Hizmetle övünmek caiz midir?

DİNE ŞU KADAR HİZMET ETTİM DİYE ÖVÜNMEK CAİZ MİDİR?

• Hizmetle övünmek caizdir.

Oy: 2 10.0%
  • Hizmetle övünmek caiz değildir.

Oy: 18 90.0%

• Kullanılan toplam oy
    20
  • Anket kapatılmış .

sadık78

Asistan
Web sitesi
www.gulturkiye.com
Ben şöyle hizmet yaptım,böyle hizmet yaptım diyerek caka satmak caiz midir?Böyle bir davranış sevabı ortadan kaldırır mı?Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

XaberDar

Profesör
Ben şöyle hizmet yaptım,böyle hizmet yaptım diyerek caka satmak caiz midir?Böyle bir davranış sevabı ortadan kaldırır mı?Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

doğrucudavut kardeş, bunu söyliyecek adam hizmeti tanıyor mu ki?...

Hizmet nedir? Biliyor mu ki?...
Hizmet kime, neye, niçin yapılıyor biliyor mu ki?

? ? ?
Hizmet!...
? ? ?

S

SaLtan

Guest
insanın yaptığı somut eylemlerde kendini onure etmesi ve hodfuruşluğa kaçmıyacak şekilde anlatması yine hizmetin ikamesi açısından faydalıdır..

hirahos

Kıdemli Üye
Yaptıklarını insanlar bilsin öğrensin demek doğru değil.. Riyaya girebilir.. İyiliğin güzelliğini silip götürebilir.. Tabi Ameller niyete göredir.. Belki hizmetini söyleme niyetine göre de değişebilir..

Ama caiz midir değil midir? Bu bir fetva konusu.. Bizler ise fetva makamı değiliz.. O nedenle ankete oy kullanmadım..

~zuzii~

Paylaşımcı
hizmet sonuçta ibadet deqil mdr. bze üç senedir okulda meslek dersi hocalarımız ibadetimizi kendi içimizde yapmayı telkin ediyor. bunu herkes bilir.

Hasan

Kardeşiniz

Arakadaşlar hizmeti anlatmak demek bence bir tebliğ metodunun başlangıç ayağıdır,yapılanları bilmeyenler anlamayanlar ve şartlı bakmaya itilenler bu yolla yapılan işlerin neye yaradığını ve nasıl değerlendirildiğini anlayabilirler.Ayrıca hizmet anlatılırken asla ve kata kendi yaptığımız değil çevremizde ve cemaatimizdeki güzellikleri özendirmek ve ısındırmak maksatlı olmalıdır.Haaa benim açtığım topic de kendi adıma bir enaniyet algıladıysanız ben kendi adıma ALLAHTAN mağfiret dilerim ama olmadığı kanaatindeyim.Gerçekten rahatsızlık duyduğunuz bi konuysada admin arkadaşlardan kaldırmalarını rica ediyorum demekki anlatamamışım bu benim eksikliğimdir siz daha iyilerini yapında gizli kalsın demek bu iş böyle oluyomuş bizde öğrenmiş olduk sağolun kardeşler.SELAMETLE.

XaberDar

Profesör
OKUYUCU kardeş, bu anketin amacı hizmeti anlatıp-anlatmamak değilde; yapılan hizmetle övünüp-övünülmeyeceğiyle alakalı sanırım.

Hizmet tabiki anlatılır, yoksa hizmet nasıl gelişirki.
--------------------------------------------------------------------
Aslında ben hizmet ediyorum değilde ettiriliyorum demek doğru olmaz mı?

Şahsi fikrim; hizmet ettim deyip övünmek sadece bencilliktir. Ben yaptım. Ben ettim. Sizce bu cümlecikler bencillik değil midir?

gumus_Tesbih

Paylaşımcı
Neye göre?​

(Sorarken terbiyesizlik etmemişimdir inşAllah;))

estg

elbette burada kibirlenmekten bahsetmiyoruz. insan övünecek yaptığı hizmetlerden. hatta yaptığı hizmetleri anlatacak ki birilerine şevk olsun. hatta Üsta Bediüzzaman Said Nursi hz. talebesi Bayram Yüksel Ağabey hizmetle ilgili hadiseleri anlattırırdı. Şimdilerde Mustafa Sungur Ağabeyde her fırsatta anlattrıyor. bizler için böyle hadiseler hiizmette şevkimizi ziyadelleştiriyor.

