Horlama ve uyku apnesinde yeni tedavi yöntemi | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Horlama ve uyku apnesinde yeni tedavi yöntemi

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
42


AveoTSD ağız aparatı amerikadan sonra ülkemizde de hafif ve orta şiddette obstruktif uyku apne sendromlu, ve basit horlaması olan hastalarda kullanılmaya başlandı.
Obstruktif uyku apne horlama şikayetiyle; toplumun %2-5’ini etkileyen hipertansiyon, kalp krizi, depresyon, kas ağrıları, sabah baş ağrısı, gündüz artmış aşırı uykululuk haline sebeb olan bir hastalıktır.
Bende Obstruktif Uyku Apnesi(OSA) Var Mı?
• Sık sık nefes darlığı, boğulma veya çarpıntı hissederek uyanırsınız.
• Eşiniz siz uykudayken bazen düzenli nefes almanızın durduğunu fark eder.
• Sabah baş ağrısıyla uyanırsınız.
• Gün esnasında daima yorgun hissedersiniz.
• Bazen uygunsuz zamanlarda uykuya dalarsınız.


Obstruktif Uyku Apnesi Tedavisi Nasıl Yapılır?
Güncel tedaviler; CPAP cihazları, cerrahi ve ağız içi aparatlardır. Cerrahi tedavi, geri dönüşümsüzdür, her hastada uygulanamamaktadır ve cerrahi riskleri vardır.
CPAP tedavisi, hastaları %55 yakını bu cihazları kullamamaktadır. Hastaların çoğu kendini gaz maskesi takıyor gibi hissetmekte, cihazın gürültüsünden uyuyamamaktadır.
Yeni Tedavi Yöntemi nedir?
Ağız içi araçlar kullanılmaktadır; bunlar çeneyi öne çekici cihazlar ve dili öne çekerek hava yolunu açarak çalışan cihazlarda oluşmaktadır. Çeneyi önde tutucu cihazların maiyeti yüksektir ve bir diş hekimi tarafından hazırlanması gerekmektedir. Dili önde tutucu cihaz olan aveoTSD’nin kullanımı için bir uzman tarafından hazırlamasına gerek yoktur. AveoTSD ülkemizde yeni kullanılmaya başlanmıştır. Kullanımı kolay, ucuz ve etkilidir. American uyku akademisi, hafif ve orta şiddette obstruktif uyku apnesi tedavisinde bu cihazları önermektedir.
 
Üst