Herkese O'nu Okutarak Cemaat Ne Yapmaya Çalışıyor? - Ahmet Alp Han

ahze21

Yasaklı
Herkes O’nu okuyor. Bu cümle size nasıl geliyor bilmem ama bana içtimai bir birlikteliğin, çoktan toprak altına atılmış olan tohumunun endamını yedi düvele göstermek istercesine sürgün vermesi gibi geliyor. Tam muhabbetin orta yerinden sürgün veriyor, tam muhabbetin çevrelediği kişiden; ALLAH Resulü’nden (s.a.v.)

Kim ne derse desin üstünde yaşadığımız bu toprak Yunus Emre’nin, Mevlana’nın ve Hacı Bayram-ı Veli’nin ve onlar gibi yüzlerce essiz gönül insanının, ilahi sevgiden getirdiği muhabbet mayasıyla yoğrulmuş.

Bundan yaklaşık 1500 yıl önce yeryüzüne, lutfen gönderilen bu maya ki toprağın üstündekilerle altındakilerinin kopma bilmez bağını oluşturuyor.

Evet, herkesin bir köşede Efendiler Efendisi’nin(s.a.v.) hayatını okuyarak hazırlandığı bir sınavdan bahsediyorum; kaybedeni olmayacak olan bir sınavdan. Projenin sitesi olan “herkesonuokuyor.com” da gayelerini şöyle anlatıyorlar:

“Efendiler Efendisi Hz. Muhammed'in (s.a.s) örnek hayatını öğrenmek ve öğretmek gayesiyle, Efendimiz (s.a.s) ile ilgili kitapların okunmasını teşvik etmek ve bu kitaplar üzerinden yapılacak sınavlarda kazananları ödüllendirmek… Peygamber Yolu Derneği bu projeyi; sınavların sağlıklı yapılabilmesi ve projenin daha geniş kitlelere ulaşabilmesi adına Türkiye genelinde çeşitli sivil toplum kuruluşuyla birlikte organize etmektedir.”

Kimsenin kimseyi dinlemediği ve suçlamalarla vakit harcayarak, gönüllerin kırılıp tarümar edildiği bugünlerde en çok ihtiyacımız olan şey de bu herhalde; Bir hüsn-ü misal “Örnek bir hayat”.

Bu fakir kardeşiniz, Müslümanın müslümanı fişlediği, alimlerin karalandığı, binbir fedakarlık gösteren insanların örgüt ve terörist diye karalandığı bir dünyada yaşam kaynağımızdan uzaklaşmış müslümanlar olarak, asıl vazifemiz olan “emr-i bil maruf ve nehy-i anil münker” e dönmemizi ummak ve dilemekle meşgul kavli bir duadan başka, eyleme dönüştürülmüş bir dua gibi görüyorum “Herkes O’nu Okuyor” projesini.

Düşünenlerden ve projeyi hayata geçirmek için gayret gösterip bizim önümüze getirenlerden ve de katılıp bu programa destek olanlardan ALLAH razı olsun.

Herkesin Gündemi Ne?

Haber sitemizdeki gariban köşemin arşivindeki yazılarıma bir göz attım geçenlerde. Siyaset, politika, şantaj, kaset, tehdit, ihanet, yasaklar vs… gibi hepsi birbirinden fena meseleler üzerine kalem oynatmışım. İnsanımızın gündemi bunlar olunca elbet konumuz da kaçınılmaz olarak bu meseleler oluyor.

Belki kırmışımdır, üzmüşümdür hatta küstürmüşümdür de yanlışlıkla. Bilerek ve isteyerek işlediğim fiilleri veya sarfettiğim kelamları “hakikat” kabul ettiğim için köşeme taşımışımdır. Eğer bir sürç-i lisan eylemişsem, bir kalp kırmışsam affola.

Malumunuz gündem çok yoğun. Bir tarafta Ak-Pak saraylar ve Ak-Pak Hırsızlar ve diğer yanda komplo iddialarıyla karışmış beyinlerimiz. Bazı akıllar, tamamen gelecek seçimler için tuzaklar ve iftiralar hazırlayıp seri üretime geçmiş gibi piyasaya sürmekte.

