hicri yılbaşı gecesi ibadetleri ve duası var mı*

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
bilindiği üzere bi hafta sonra hicri yılbaşı nı idrak edeceğiz. ben bu geceye ait yılbaşı dualarının olduğunu duydum fakat hiç bir yerde bu duaların metinlerine ulaşamadım.bilenlerden ricam o duaları nmasıl okunması gerektiğini varsa yılbaşı gecesi yapılacak ibadetleri bildirmelerini istiyorum.allah razı olsun.

ÇiLe-i AşK

Asistan
eselamu aleyküm

duası aşağıdakidir cuma akşamı yani muharremin birinde 3defa okunacaktır:

1151om3.gif

birde muharremin ilk gecesi Allah Teala'nın (c.c) rızası içi iki rekat kılınacak namaz vardır ki şöyle niyet edilerek başlanır:

"Ya Rabbi, bizi yetiştirmiş olduğun bu seneyi hakkımızda mübarek kılman; afv-ı ilahine, feyz-i ilahine mazhar kılman; dünyevi ve uhrevi saadetlerine nail eylemen için, Allahu Ekber..."

her iki rekatte 7 fatiha-i şerife, 7 Ayetel kürs-i, 7 İhlas-ı şerif okunur. Namazdan sonra;
11 defa

903ys0.gif
bu dua okunur..
-11 istiğfar-ı şerif
-11Salavat-ı şerife okunup dua yapılır...

duada geçmiş senenin günahlarının afvı yeni seneye günahsız girmek için iltica edilir...

ÇiLe-i AşK

Asistan
Muharremin birinci gecesi ayrıca şöyle niyet edilerekde bir tesbih namazı kılınır:

"Ya rabbi, bu yeni senede beni mağfiret-i ilahine, rıza-i ilahine ve hidayet-i ilahine mazhar eyle.Yeni açılan amel defterimi rıza-i ilahine muvafık amel ile doldurmayı bana nasip eyle.Beni gadap-ı ilahine düçar edecek amellerden muhafaza buyur.."

Tesbih namazında şunlar okunur:
1. rekatte: 1 Fatiha-i şerife, 1 Ayetel kürs-i,
2. rekatte: 1Fatiha-i şerife, 1 Amene'r-Rasulü..
(Al-i imran suresinin ilk 2 ayetide ilave edilerek..)
3. rekatte: 1Fatiha-i şerife, 1 Hüvellahüllezi..(haşr suresinin sonu)
4. rekatte: 1 Fatiha-i şerife, 1 İhlas-ı şerife..

namazdan sonra istiğfar edilir, salavat-ı şerife getirilir ve arkasından dua yapılır...

duamızda inşAllah geçmiş olan senenin muhasebesini yapalım.. bize bu senenin ne gibi katkıları olmuş..
hangi hizmetlerde bulunmuşuz..Ahlakımızda, amellerimizde ne kadar mertebe kat etmişiz..

O yıl içinde herhangi hatalarımızdan tevbe edelim ve Rabbimize söz verelim diyelimki "Ya Rab ben filanca hataları işledim onlara tevbe ettim. inşAllah bu giren yeni yılda Rasullullah(s.a.v) ve tüm mahlukatın şahitliğinde bu hataları yapmamaya söz veriyorum.. daha çok hizmet etmeye söz veriyorum..."

Yeni yıla nasıl girersek öyledevam eder inşAllah bizde yeni yıla tevbeyle eksikliklerimizi tamamlamakla girelim...
bütün ümmeti Muhammedin ve ihvan kardeşlerimizin yeni yılı kutlu olsun..
gelen yılda aşkla yanıp yanıp kavrulmak duasıyla
.

RIBAT

Paylaşımcı
Din peydahlamayın .

Rasulullahtan , sahabeden görmediğinizi , yapmadıklarını kendinize din edinmeyin .
Şunu şunu yapın diyenler hiç bir sahih delile dayanmıyor . Zaten bu tür sapkınlıklar Türkiyeli vatandaşlara özeldir !

Hırıstiyanların yılbaşı kutlamalarına kızanları , kendi yılbaşlarını kutlarken görüyorum . Bu olsa gerek "keler deliğine de girseler ehli kitabı taklit etme !"

B.ü.S.r.A

Doçent
Din peydahlamayın .

Rasulullahtan , sahabeden görmediğinizi , yapmadıklarını kendinize din edinmeyin .
Şunu şunu yapın diyenler hiç bir sahih delile dayanmıyor . Zaten bu tür sapkınlıklar Türkiyeli vatandaşlara özeldir !

Hırıstiyanların yılbaşı kutlamalarına kızanları , kendi yılbaşlarını kutlarken görüyorum . Bu olsa gerek "keler deliğine de girseler ehli kitabı taklit etme !"

