Hizma Takmak GÜnah Midir?

johncoffey07

Asistan
Merhabalar ben "bayanların hızma takması günah mıdır?" :thinking: bunu çok merak ediyorum.Bu konu hakkında eğer günahsa arkadaşlar;bana delil sunarak açıklamanızı rica edeceğim

saygılar ve teşekkürler...

Savm

Profesör
kadının güzelliyini ön plana çıkaran her şey günahtır.çünkü biz müslüman hanımları ancak eşlerimize süslerimizi gösterebiliriz güzelliyimizi eşlerimize sergileye biliriz .ve ancak böyle yaparsak ecir yani sevap kazanırız .öbür türlüsü hem bize yakışmaz hem de yünah.çünkü mevla ayetinde açıkça söylemiş zinetlerini örtsünler diye ayeti kerime nur suresi.33.

uzman2769

Üye
buna şöyle bir yorumda getirebiliriz: kişi kıyafet ve takı kullanımı konusunda dikkat etmesi gereken tek şey, karşı cinsin şehevi arzularını uyandırmamak!.. kıyafetiniz tesettürde olsa, vücut hatlarınızı ortaya çıkarıp, karşı cinsin şehevi arzularını hareketlendiriyorsa bu da günahtır.. bazı sapkınlar, yaradılış özelliğini gizleyip, müteddeyin insanların kalbi fesat diye yaptıkları yanlışın üzerini örtmeye çalışırlar.. oysa gerek kadın gerekse de erkek olsun yaratılış özelliği olan cinsel arzuları ve dürtüleri vardır. hal böyle iken, müslüman kadın ve kızlarımızın niyeti halis ise neden karşı cinsin arzularını harekete geçirecek kıyafetleri ve takıları giymek/takmak istesin?.. bunları yapıyorsanız, karşı cinsin ilgisinden hoşlanıyorsunuz demektir.

johncoffey07

Asistan
Ya bi dakika yani bi hızma bir erkekte şehevi arzular uyandırabilir mi?yani bunu benim aklım almıyor.O zaman bir erkeğin ilgisini çekmiyeceğiz diye bize yakışanı değil de bizi rüküş gösteren şeyleri mi giyineceğiz?Hatta evden de dışarı çıkmayalım mazallah bi erkek görür de bizden etkilenir(!)

uzman2769

Üye
sevgili kardeşim!.. ben dini konuların uzmanı değilim!.. ama soylenen ve yazılanların bana mantıklı geldiği noktalarını paylaşmaya çalıştım!.. bu durum elbette ki sizin takı ve kıyafet giyinmenize engel değildir. ancak şu hassasiyeti dikkatlerinizden kaçırmamanız gekir ki, siz yüce yaratan tarafından narin ve hassas yaratıldınız!.. bu kurallar sizi sıkmak için değil bilakis hem dünya hemde ahiret saadetiniz için konulmuştur. evli yada bekar mısınız bilmiyorum ama benim söyleyeceğim sonucu değiştirmez. siz eşinizi başka biriyle paylaşmayı düşünür müsünüz? eminim buna cevabınız hayır olacak!.. hassas bir erkeğin duyguları da; yanında eşi yada arkadaşının giyim ve davranışlarıyla başka bir erkeğin dikkatlerini çekme fobisidir... burada bahse konu olan hızma yı niçin takıyorsunuz? güzelliğinize güzellik katacak bir aksesuar olarak değil mi? ilk bakışta insanların dikkatlerini üzerinize çekmiş oluyorsunuz.. bu duygulara masum duygular diyebilir miyiz? size bakan herkesin bu gözle baktığını iddia etmiyorum.. ancak, bu tür bakışlara sebebiyet verdiğinizde yüce dinimizde günah işlemiş oluyorsunuz!..

islamveinsan

Doçent
Sa.

Öncelikle kadının yeri evidir, zaruret haricinde evin dışında olması caiz değildir...

Kadının güzelligini başkalarına göstermesi haramdır, hızma; kadının kendini daha güzel göstermek adına yapılan süs değil mi ?
İslamda moda yoktur, merak etmeyin rüküş olmazsınız, televolelelrden uzak durun

O zaman; makyaj ve sürmede haram değil, kaş almak da haram değil demek gerekir...