Çok şükür ki bu milletin içerisinde, gerçek gündemin üzerinde kümelenmiş, kapkara yapay gündemleri silip süpürecek ve bizi tekrar nura garkedecek insanlar var.

İki dünya saadetini kaybettirebilecek gündemlerin bizi meşgul etmesi ne kadar da acı.

Beni derin derin düşündüren asıl meseleye gelecek olursam, haşhaşilik, örgütçülük ve rantçılıkla suçlanmış bir camianın derdi nedir ki gündemine “Herkes O’nu (sav) Okuyor” projesini alıyor?

Bir takım kelli felli, güçlü ve iktidar sahibi adamların ayaklarını kaydırmak için çalıştığı bir dönemde “camianın bu yaptığı da iş mi” diyebilir misiniz? Böyle diyorsanız size söyleyebileceğim bir şey yok ama eğer “neden?” diye kendinize soruyorsanız işte o zaman onları anlamaya başlamışsınız diyebilirim.

“Himmeti millet olanın kendisi tek başına bir millettir.” sözünü hatırlatarak, sözümü kısa keseceğim. İfade-i meramım anlaşılmıştır herhalde. Keşke gündemimizde her daim böyle güzel ve ulvi projeler olsa da birbirimize kucak açıp hoşgörüyle sarılsak.

Nihayi Sözüm

Mevlânâ'nın ifadesiyle, «neyi arıyorsan, neyin arkasından koşuyorsan sen o'sun, o şeysin !

Ahmet Alp HAN

Twitter: @ahze22

hirahos

Kıdemli Üye
"Herkes O'nu okuyor" Mısıroğlu, bahsi geçen kitabta hatalı görüşler okuduğunu, diyalog adına işlenen itikadi yanlışların tekrar edildiğini söylemişti geçen sene... Kitabı bendeniz okumadım, Mısıroğlu'na itimadım var... Okuyacaksak da dikkat edelim.

can feda

Profesör
Ben erişkin kitabına baktım...bir heyet tarafından hazırlanmış...içinde değerli insanlar...efendimiz ve hayatı konusunda bir çok kitap kaleme almış insanlar var...bu vesile ile alıp okunabilir...ama yarışmaya girme konusunda tereddütlerim var...şu an için girmeyi düşünmüyorum...

talib

Kıdemli Üye
Bu gülen cemaatinin yaptığı organizasyon ise tek dertleri imaj çalışmasıdır. Niyeti bozuk olanın yaptığında bereket aramayın

can feda

Profesör
Bu gülen cemaatinin yaptığı organizasyon ise tek dertleri imaj çalışmasıdır. Niyeti bozuk olanın yaptığında bereket aramayın

ameller niyetlere göredir...kişinin kalbini de ancak Allah bilir...bu şekilde emin olmadan bilmeden net sözler sarfetmen senin zararına sevgili talib...ne kadar tartışsak da din kardeşiyiz...yardımcı olmalıyız birbirimize...

talib

Kıdemli Üye
Kimsenin bilmediği bir yerden konuşuyoruz sanki. Cemaatin tanıttığı peygamber haşa binlerce haşa kızların dansını izlemeye gelen, twit atma emri veren bir peygamber. Yani cemaatin menfaatine çalışan bir peygamber. Haşa

can feda

Profesör
Kimsenin bilmediği bir yerden konuşuyoruz sanki. Cemaatin tanıttığı peygamber haşa binlerce haşa kızların dansını izlemeye gelen, twit atma emri veren bir peygamber. Yani cemaatin menfaatine çalışan bir peygamber. Haşa

sevgili kardeşim...ben dediğimi dedim...dinen üzerime düşen görevi yaptım...ama bu sözlerinle biz akp'ye onlar yüzünden deil icraatlar yüzünden oy veriyoruz demen geldi aklıma...şimdi cemaat mensubu biri dese ki kardeşim bir sürü icraat var...biz onlar için buraya mensubuz dese...sanki şimdi çeliştin biraz o kendi sözünle di mi :)
iki verdiğin örnek doğru...ikisinde de büyük yanlış yaptılar...hatta bir de kamyonet hadisesi var...oda yanlış...direk...asla yapılmaması gerekti...asla.....