Ribat yanlis düsünüyorsun biz hristiyanlarin yilbasi kutlamasina kizmiyoruz biz müslümanlarin yilbasi kutlamasina kiziyoruz. Biz kendi yilbasimizi yani hicri yilbasini neden kutlamayalim ki, bunda ne sakinca var? Bu arada sözlerine dikkat etsen iyi olur....."Din peydahlamayin" bu ne bicim bir söz ya kimsenin böyle bir niyeti yok siz kendi niyetinize baksaniz iyi olur.

ÇiLe-i AşK

Asistan
RIBAT' Alıntı:
Din peydahlamayın .

s.a

yanlış anlamışsınız beni...
ben bunları kendim kafamdan uydurmadım yahut atmasyon yazmadım..
nazik bir şekildede pekala kaynağını sorabilirdiniz :(
ancak ben yinede kaynağımı söyleyeyim duayı Mahmut Sami Ramazanoğlu hocaefendinin Dualar ve zikirler isimli eserinden aldım..
geri kalanlarını ise dua ve ibadetler fazilet neşriyattan alıntıladım...
yani ehli sünnet alimlerinin söylemiş olduklarıdır yazdıklarım!!!

ayrıca üslübunuz bir müslümana yakışmıyor, kırıcı oluyorsunuz. direk saldırıya geçiyorsunuz :uzgunum[1]:

birde şunu açıklayayım büşranında dediği gibi biz yılbaşının kutlanmasına kızmadık müslümanların başka dinden olan insanların bayramlarını kutlamasına tepki verdik..buda bizim yılbaşımız bir nevi bayramımızdır sakınca yoktur kutlanmasında...

mü'HÜR

Ordinaryus
Hicri yılbaşı bizim yılbaşımızdır tabiki kutlayacağız.

Rabbim Razı Olsun inşaAllah

zeynephanne

Aşka Meftûn…
tevafuk..tam da bu gece kılınması gereken namaz imiş..çok şükür denk geldik yazıya..Allah razı olsun ekleyen kardeşten..Rabbim kabul eylesin inşaAllah

K

Kaçak

Guest
İyide yılbaşı kutlamak kimden geldi desem çokmu yobaz olurum ...
Veya yılın başı , sonu ortası arasında ne fark var ?
yani yeni yılı kutlamak yerine giden yılı ugurlama merasimi yapsak mesela ?
İkisi arasında hem uhrevi hem dünyevi olarak ne gibi farklılıklar hissedersiniz ?
Yeni ay başı veya yeni hafta başı veyahut yeni gün başı tarzı başka yenilere karşı bir kutlama merasimimiz varmı ?
Özetle yılın başı ne anlam ifade eder ?

-Muhammed-

Profesör
İkisi arasında hem uhrevi hem dünyevi olarak ne gibi farklılıklar hissedersiniz ?
Yeni ay başı veya yeni hafta başı veyahut yeni gün başı tarzı başka yenilere karşı bir kutlama merasimimiz varmı ?

Ve de ölüm her an. Her gün yeni yıl kutlayalım :D

zeynephanne

Aşka Meftûn…

Amirim bugün muhalefetiniz üstünüzde yani maaşaAllah..:)

K

Kaçak

Guest
Yok amirim muhalefet edesim yok bugunlerde grip olmuşum , burnum akmıyor diye bunalımdayım ...
Haliyle grip oldugumun ispatı yok ortada ...
Eh ispatı olmayınca mızıklamamı kimse sallamıyor ...
Özetle fena bunalım takılıyorum ...
Ama aklıma takıldı sordum ?
Yılın başını kutlama mantıgını kimden aldık cidden aklıma takıldı ...
Hadi Krikor abilerin vardır bir manaları ...
Bizim ne manamız var onu sordum sadece ?
Yani birisi tutupda , Peygamber efendimiz Mekkeden , Medineye hicret etti onu kutluyoruz dermi diye bakıyorum ama ...
Sanırım iyide bunun nesini kutluyorsunuz babındaki soru yagmuruna tutulmamak için sukutu seçenler var gibime geldi ...
Sahi amirim neyi kutluycaksınız bu gece ?

zeynephanne

Aşka Meftûn…
aslında dün gece idi hicri yılbaşı..bugün yeni yılın ilk günü..
Rabbim bize yeni yıla erişme gücünü vermiş;onu kutluyor olamaz mıyız amirim?
sağlıkla sıhhatla erişebilmişiz yeni bir yıla daha ne olsun:)
bir nevi şükür kabul edelim..Rabbe hamd..
ve yeni yıla ibadetlerle başlamak..Adını zikretmek Rabbimizin..bir kez daha kararlar almak belki kendimizce..günahlarımıza tevbe etmek..

