Hrant Dink | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Hrant Dink

Mugalata

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
10 Mar 2014
Mesajlar
4,252
Puanları
63
Hırant Dink’in ölüm yıldönümü.

SAYIN BAŞBAKANIMIZIN HRANT DİNK’İN ÖLÜM YILDÖNÜMÜ VESİLESİYLE YAPTIKLARI AÇIKLAMA
Türkiye Cumhuriyeti’nin Osmanlı İmparatorluğu’ndan devraldığı önemli meselelerden birine duygu ve düşünceleriyle ışık tutmaya çalışan Hrant Dink aramızdan ayrılalı sekiz yıl oldu. Dink’in kederli ailesine ve tüm sevenlerine sabır diliyoruz.Hrant Dink, Ermeni kökeninden de, Türkiye’ye bağlılığından da ödün vermeden Türkler ile Ermenilerin ortak geleceklerini inşa edebilmelerinin yol ve yöntemini arayan değerli bir Anadolu aydınıydı. Türk-Ermeni dostluğunu özünde birleştiren, köklü acıların aşılması, tarihi birlikteliğin hatırlanması için yüreğini ve aklını ortaya koyan Dink’in dostluk yoluna tuttuğu meşalenin ışığında zihinlerde ve gönüllerde kapılar açmak istiyoruz.Bu anlayışla, Türk-Ermeni dostluğuna inanan herkesi yeni bir başlangıca katkıda bulunmaya davet ediyor ve tüm Ermenilere seslenmek istiyoruz:Savaş şartlarında başvurulan zorunlu yer değiştirme politikalarının, 1915 dâhil, gayri insani sonuçlar doğurduğunu daha önce de açıklayan Türkiye, Ermenilerin acılarını paylaşmakta, iki halk arasında yeniden duygudaşlık kurulması için sabır ve kararlılıkla gayret göstermektedir. İlişkilerimizi esir alan husumetin aşılması için başta diyalog olmak üzere nasıl hareket edilmesi gerektiğinin ipuçlarını veren 23 Nisan 2014 tarihli taziye mesajı bu yaklaşımın en somut ifadesidir. Zamanı 1915’te donduran büyük travmayı geride bırakmanın yolu tabuların yıkılmasıyla başlar. Türkiye, kendi adına bu noktayı aşmış, geçmişten miras basmakalıp söylemleri, genellemeleri geride bırakmıştır.İki kadim halkın birbirini anlama ve birlikte geleceğe bakma olgunluğuna ulaşmaları mümkündür. Aynı coğrafyayı ve uzun bir tarihi paylaşan Türkler ve Ermeniler, tüm meselelerini yalnızca kendi aralarında konuşabilirler; çözüm yollarını da yine yalnızca birlikte arayabilirler. Karşılıklı güven ve işbirliği anlayışını geliştirmemiz; 800 yıllık ortak tarihimizin ışığında birbirimizi yeniden tanımamız; insani ilişkiler içinde olmamız elzemdir. Bu anlayışla Ermeni dostlarımızı Türkiye'yi daha fazla ziyaret ederek karşılıklı önyargıları kaldırmaya davet ediyoruz.Ayrıca, Ermeni kültür varlıkları ile Osmanlı/Türk kültürüne değerli katkılarda bulunmuş Ermeni şahsiyetlere hak ettikleri biçimde ve önemle sahip çıkmaya devam edilecektir.Acılara ortak olmak, yaraları sarmak ve tekrar dostluklar kurabilmek arzumuz samimidir.Ufkumuz dostluk ve barıştır.


http://www.basbakanlik.gov.tr/Forms/_Article/pg_Article.aspx?Id=630758b4-9afb-4936-a5f3-bc464509900f
 

kilicarslan

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
14 Mar 2013
Mesajlar
4,054
Puanları
48
9 yıl geçmiş hala fail yakalanamamış.

İlginç bir benzerlik, bugün bundan 20 yıl önce almanyada yabancıların kaldığı bir yurt yakılmış içinde insanlar yanarak can vermişti. Üstünden 20 sen geçmesine rağmen bir çok davalar görüldü ama failler hiçbir şekilde yakalanamadı. Benzer durum NSU davasında da söz konusu.

Biz türkler her sene alman devletini, yabancıların kurban olduğu butür olayları örtmekle suçlarız. İç kamu oyundada nerdeyse her sene alman devletine eleştiriler yöneltilir.

Gerek hrant dink cinayeti gerek yabancıların yakılması olayı arasında tartışma götürmez bir benzerlik var kanımca, ilginç şekilde de iki farklı devletin de benzer refleksleri var.

Devletler korku ve reflekslerle değil adaletle hareket etmelidirlerki , işte o zaman büyük devlet olabilsinler.
 

ömerusta

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
16 Ocak 2012
Mesajlar
6,911
Puanları
63
hangi şehidin aylesine başbakan tarafından 9 yıl sonra baş sağlığı dilenmiş hangi şehidin failinden hesap sorulmuşta
bir vatan hayininin faili mapustayken daha baş sağlığı yollanıyor anlamış değiliz
 
Üst