hizmetini yap kardeş
övün
not:30 söz risalesini okumak gerek belki(Enaniyet bahsi)

Hasan

Kardeşiniz

Herzaman olaya doğru perspektiften bakmak lağzım,sadece iş olsun diye veya muhalaefet etmek fırsatı yakaladım diye konuşmamak lağzım.Hizmeti bilmek ve yaymak ancak doğru şekilde anlatmakla olur.Çünkü insanlar hizmet için çok emek sarfediyor bu emeklerin yerini bulması ve devamı ancak toplumun bilmesi ve desteklemesi ile olur,o yüzden bıkmadan ve sıkmadan anlatmayla olur ancak ,yoksa ben hizmeti anlatmışım veya hizmeti meth etmiçim bu sanal ortamda ne menfaatim olabilirki.Şimdi niye üzerinize alıyorsunuz derseniz bu başlık altında anlatmaya çalıştıklarım niye enaniyet olarak algılanıyor ve niye hep bir taraf tenkid ediyor onların yaptığı hizmetler yokmu bizde bilelim ve destek verelim derim.Yaptığın iyiliği sakla balık bilmezse halık bilir demenin konuyla alakası yok çünkü bu hizmetler şahıslara değil topluma ve anlatan harici 3 ncü şahıslara maal olmuş şeyler ,yani bu anlatılmayacaksa ne anlatılacak bilmiyorum.ANCAK BELLİ CEMAATLERE VE HİZMETLERE TARAFLI BAKILDIĞINDA MAALESEF BU SONUÇLAR ÇIKIYOR,İŞTE FORUMA KAYIT OLDUĞUM GÜNDEN BERİ BUNU ANLATMAYA ÇALIŞIYORUM.

Niye her başlık altında devamlı şucu bucu diye tenkit var .Dikkat ederseniz ben kendi şahsıma hiç bir zaman bir cemaat ve oluşumu bu üslupla eleştirmedim,sadece eleştirilere hak olduğuna inandığım davam adına cevap verdim.Ama nedense laf dönüp dolaşıp sahsi boyuta indi ve hep tartışma.Açtığım konu başlığında hiçböyle bir anlam varmı yoksa bana gıcık oldukları içinmi devamlı elaştiriliyorum anlamadım.

İşte bu sebeple hizmeti anlatayım ve diğer arkadaşları bu konuya dahil edip paylaşayım dedim bakın konu taaa buraya geldi yani bi yanlışlık var ama nasıl olacak bilemiyorum ve artık bu konularla ilgili tartışmayı bırakıyorum inşaallah tefrikaya sebep olmadık bi işyapalım derken.SELAMETLE.

MiHRiMaH

Son gülen... :/
Ne hizmet yapabiliyoruz ki neyiyle övüneceğiz?!?!?

Övünmek kibri getirebilir neticesinde... Dikkatli olmak lazım... Eğer "karşımdakine kibir yapmam" veya "biri beni överse kendimi şaşırmam" diyorsanız bir deneyin hizmetinizle övünmeyi... Ama Allah'ın nasib ettiği o güzelliği kaybedebilir, rezil ve zelil duruma düşebilirsiniz de.......

"Allah'ın yücelttiğini, kimse alçaltamaz, Allah'ın alçalttığını da kimse yüceltemez"

Siz yapın o hizmeti layığıyla da övünmeniz orda kalsın... Bİr kimseyi yüzüne karşı aşşağılamakdan daha kötüsü o kimseyi yüzüne karşı övmektir... Bu insanı helake sürükleyebilir... Oysa şurda, doğru olarak yazdığımız iki satır dahi varsa, bunu bize yazmayı "Allah (c.c.)" nasib ediyor... Yine bizden değil... Sanıyormuyuz ki iyi yaptıklarımız bizim?! Öyle değil ise neyiyle övüneceğiz?

"Hamdolsun Rabbime müminim" derim...
"İnşallah Rabbim beni seviyor" derim...
Yola devam ederim...

Hasan

Kardeşiniz
Yav bi anlatabilsem derdimi .KİM övünüyor kardeş şahsına yapılan övünmek değil özendirmek ve ısındırmak yani niye anlamıyosunuz ben yazınca ekranda başka türlümü çıkıyo anlamıyorum hey ALLAHIM sabır.