-Muhammed-

Profesör
Yeni yılı :D yani Hicret olayı gerçekleşeli 1432 yıl oldu onu kutlicaz kutsal bir olay. amaç ne ben de bilmiyorum :D

mü'HÜR

Ordinaryus
Hicret, bir yerden biryere göç değil, islam tarihinde ve müslüman hayatında büyük bir dönüm noktasıdır. Başta sevgili perygamber efendimiz ve sahabeyi kiramın Allahın izni ile mekkeden medineye göç etmeleri hicret bu ve bunun sayesinde müslümanlar hakimiyete kavuşmuşlar ve islamın devletini kurmuşlar işte bu bakımdan hicret çok önemli ve dua ediyoruz 1429 yıl önce gerçekleşen hicret, nasıl o zaman müslümanların hakimiyetine, kurtuluşlarına vesile olmuş ise devletlerine, vatanlarına kavuşmalarına vesile olmuşsa bu hicri yılbaşının da bugünki islam aleminin müslümanları aziz ve mansur olmasına vesile olmasını cenabı haktan diliyorum. Diyor hocamız.

talib

Kıdemli Üye
Miladi yılbaşı kutlamalarından çok etkilendik herhalde :)

Bazıları kutlamaktan ne anlıyor bilemiyorum. Ama şundan emin olabilirler ki, hiç kimse tombala çekip, dansöz oynatarak bir yıl başı kutlamıyor.

Kutlamak kelimesi belki burada yanlış anlaşılıyor. Hayırlı, mübarek olsun demektir.

Yeni bir yıla giriyoruz. Herhalde buna itirazı olan yoktur. Bidattir, yeni yıla girmeyelim diyenler yoktur inşaallah :)

Bu girilen yeni yılda, hakkımızda hayırlı, mübarek, kutlu olması için dualar ediyoruz.

"Allah'ım! Sen ebedisin, Kadim'sin, Evvel'sin. Fazlu ihsanın çok yücedir. Her şeyi kaplayan ve her şeyin sığınağı olan cömertliğin çok yücedir. Yeni yıla girmiş bulunuyoruz. Bu sene içinde bizi şeytandan, onun dostlarından ve ordularından korumanı istiyoruz. Şu nefsi emmarenin şerrinden sana sığınıyoruz. Sana yaklaştıracak şeylerle meşgul olabilmem için yardımını istiyorum, ey Celal ve İkram sahibi Allah'ım."

Buyrun siz de edin.

Namaz verilmiş. Bunlar tavsiye kabilindendir. Belli bir vakte ait olmayan namazlardır. Yeni yıla böyle girelim diye tavsiye etmiş bazıları.

Biz her zaman için şu eseri tavsiye ederiz. En azından oradakiler yapılabilir.

www.dualar-zikirler.com

K

Kaçak

Guest
İyide amirim mizan mali yılı varda onu kapatıyoruz , yeni mali yıla giriyoruz gibi olmuş dedikleriniz ....
Her yeni gün , hafta , ay ve on yıl ve dahi kırk yılı kutlamıyoruz ama ?
Neden "yıl" kutluyoruz ?
Kaldıki önümüzdeki yılı tamamlayacagımızın garantisi varmı ?
Belkide önümüzdeki yıl bizim için tam bir yıl olmayacak ?
Şöyle yapsak ;
Mesela ileriki bir x ayı içinde y günü biz ölecegiz desek ...
Ve bu yıl içindeki x ayı ve y gününde bizim için son "yıl" olacak ...
Dünyadaki son yılımızı bu vesile ile kutluyorum , dua ediyorum Allahım beni bu son senemde bereketli ve huzurlu kıl diye ...
Böyle olursa yılı degil her yeni günü , yeni saati kutlar mutlarız ...
Ee oradaki x ve y belli olmadıgına göre her gün bizim için son senemizin başlangıcı olabilir ?

Gelelim neticeye ...
Allah c.c. insanların fıtratlarını bildigi ve insanlarında belirli zaman ve anlara kutsallık verme egiliminde oldugunu bildigi için ...
Bize pek çok gün ve zaman belirlemiştir ...
Arınma , yeniden başlangıc , muhasebe günü gibi hayır için kullanmamız için ...
Bunların ekseriyetinide belirginleştirmemiş , bir zaman dilimini işaret etmiştir ...
Buradada kanımca ayrı bir hikmet var ...
Ama biz bunu begenmiyoruz , kafi görmüyoruz, daha çoguna talip oluyoruz ...
Hicretin mesela neyini kutluyoruz anlamıyorum ?
Gerek Allah Resulu , gerekse Müslümanlar güle oynaya hicret etmemişler , bilakis hepsi için oldukca zorlu bir dönem olmuştur ...
Hem hicret hem öncesi hem sonrası ....
Hicret islam devletine vesile oldu mantıgıyla kutluyorsak şayet ..
Atıyorum hudeybiye anlaşmasınıda , mekkenin fehtine vesile oldu diye neden kutlamıyoruz ?
Ve dahi o buna vesile oldu diyecegimiz binlercesi var ...
İmdi sorumu tekrar başa alayım ...
Yeni yıl kutlama adetini nereden edindik ?
Ya söz ikna olunca yeni hicri , milli tüm yılbaşlarınızı kocaman kocaman kutluycam , mutluycam ...

mü'HÜR

Ordinaryus
Gayet açık değil mi? hicri yılbaşı müslümanlar dan gelme, yılbaşı hristiyanlar dan.