Şunu açıkça ifade etmeliyimki; Kadının güzelligi yüzündedir, kadın yüzüyle güzeldir, bütün güzelligi yüzünde zuhur etmiştir... Bunun için hem çarşaf farzdır hem yüze doğallığı dışındaki her müdahele haramdır...

Güzellik eşlere has bir olgu olduguna göre; güzelligin her türünü afişe etmek ve paylaşmak haramdır, hızma bu haram ı ikiye katlıyor...

Hem örtü emrini; sadece saç'a yada kıllara gelmiş gibi göstermek, hem sadece baş-örtüsü olarak algılamak ve anlatmak ve yaşamak,
Kur'an ve Sünnet e muhalif tir....

Selametle...

johncoffey07

Asistan
ayrıca şu da var görüntüden ziyade insanların ahlakları da,ahlak güzellikleri de islamiyette çok önemli.Lütfen siz de sadece görünüşte kalmayın...Yani dış olarak islamiyete uyduğumuz kadar içte yani ruhumuzla da islamiyeti yaşamalıyız.

SAYGILARIMLA

uzman2769

Üye
sizin sorunuz dış görünüşle ilgili olunca, cevabını da bu yönde vermemiz gerekiyordu sevgili johncoffey07!.. elbetteki insanın ahlaki değerleri herşeyin üzerindedir.
ama dış görüşünüzü islamiyetin hoş görmediği yada redettiği bir çizgide yürütüp, moda deyimle "Siz kalbime bakın. benim kalbim temiz!.." şeklinde komik bahanelerin arkasına da gizlenmek bir mümine asla yakışmaz diye düşünüyorum!..

johncoffey07

Asistan
Evet aynı bazı kişilerin dış görünüşe takılıp ta içlerinin boş olması gibi değil mi:)

Bu konuda hemfikir olduğumuza sevindim.Kardeşim sizinle tartışmıyorum beni yanlış anlamayın..Kendimi haklı çıkarmaya da çalışmıyorum..Benim için önemli olan kafamdaki soru işaretleri sayısını azaltabilmek..Bana vakit ayırdığın için teşekkür ederim

SAYGILARIMLA(aYRICA KALBİMİN TEMİZ OLDUĞUNU HİÇ DÜŞÜNMEDİM.Belki bilmek istersiniz..)

Sofuoglu

Ordinaryus

derlerki ya arkadas benim kalbim cok temiz,
siz benim boyle gorundugume kiligima kiyafetime bakmayin,
benim icim pirlanta gibidir derler...........

bizde ona derizki...........!!!!

Namaz kilarmisin? ....."yok"
oruc tutarmisin?..... "yok"
sunnete uyarmisin?......"yok"
tesetturu uygularmisin....."yok"
Dini vecibelirini yerine getirmisin? ...oda "yok"

yav arkadas senin icin,kalbin, nasil temiz yahu,

kalb temizligi ancak Allah(c.c) anmakla,onun emrettigi seyleri uygulamakla,yasak kildigi seylerdende uzak durmakla,taviz vermeden ona teslim olmakla olmazmi :?:
oyle kuru kuruya sen benim dis gorunusume bakma icime bak demekle kalb temizligi olmaz arkadas...

icin neyse disinda o olsun,musluman gibi gorunupde uygulayamayacaksan,

uygulayip gibi gorunupde riya yapacaksan,
senin icinde disinda aynidir arkadas,

kusura bakmada sen sadece icim temiz sen disima bakma diyerek kendini kandirirsin ....

belki benide kandirabilirsin ama,ONU(c.c) asla...............

hakkinizi helal edin

selametle

johncoffey07

Asistan
Walla sağol arkadaşım aydınlattığın için ama bilmiyorum iç temizliği mi dış temizliği mi..Ama haklısın kurallara uymak gerekir kalp temizliği bununla olur vesselamm...

uzman2769

Üye
Evet aynı bazı kişilerin dış görünüşe takılıp ta içlerinin boş olması gibi değil mi:)

Bu konuda hemfikir olduğumuza sevindim.Kardeşim sizinle tartışmıyorum beni yanlış anlamayın..Kendimi haklı çıkarmaya da çalışmıyorum..Benim için önemli olan kafamdaki soru işaretleri sayısını azaltabilmek..Bana vakit ayırdığın için teşekkür ederim

