Hiçlik Makamı..

garip70

Ordinaryus
"Yukarıda adı geçen kişiler hal ve sözleriyle yüksek derece haddi aşmakla beraber , cennet hakkında söyledikleri sözlerden dolayı küfre girdikleri açıktır . Öldürülmeleri mübahtır .
İnsan bilmediğinin düşmanıdır derler... Söz yanlış anlaşılırsa da insanı kafir olarak nitelemek çok kolaydır. Söz, cenneti küçümsemek asla değildir ve olamaz.
Yunus bu sözü eğri büğrü söyleme,
Seni sigaya çeker bir Molla Kasım gelir...

Nasıldı... Bir söz daha vardı... Hah...
Aldanma insanların samimiyetine ,
Menfaatleri için gelirler vecde ,
Vaad etmeseydi Allah cenneti ,
O ' na bile etmezlerdi secde.

Cennet için ibadet edenlere ver sen onları
Ben cennet arzusuyla, cehennem korkusuyla ibadet etmiyorum
Benim secdelerim sadece Sana Seninledir
Ya Resulullah, Allah senin geçmiş ve gelecek bütün günahlarını bağışlamışken, niye bu kadar yıpratıyorsun,
Çok şükreden bir kul olmayayım mı ya Aişe

Aşkı bilmeyene, aşkı nasıl anlatalım. ???

bi husben

Kıdemli Üye

İnsan bilmediğinin düşmanıdır derler... Söz yanlış anlaşılırsa da insanı kafir olarak nitelemek çok kolaydır. Söz, cenneti küçümsemek asla değildir ve olamaz.
Yunus bu sözü eğri büğrü söyleme,
Seni sigaya çeker bir Molla Kasım gelir...

Nasıldı... Bir söz daha vardı... Hah...
Aldanma insanların samimiyetine ,
Menfaatleri için gelirler vecde ,
Vaad etmeseydi Allah cenneti ,
O ' na bile etmezlerdi secde.

Cennet için ibadet edenlere ver sen onları
Ben cennet arzusuyla, cehennem korkusuyla ibadet etmiyorum
Benim secdelerim sadece Sana Seninledir
Ya Resulullah, Allah senin geçmiş ve gelecek bütün günahlarını bağışlamışken, niye bu kadar yıpratıyorsun,
Çok şükreden bir kul olmayayım mı ya Aişe

Aşkı bilmeyene, aşkı nasıl anlatalım. ???

şikayetini ebu suuda yap .onun fetvası

bak sana yunusunun dıvanından baska ornek sunayım acaba buna ne kılıf uduracaksın

Azrâil ne kişi durur kasd idebile cânuma
Ben onun kasdını gine kendiye zindan eyleyem.”
“Ya Cebreil kim ola hükm ide benüm âhuma,
Yüzbin Cebreil gibiyi bir demde perrân eyleyem.”
(Yunus Emre Divânı, sayfa 94.)

Diyor ki, “Azrâil kim oluyor benim canımı alacak, ben onun kasdını kendisine zindan ederim.”
“Cebrail kim oluyor benim sözüme hükm etsin, benim sözüme karşı vahiy getirsin, yüz bin Cebraili bir anda uçururum, yok ederim

AynAlı

Kıdemli Üye
Halen var böyle bir Allah Dostu ve Dostları... Eserleri her yerde; hem en etkin isimlerdendir ama bir o kadar da şöhretten kaçınırlar...

En büyük keramet, kerametini, kendini gizleyebilmendir, istikamettir düsturu ile yaşarlar...
tamamda talib efendi biz nerden bileceğiz böyle birilerinin olduğunu? yada sen nerden biliyorsun? hem var diyorsun hemde bunlar gizlidir diyorsun. bize açıkla!

talib

Kıdemli Üye
tamamda talib efendi biz nerden bileceğiz böyle birilerinin olduğunu? yada sen nerden biliyorsun? hem var diyorsun hemde bunlar gizlidir diyorsun. bize açıkla!

Gizliden kastımız, semada yaşarlar değildir. Yine ortadadırlar ama çığırtkanları yoktur ya da kendilerini göstermek adına işler çevirmezler. İrşad görevlerini sürdürürler, bu halleriyle bilinirler, elleri uzundur ama mümkün mertebe ortada görünmek istemezler. Mesele bu.

