Hicri yeni yıla girerken... | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Hicri yeni yıla girerken...

bulut_bey79

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
28 Eki 2006
Mesajlar
12,118
Puanları
0
Web sitesi
3422unitedstates.spaces.live.com
Dört gün sonra, yani önümüzdeki salı günü 1 Muharrem... Allahü teala nasip ederse, Hicri 1431 yılını bitirip 1432’ye girmiş olacağız...
Ömrümüzün bir senesi daha bitiyor... Kabir hayatına biraz daha yaklaştık. Ömür takvimimizden bir yaprak daha düşmek üzere...
Seneler gün gibi geçiyor, nefeslerimiz sayılı, her nefes alışverişimizde bir sayı azalıyor...
Dünya hayatı bir hayal gibidir, rüya gibidir. İnsan rüya gördüğü zaman onu gerçek zanneder, güzel rüyada tebessüm eder, sıkıntılı olanda ise terler, rengi değişir. Ama, bunların hepsi uyanınca biter. Gerçek zannettiği sevindiği, üzüldüğü şeyler meğer bir rüya imiş...

“İNSANLAR UYKUDADIR!..”Meşhur bir söz vardır:
“İnsanlar uykudadır, ölünce uyanırlar...” İnsanoğlu da ölünce yaşadıkları, gördükleri, yaptıkları ona rüya gibi gelecektir. O zaman dünya hayatının ne mal olduğunu anlar fakat iş işten geçmiştir artık.
Yunus Emre hazretleri ne güzel tarif etmiştir:
Geldi geçti ömrüm benim
Bir yel esip geçmiş gibi
Hele bana şöyle gelir
Bir göz açıp yummuş gibi
Bu sözlere Hak tanıktır
Canlar bedene konuktur
Bir gün ola uça gider
Kafesten kuş uçmuş gibi...
Yeni bir senenin farkı sadece rakamların değişimi olmamalıdır. Geçirdiğimiz ve bir daha ele geçiremeyeceğimiz altın değerindeki koca bir senemizin muhasebesini yapmalıyız.
Maddi ve manevi yönden geçirdiğimiz yılda ne kazandık, ne kaybettik. Kârda mıyız, zararda mı? Kârda isek bunu yeni yılda arttırmaya çalışmalıyız. Zararda isek sebeplerini araştırmalı ve bir daha zararlı çıkmamak için kendimizi hazırlamalıyız.
İnsan hayatının her saati en kıymetli mücevherden daha kıymetlidir. Ve her insana bir defa (uzun veya kısa) verilir. İkinci bir kez daha dünyaya gelebilmemiz mümkün değildir.

“DÜNYADAN GELMİYOR MUSUN?”Kıyamet günü insanlar tekrar dünyaya gelebilmek için çok yalvaracaklar, bir fırsat daha tanınırsa bu defa çok iyi olacaklarını, her şeyi gördüklerini söyleyecekler; fakat bu istekleri yerine getirilmez. Onlara şöyle cevap verilir:
“Ahmak adam sen dünyadan gelmiyor musun? Sana her şey apaçık anlatılmadı mı?..”
Tekrar dönme imkânı olmayacak şu dünyadan güzel bir hayat yaşayarak ayrılmaya gayret etmeliyiz.
İdrâki ile şerefleneceğimiz Muharrem ayı hicri senenin ilk ayıdır... İslâmın güneşi Mekke-i Mükerremede doğdu fakat Hicretten sonra Medine-i Münevvereden bütün kâinatı aydınlattı.
Daha önceden korkmadan namaz dahi kılamayan müminler, huzur içinde bütün ibadetlerini yapar hale gelmişlerdi.
Devlet reislerine mektuplar gönderiliyor, imana davet olunuyorlardı. Hidayete lâyık olanlar imanla şerefleniyor, ebedi sâadete kavuşuyorlardı.
Hicretten sonra kurulan İslâm devleti çok kısa zamanda o kadar güçlendi ki, asırlarca dünyaya hükmeden Roma ve İran imparatorluklarını dize getirdi.
Daha düne kadar kendilerine yapılan zulüm ve baskıya dayanamayarak iki defa Habeşistan’a hicret edilmişti...

BEŞERİYETİN CAN SİMİDİ...Sene-i devriyesini idrâk edeceğimiz Hicret o kadar büyük nimetlere vesile oldu ki, tarif edilemez. Boğulmak üzere bulunan beşeriyete can simidi gibi oldu, ona tutunan kurtuldu.
Muharrem, çok mübarek bir aydır. “Şehrullah” (Allah’ın ayı) diye tarif olunmuştur. Bu ayın onuncu günü Aşure günüdür. Aşure gününde birçok önemli hadiseler meydana gelmiştir.
İnşaallahü teâlâ haftaya yazacağımız yazıda Aşure gününün faziletinden, orucundan ve kıymetinden bahsedeceğiz.
Hicri yeni yılınız şimdiden mübarek olsun efendim...

HAFTANIN SOHBETİ
M.SAİD ARVAS
 

-Muhammed-

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
18 Kas 2010
Mesajlar
1,740
Puanları
63
1453 yılını hasretle bekliyom ben :)
 
Üst