SAYGILARIMLA(aYRICA KALBİMİN TEMİZ OLDUĞUNU HİÇ DÜŞÜNMEDİM.Belki bilmek istersiniz..)

bilakis, doğruları bulup paylaşma adına seviyeli tartışmaları hep sevmişimdir... kalp temizliği konusunda verdiğim örnekte sizi değil, geneli kastettim johncoffey07.

kalbinizin temiz olduğunu düşünmeseniz de kalbiniz inşallah temizdir. çünkü doğruları aramaya çalışıyorsunuz!.. aksi olsaydı, bunlara tahammülünüz olmazdı sanırım!.. sevgiyle...

johncoffey07

Asistan
Walla bilmiyorum kardeşim ama ben kendimi bir rayış içerisinde görüyorum.Çünkü yaşadığım çevrede islamiyet adına o kadar kötü örneklere rastladım ki artık kendimi de sorgular buldum acaba ben bunu neden yapıyorum diye??Acaba onlara benzer miyim diye??Bence islami misyonu yüklenen kişi Peygamber (ASV) ın buyurduğu gibi elinden ve dilinden emin olunan kişidir.Ama bi bakıyosun adam şekil ititbariyle harika ama gel gör ki kul hakkını mı ararsın,yalanı mı,dedikoduyu mu gıybeti mi...(!)Bence bu noktadan başlıyor kalbim temiz muhabbeti:yani dış ii olup ta iç boş olacağına adam diyo ki dış boş ama kardeşim sen benim içime bak benim içim temizzz(!)Yani bunları oluşturan yine bizleriz..Hızma konusunda da günah değil diye duymuştum sadece kafama talıkdı buradaki arkadaşlarla da paylaşmak istedim ve soru işaretlerim kayboldu.Buradaki tüm arkadaşların alakasına ve ilgisine teşekkür ederim..
SAYGILARIMLA

uzman2769

Üye
Walla bilmiyorum kardeşim ama ben kendimi bir rayış içerisinde görüyorum.Çünkü yaşadığım çevrede islamiyet adına o kadar kötü örneklere rastladım ki artık kendimi de sorgular buldum acaba ben bunu neden yapıyorum diye??Acaba onlara benzer miyim diye??Bence islami misyonu yüklenen kişi Peygamber (ASV) ın buyurduğu gibi elinden ve dilinden emin olunan kişidir.Ama bi bakıyosun adam şekil ititbariyle harika ama gel gör ki kul hakkını mı ararsın,yalanı mı,dedikoduyu mu gıybeti mi...(!)Bence bu noktadan başlıyor kalbim temiz muhabbeti:yani dış ii olup ta iç boş olacağına adam diyo ki dış boş ama kardeşim sen benim içime bak benim içim temizzz(!)Yani bunları oluşturan yine bizleriz..Hızma konusunda da günah değil diye duymuştum sadece kafama talıkdı buradaki arkadaşlarla da paylaşmak istedim ve soru işaretlerim kayboldu.Buradaki tüm arkadaşların alakasına ve ilgisine teşekkür ederim..
SAYGILARIMLA

herşeyin bir çok yalanı yanlışı ama bir tek doğrusu vardır!.. o doğru ise şüphesiz, yüce dinimiz İslam ahlakıdır. farklı kişiler din adına farklı yorum ve yaşayışlar sergilese de en doğrusu Kur'an ayetleri ve Alemlerin efendisi Resulullah (S.A.V.)'in ahlakı ve yaşayışıdır...
çevrenizdekilerin yanlış yaşayışlarını İslamiyetle bağdaştırmak, insanları ancak doğru yoldan saptırır.. hepimizin çevresinde bu insanlara rastlamak mümkün.. bizim için ölçü, bunların yaşayış tarzı değil, efendimizin hayatı olmalıdır. mevlam hepimize, Kainatın yaratıcısı Yüce Allah'a iyi birer kul (Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)'in ümmeti) olabilme şuuruyla yaşamayı nasib etsin inşallah!..:wave[1]:

johncoffey07

Asistan
herşeyin bir çok yalanı yanlışı ama bir tek doğrusu vardır!.. o doğru ise şüphesiz, yüce dinimiz İslam ahlakıdır. farklı kişiler din adına farklı yorum ve yaşayışlar sergilese de en doğrusu Kur'an ayetleri ve Alemlerin efendisi Resulullah (S.A.V.)'in ahlakı ve yaşayışıdır...
çevrenizdekilerin yanlış yaşayışlarını İslamiyetle bağdaştırmak, insanları ancak doğru yoldan saptırır.. hepimizin çevresinde bu insanlara rastlamak mümkün.. bizim için ölçü, bunların yaşayış tarzı değil, efendimizin hayatı olmalıdır. mevlam hepimize, Kainatın yaratıcısı Yüce Allah'a iyi birer kul (Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)'in ümmeti) olabilme şuuruyla yaşamayı nasib etsin inşallah!..

Kardeşim her şeyi çok güzel açıklamısın söze ne hacet.Ama bıktım artık ben birtakım kişiler yüzünden acı çekmekten..birtakım kendini bilmezlerin yüzünden haksız yere kötü nitelenmekten..aşağılanmaktan..Ben elimden geldiğince düşünmeye çalışıyoum Elhamdülillah Allah akıl vermiş araştıralım diye:)Ama öyle bi an oluyor ki insan çileden çıkıyor ve demek istemese de demek zorunda kalıyor:Bunlar bi de hacı hoca torunu olacak diye..Ben isterim ki İslamiyet dediğiniz gibi "en doğrusuyla" yaşansa kimse kırılmadan gücenmeden ama olmuyor.Neyse inşallah dua edelim herkese ve kendimize..düşüncelerin için teşekkür ederim:):clap2:

uzman2769

Üye
Kardeşim her şeyi çok güzel açıklamısın söze ne hacet.Ama bıktım artık ben birtakım kişiler yüzünden acı çekmekten..birtakım kendini bilmezlerin yüzünden haksız yere kötü nitelenmekten..aşağılanmaktan..Ben elimden geldiğince düşünmeye çalışıyoum Elhamdülillah Allah akıl vermiş araştıralım diye:)Ama öyle bi an oluyor ki insan çileden çıkıyor ve demek istemese de demek zorunda kalıyor:Bunlar bi de hacı hoca torunu olacak diye..Ben isterim ki İslamiyet dediğiniz gibi "en doğrusuyla" yaşansa kimse kırılmadan gücenmeden ama olmuyor.Neyse inşallah dua edelim herkese ve kendimize..düşüncelerin için teşekkür ederim:):clap2:[/QUOTE]

Bıktığınız, yanlış nitelendiğiniz ve aşağılandığınız konuları sadece başlık halinde verdiğiniz için size fikir babında yardımcı olamıyorum!..

anladığım kadarıyla islami yaşayış noktasında çevrenizdeki yalan yanlış serzenişlerden söz ediyorsunuz!.. doğrumu anlamışım acaba?..

İslami ahlak ve yaşayışı kitaplardan çıkarıp bedenimizle, vicdanımızla, dilimiz ve düşüncelerimizle perçinlemedikçe, ayrılmaz bir parça haline getirmedikçe, çevrenin olumsuz etkilerinden tamamen kurtulmak çok zor!.. hiç de zor olmayan bunu başardığınızda göreceksiniz ki, kimin sizin hakkınızda konuşup düşündüğünün hiç önemi kalmamış!.. kendiniz, çevreniz en önemlisi de vicdanınızla barışık, mutlu ve mesut bir hayat yaşıyorsunuz...

keşke bunlar (İsalmi ahlak) yaşansa diyorsunuz!.. arzu ettiğiniz bir şeyi başkalarından değil kendinizden beklemek lazım!.. bunu başkalarından beklemek yerine neden siz önayak olmayasınız?.. birinin karanlıkta arkanızdan ışık tutmasıyla, ışığın elinizde olması arasında ne gibi farkların olduğunu düşünün bir!.. kendinize çok iyi bakın.. mevlam yüreğinizden, yüreğimizden iman kıvılcımlarını eksik etmesin inşallah!...

johncoffey07

Asistan
İNŞALLAH İSLAMİYET HAKKIYLA ANLAŞILIR VE YAŞANIR..Dualarımızı eksik etmeyelim.Tek eksiğimiz okumamak bilmemek araştırmamak..