AynAlı

Kıdemli Üye

Kimseye gaipten haber gelmez -Allah istemedikçe- :) Siz gönülden isteyin yeter Allah karşınıza çıkartır :)
bu esrarengiz sözleri geçmeyecekmisiniz? sende mi isim vermeyeceksin yani. herkes bulmuş gibi konuşuyor.yahu paylaşın bilgilendirin, merak etmeyin kimseye zarar vermeyiz.

ŞehbaL

Kıdemli Üye
bu esrarengiz sözleri geçmeyecekmisiniz? sende mi isim vermeyeceksin yani. herkes bulmuş gibi konuşuyor.yahu paylaşın bilgilendirin, merak etmeyin kimseye zarar vermeyiz.

Herkesin bulduğu kendine :gl Siz olur da birgün insanların bulduklarıyla alay etmeyi bırakırsanız belki o zaman insanlar da size bulduklarını gösterir :gl

Selametle :gul

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Gizliden kastımız, semada yaşarlar değildir. Yine ortadadırlar ama çığırtkanları yoktur ya da kendilerini göstermek adına işler çevirmezler. İrşad görevlerini sürdürürler, bu halleriyle bilinirler, elleri uzundur ama mümkün mertebe ortada görünmek istemezler. Mesele bu.

Hic gülecegim yoktu... :):):)

Tam bir masal...!!! Ütopya...!!!

AynAlı

Kıdemli Üye

Herkesin bulduğu kendine :gl Siz olur da birgün insanların bulduklarıyla alay etmeyi bırakırsanız belki o zaman insanlar da size bulduklarını gösterir :gl

Selametle :gul
yani bulmuşsun ama ben güya dalga geçiyorum diye söylemiyorsun.hangi alemdesiniz siz anlamadım.uçanlar kaçanlar ve bizim gibi kaçıranlar.Allah herkesin sonunu hayr eylesin.

garip70

Ordinaryus
şikayetini ebu suuda yap .onun fetvası

bak sana yunusunun dıvanından baska ornek sunayım acaba buna ne kılıf uduracaksın
eyvallah bi husben
eyvallah
kılıfı minareyi çalan uydursun...
Bizim minare çalmak gibi bir niyetimiz yok...
Sizin niyetiniz kavga etmek...
Biz kavga etmek istemiyoruz...
Siz ne diyorsanız o olsun güzel can... İster kafir deyin ister başka bir şey...
Bizim adımız abdullahyüce, lakin siz kafir diyebilirsiniz...
Siz ne isterseniz o oluruz be can...
Niyetimiz kavga değil, aşktan dem vurmaktı... Vaz geçtik...
Eyvallah...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Elleri uzun evliyalarin, domatese, elmaya, ne bileyim, taze fasülyeye, bibere falan ihtiyaclari olmuyor mu, bunlara kim getiriyor bunlari, pazara falan cikmaz mi bunlar, Peygamberimiz pazardan eve dönerken hizlica ellerine kapisanlar olmus elindeki yükleri almak icin ama Peygamberimiz müsade etmemis, bundan aklima geldi de...
Yani, arkadaslarin evliya olarak takdim ettikleri vasiflarda Peygamber de yok iyi mi?

bi husben

Kıdemli Üye
Elleri uzun evliyalarin, domatese, elmaya, ne bileyim, taze fasülyeye, bibere falan ihtiyaclari olmuyor mu, bunlara kim getiriyor bunlari, pazara falan cikmaz mi bunlar, Peygamberimiz pazardan eve dönerken hizlica ellerine kapisanlar olmus elindeki yükleri almak icin ama Peygamberimiz müsade etmemis, bundan aklima geldi de...
Yani, arkadaslarin evliya olarak takdim ettikleri vasiflarda Peygamber de yok iyi mi?
olmaz gokten ınıyor bunlara peygamberlerın varıslerı değillermi peygambere gokten sofra ınerde varıslerıne ınmezmı

garip70

Ordinaryus

meftun kardeş... evliya ne demek nasıl anlıyorsunuz bilmiyorum, evliyalık pazarda satılan bir rütbe olmasa gerek.
Allahu alem, evliya olan kişi evliya olduğunu bile bilmiyordur.
Evliyalık, Allahın kendisine dost seçtiği razı olduğu kişilerdir.
Hal böyle olunca, haliyle tüm peygamberler aynı zamanda evliyadırlar.

