaziuorum ,birde butabletmidir ne karin agrisiysa nerde o eski pc ler ahh ahh..

ama sonucta anlamakta onemli yazilandan maksat anlasiliyorsa sorun yok demektir diye dusunuyorum..

hih yoksa ne suslu puslu renkli menkli yazilarda yazmasini biliriz biz..:eek:fftp:
meseleyi anlamadın Kardeş.
mesele palas bandıras değil.
siz? her önünüze çıkana hade gel istişare edelim, münazara edelim diyor musunuz?
siz; istisnasız her kese yanlışsın diyor musunuz?
size ait mesajlarınızda böyle bir olumsuzluğa rastlamadım.

kendisi anlamadığı halde, okuyup anlayın diye ukalalık yaptığı için ona palas bandıras ve hatta kıvırcık marul diyoruz :)

hirahos

Kıdemli Üye
HSYK'NIN AÇIKLAMASININ ZAMANLAMASINA DİKKAT!

Turan Çolakkadı'nın açıklaması biter bitmez medyaya düşen HSYK'nın açıklamasının zaman ayarlaması dikkat çekti.

Çolakkadı'nın açıklamasına hitaben 'Yeni adli kolluk yönetmeliği Anayasa'ya aykırıdır' denildi. HSYK'nın bu açıklamasının önceden hazırlanmış bir metin olduğu tahminleri yürütüldü. HSYK'nın iddia ettiği anayasaya aykırılık ibaresinin Çolakkadı'nın açıklamaları ile alakasız olması da dikkatlerden kaçmadı.

İşte HSYK'nın açıklamasındaki dikkat çekilen üç önemli nokta şuydu:

1- Yargı mensuplarını zan altında bırakan beyanlar yargıya zarar verir.

2- Yeni adli kolluk yönetmeliği Anayasa'ya aykırı...

3- Yürütmenin yargı tarafından denetlenmesi hukukun gereğidir.

hirahos

Kıdemli Üye
Yargının bağımsız olmadığı, başına buyruk elemanlarını önleyemediği anlaşılmıştır. Demek ki önümüzdeki en önemli reform yargıda yaşanacaktır...

Meşhur misal,

Et kokmasın diye tuzlarlar... Ya tuz da kokarsa...