Hocaya Özür, Milletimize İhanetin İtirafıdır

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
erbakan_2222.jpg

Hocaya Özür, Milletimize İhanetin İtirafıdır

Merhum Hocamız, meydana gelen büyük olayları, beklenmeyen gelişmeleri, vakanın, gelecek zamandaki muhtemel sonuçlarını tahayyül ederek siyasal stratejisine ona göre yön verirdi.

Refah-yol Hükümeti’nin devlet bakanı nevzat Ercan, “tanıdığı Erbakan’ı” anlattı:

Hoca’ya Özür, Milletimize İhanetin İtirafıdır

Merhum Hocamız, meydana gelen büyük olayları, beklenmeyen gelişmeleri, vakanın, gelecek zamandaki muhtemel sonuçlarını tahayyül ederek siyasal stratejisine ona göre yön verirdi. 28 Şubat ruhuna teslim olmayıp, 28 Şubat’la akıllı bir mücadele yapması da Hocamızdaki bu mümtaz vasfının sonucudur. Saldırılara karşı önleyici taktik ve stratejileri kuşkusuz, üniversitelerde kürsü emsali oluşturacak örneklerdendi.

Hocamızın hayat ansiklopedisinden dersler çıkarmak hepimizin görevidir. O müşfik, derin bir insandı. Bugün o aşılmaz dehayı saygıyla selamlıyorum. Merhum Hocamız, meydana gelen büyük olayları, beklenmeyen gelişmeleri günün gelişmeleri içinde değerlendirmeyi yeterli görmezdi. Vakanın, gelecek zamandaki muhtemel sonuçlarını tahayyül eder, siyasal stratejisine ona göre yön verirdi.
28 Şubat ruhuna teslim olmadı. 28 Şubat’la akıllı bir mücadele yapması da Hocamızdaki bu mümtaz vasfının sonucudur.
Partiler arasında ve parti içinde var olan çalışma potansiyelinden pozitif enerji üretebilme kabiliyeti ölçülemez derecedeydi. Hepimizi karamsarlığa götüren gelişmelerde O birleştirici ve denkleştiriciydi. O’nun bu vizyonu her birimizin ruhunda derin bir hayranlık uyandırırdı. Saldırılara karşı önleyici taktik ve stratejileri kuşkusuz, üniversitelerde kürsü emsali oluşturacak örneklerdendi.

Şartlar ne kadar ağır olursa olsun, umut, inanç, özgüven, medeni cesaret, pozitif düşünce, pozitif enerjisi hiç eksik olmazdı. Moral ve motivasyon gibi ruhsal ve zihinsel dinamikleri harekete geçirmede asla tereddüt göstermezdi. Sorunları aşmada da büyük bir başarı sağlayarak bizlere örnek olurdu.

Refah-Yol iktidarı kısa ve kısır bakışlara feda edilmeseydi, Türkiye ve demokrasimiz bugün çok farklı noktada olacaktı. 28 Şubat vesayetçilerinin dahi kabul ettiği bu gerçek, askeri bürokrasi dahil o dönemde yönetim yetkisini kullananların vizyonsuzluklarını ortaya koyuyor bugün.

Birinci Derecede Siyasi Onurumdur

Yıllar sonra yanlış yaptım diyebilenlerin, karar zamanında doğru yaptıklarını düşünmeleri utandırıcı bir vehamete işaret eder. Vesayetçilerin, Hoca’nın ruhaniyeti önünde özür beyan etmeleri, aslında millete ve demokrasimize karşı işlenmiş ihanetin bir başka dilde itirafıdır.

Hepimizin Hoca’ya karşı özür borcu var. Yeterince anlayamadık, anlayamayınca da anlatamadık. Hoca’yı amelleri, icraatları ve derin ruhuyla doğru okumak, her vatanseverin borcudur.
Temenni ediyorum ki, yaşamında alamadığımız derse, bize tevdi ettiği müktesebatından alırız.

Niyetleri ve icraatlarıyla örnek bir şahsiyeti anlatmanın, dilimin kudret sınırlarının dışında olduğunu itiraf ediyorum.
Kısa sayılamayacak siyasi hayatımda, Hocamın Başbakanlık hizmetinde yürüttüğüm Bakanlık, birinci derecede siyasi onurumdur.
Refah-Yol gerçeği ve onun başbakanlığı, zaman içinde daha iyi anlaşılacaktır. O lezzeti idrak ile paylaşmak, her faniye nasip olmaz. Hocamın sohbet halkasında bulduğum lezzeti, aldığım idrak ile hafızamdaki Hoca, ruhumdaki Hoca, karar dünyamda büyük bir bilge etkisi doğurmuştur. Hocamız öfkeyi sevgi ile eritti, kavgayı sulh ile söndürdü. Hayatı boyunca nezaket, saygı ve hoşgörü pınarından herkese birer maşrapa su ikram etti.

Partileri Hasım Değil, Ülkeye Hizmet İçin Siyasi Rakip Görürdü

Gerilim üzerinden siyasete uzak, uzlaşmacı, zorluk çıkartan değil, işi kolaylaştırmak isteyen bir yapısı vardı. Partileri hasım değil de, ülkeye hizmet için çalışan birer siyasi rakip görürdü. Konulara çok vakıftı, bütün bakanların tek tek kendi konularına ilişkin bile oldukça bilgi sahibiydi. Işıkları beynimizde, ruhu kalbimizde, hatıraları hafızalarımızda yaşayacaktır.

Necmettin Erbakan Hocamı rahmet, minnet, şükranla anıyorum.
Kaynak

Kaçak

Yeni
28 Şubat Selâmeti bitirmiştir....
Dik duramadığından mütevellit, gerek kadrosunda, gerekse seçmeninde ciddi hayal kırıklığı yaratmış....
Dik duracaklar kopup halkın teveccühüne mashar olmuştur....
Ortadaki var olan hadiseyi bile bir özeleştiri olarak getiremeyen Selamet kadroları mevcut siyasal alt yapıyıda, Dallasvari hale getirip dost düşman herkese madara etmiştir...