Televizyonlarda çıkanlara, ben şuyum buyum diyenlere bakıp da, evliyalık buymuş derseniz, ilk önce peygamberler olmak üzere, sahabeler ve onların izinden giden herkese haksızlık yapmış olursunuz.

Evliyalar keramet gösterme yarışına girmiş gibi bir algı varsa onu da yıkın derim. Sonuçta kuşlar da uçuyor, budist rahiplerde uçuyor. Yeteneksizsiniz Türkiye yarışmasında olağanüstü haller gösteren yarışmacılar var. İş kerametle olsaydı, onlara da evliya derdik.

Peki kim evliya... Onları ne yapacaksın ki... Belki kendileri bile bilmiyorlar evliya olduklarını. Belki pazarda domates aldığın kişidir, belki düştüğünde elinden tutandır, belki camide namaz kılarken yanında durandır.
Onlar dan Allah razı olmuştur, onlarda Allahtan razı olmuşlardır. Ama senin benim gibi insanlardır.
Hepsi de, ALLAHIN KİTABINDAN AYTILMADAN, ALLAH RESULÜNÜN İZİNDEN GİDENLERDİR.

Böyle insanlara dil uzatırsanız, haklarını sizlere helal edeceklerinden eminim ama... Her bostanın bir bostancısı vardır. Her şeyden önce Allah diyor ki: Kul hakkıyla karşıma gelmeyin. Korkarım Allahın öfkesini üzerinize çekersiniz.

İnanmazsanız inanmazsınız. Ama dil uzatmayın bari. Hayır kendim için değil. Kendi geleceğiniz için susun bari.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Peki kim evliya... Onları ne yapacaksın ki... Belki kendileri bile bilmiyorlar evliya olduklarını. Belki pazarda domates aldığın kişidir, belki düştüğünde elinden tutandır, belki camide namaz kılarken yanında durandır.
Onlar dan Allah razı olmuştur, onlarda Allahtan razı olmuşlardır. Ama senin benim gibi insanlardır.
Hepsi de, ALLAHIN KİTABINDAN AYTILMADAN, ALLAH RESULÜNÜN İZİNDEN GİDENLERDİR.

Abdullah YÜCE'den...

Siz böyle yazdınız da biz karşı mı çıktık...?
Allah razı olsun kabülümdür... Teşekkür ettim...
İşte bu tarifle Abdullah YÜCE de bir "veli"dir... Ya da falanca bir müslüman da...
Şu da düşündürücü...
Müslüman olup da Kur'an ve Sünnet üzere olmayan var mıdır..?
İşte ben de diyorum ki hiç kimseyi ayırmadan,
Sizlerin ifade ettiği gibi:
"Kur'an'ın yolundan ayrılmayan ve Allah'ın Rasülü Hz Muhammed'i takip edenlerin tamamı velidir... Evliyadır..."
Elbet dereceler farklı farklıdır... Bu da ayrı bir husus...
Ben ne dediğimi biliyorum kul hakkına girmem inşallah değil falanca bir alim dağ başında yaşayan ve koyunlarını otlatan bir çobanın dahi hakkına girmekten korkarız gene de teşekkür ederim hatırlattığından dolayı...

garip70

Ordinaryus
Şu da düşündürücü...
Müslüman olup da Kur'an ve Sünnet üzere olmayan var mıdır..?
İşte ben de diyorum ki hiç kimseyi ayırmadan,
Sizlerin ifade ettiği gibi:
"Kur'an'ın yolundan ayrılmayan ve Allah'ın Rasülü Hz Muhammed'i takip edenlerin tamamı velidir... Evliyadır..."
Elbet dereceler farklı farklıdır... Bu da ayrı bir husus...
Ben ne dediğimi biliyorum kul hakkına girmem inşallah değil falanca bir alim dağ başında yaşayan ve koyunlarını otlatan bir çobanın dahi hakkına girmekten korkarız gene de teşekkür ederim hatırlattığından dolayı...
:) Eyvallah... Allah düşmanı değilsen, dostsun demektir...
Eyvallah...