"Hiçlik" Üzerine...

fakiri

Kıdemli Üye
Arkadaşlar, Bazı konuları hem bilmiyoruz hem de bu hususlardan bahsetmeyi çok seviyoruz. Bence bu büyük bir noksanlığımız ve yanlışlığımızdır. Bu bağlamda "hiçlik" üzerine forumda birkaç mesaj çıkması dolayısıyla bu yazıyı asmış bulunuyorum. İnsan-ı Kâmil olan mürşidler olsun ve Rabbimize yakınlığı ile maruf Allah Dostları olsun bütün hayatları boyunca kendilerini "yok" ve "hiç" mesabesinde görürler . Çünkü, bu onların Rabbimizle dostluklarının ve yakînliklerinin devam etmesi için olmazsa olmaz olan şartların en başında gelir. Onlar bu konuda o kadara samimidirler ki, kendilerine "Sen hiçsin, yok hükmündesin" diyen insanlara karşı samimi olarak teşekkür ederler ve asla onları bu sözlerinden dolayı da kınamazlar, istihza etmezler. Şimdi, bu forumda bu konuda bir olay anlatılmış ve biri tarafından "Sen bir Hiç'sin" diye karşılık gören ve alim kabul edilen bir zat o adama cevaben ; ''Hiç olduğumu bir sen anladın'' diyerek manalı bir cevap vermiş ! Halbuki, alim ve fazıl zatlar hiçliklerini biz cahil olanlardan çok daha iyi bilirler ve böyle bir vasıflandırma karşısında manalı cevap verme yerine, çok doğru nitelilendirildikleri için samimi itirafta bulunurlar. Bu hususu böylece ortaya koyalım ve zımmen de olsa kendilerinde bir "varlık " görenler ve bilmişlik taslayanların asla alim ve ulema sınıfına girmeyeceklerini belirtmiş olalım. Vesselâm.

ummuhan

Kıdemli Üye
Hımmm kim şimdi bu alim ve ulema sınıfına giremeyecek olan zat?

ummuhan

Kıdemli Üye
O zaman siz kim ulema kim alim seçebilme hakimiyetine vakıfsınız öyle mi?

( Foruma bu tür girişler pek hayırlı olmuyor ya hadi hayırlısı )

fakiri

Kıdemli Üye
O zaman siz kim ulema kim alim seçebilme hakimiyetine vakıfsınız öyle mi?

( Foruma bu tür girişler pek hayırlı olmuyor ya hadi hayırlısı )

Ben doğru bildiğimi anlatıyorum. Yanlışsa buyrun siz doğrusunu ifade edin ! Doğruysa o zaman hakikata teslim olun ! Diğer yorumlarınız hüsn-ü niyetle bağdaşmaz diye düşünüyorum.

ummuhan

Kıdemli Üye
Bir insanı ulema kabul edip etmeme haddine sahip değilim şahsen... ama sevip sevmeme ya da hoşlanmama duygusuna sahibim sevmeyebilirim ama onun hakkında hükümler veremem...

fakiri

Kıdemli Üye
Bir insanı ulema kabul edip etmeme haddine sahip değilim şahsen... ama sevip sevmeme ya da hoşlanmama duygusuna sahibim sevmeyebilirim ama onun hakkında hükümler veremem...
Bir insanı sevip-sevmeme hususu insanın kendi elinde olmayan bir husustur. Bizim yaptığımız ise, açıklanmış ve sarih olan ilmi bir meseleyi ortaya koymaktır. Yoksa, burada hiç kimse hedef alınmıyor. Konuya böyle değil de sanki bir maksat varmış gibi yaklaşırsak o zaman hiçbir meseleyi konuşamaz bir duruma getiririz ki, bu da forumdaki paylaşımcılığın katli demek olur.

ummuhan

Kıdemli Üye
Bir insanı sevip-sevmeme hususu insanın kendi elinde olmayan bir husustur. Bizim yaptığımız ise, açıklanmış ve sarih olan ilmi bir meseleyi ortaya koymaktır. Yoksa, burada hiç kimse hedef alınmıyor. Konuya böyle değil de sanki bir maksat varmış gibi yaklaşırsak o zman hiçbir mesleyi konuşamaz bir duruma getiririz ki, bu da forumdaki paylaşımcılığın katli demek olur.

Bakın yazdığınız mesaj Mahmud Efendiyi hedef alıyor (çünkü yazdığınız söz geçen hafta onu anlatan bir konuda geçmişti), kendisine bağlı değilim, hiç bir yakınlığım olmadı hatta bağlıları ile zaman zaman tartışmamalarım oldu ama sizin yaptığınız gibi bir polemik cümlesi kurmadım....

Ben burada bir paylaşım göremedim ki katli olsun :)

fakiri

Kıdemli Üye
Bakın yazdığınız mesaj Mahmud Efendiyi hedef alıyor (çünkü yazdığınız söz geçen hafta onu anlatan bir konuda geçmişti), kendisine bağlı değilim, hiç bir yakınlığım olmadı hatta bağlıları ile zaman zaman tartışmamalarım oldu ama sizin yaptığınız gibi bir polemik cümlesi kurmadım....

Ben burada bir paylaşım göremedim ki katli olsun :)

Demek paylaşım göremediniz ! :confused1::confused1::confused1: Bu durumda benim de elimden bir şey gelmez ki ! :(