talib

Kıdemli Üye
Parti ile cemaati nasıl bir tutarsın ya. Çelişki dedin çıktın bir de. Partide ateist bile olabilir diyorum ben, yeter ki dine düşman olmasın. Ama bir cemaat böyle olamaz. Hele itikadi hatalar yapamaz

can feda

Profesör
Parti ile cemaati nasıl bir tutarsın ya. Çelişki dedin çıktın bir de. Partide ateist bile olabilir diyorum ben, yeter ki dine düşman olmasın. Ama bir cemaat böyle olamaz. Hele itikadi hatalar yapamaz

ama hata yapılan mecra aynı...efendimiz...ben bunu diyorum...bu ister parti ister tarikat ister dernek ister okul ister futbol kulübü ister başka bir şey olsun değişmez...

talib

Kıdemli Üye
Yapılan hata aynı değil.

Birisinden cemaatin tamamı mesuldür zira hatayı yapanlar cemaatin önderleridir ve cemaat buna tabi olmuştur. Partide ise partideki bir kaç kişi ve parti ve partili insanlar bu söylemi asla kabullenmiş değildir. Üstelik dedik ki bu bir partidir. Yarın bir gün partiden birisi çıkar Allah yok da diyebilir. Partideki herkesin inancı bir olmayabilir. Partinin ana çizgisidir mühim olan. Başbakan olursun, sana danışmanlar lazımdır. Ateist birisi dış ülkeleri iyi bilir, danışmanlarından birisi olarak da o adamı göreve alabilirsin. Karıştırmamak lazım meseleleri birbirine.

can feda

Profesör
Yapılan hata aynı değil.

Birisinden cemaatin tamamı mesuldür zira hatayı yapanlar cemaatin önderleridir ve cemaat buna tabi olmuştur. Partide ise partideki bir kaç kişi ve parti ve partili insanlar bu söylemi asla kabullenmiş değildir. Üstelik dedik ki bu bir partidir. Yarın bir gün partiden birisi çıkar Allah yok da diyebilir. Partideki herkesin inancı bir olmayabilir. Partinin ana çizgisidir mühim olan. Başbakan olursun, sana danışmanlar lazımdır. Ateist birisi dış ülkeleri iyi bilir, danışmanlarından birisi olarak da o adamı göreve alabilirsin. Karıştırmamak lazım meseleleri birbirine.

Bence hem akp olarak hem cemaat olarak...az önce konuştuğumuz efendimizin geçtiği yanlışlıklar tamamen aynı...amiyane tabir ile al birini vur ötekine...

Peki azizim...partili insanlar kabullenmiş değil ise...neden bir yetkili çıkıp açıklama yapmadı...neden biri bunlar yanlış biz kabul etmiyoruz demedi...Peki partinin yönetim kadrosundaki yaptırım gücüne sahip insanlar neden tepki vermedi...neden ellerinde güç varken uygulamadı...yani akp Efkan ile Metiner'e mi muhtaç da...bunlar bulunmaz hint kumaşı mı da Allah aşkına değil...o zaman neden bu tepkisizlik...neden bunlara tepki verenleri cemaatçi paralel ilan etmeler???
Partinin ana çizgisi var ise...bunu destekleyecek savlarında...icraatlerinde olması gerek...yoksa o çizgi yalandan ibaret bir hal alır...
Aynı şekilde cemaat içinde geçerli...bu kamyon vs hadiseleri için...neden hiç ya mustafa yeşil yada ekrem dumanlı çıkıp kardeş biz hata yapmışız kabul ediyoruz vs...gibisinden bir açıklama yapmadı...bu örnekler ikisinin de en azından bu konuda aynı olduğunu gösteriyor...

talib

Kıdemli Üye
Cemaat ile partiyi kendi yerlerinde kabul edelim evvela.

Siyasi bir partide insanlar farklı düşünebilir. Biri çıktı ben ateistim dedi diye, parti işi gücü bıraksın, o adam için iman seferberliği mi başlatsın. Sonra bazı sözler var ki dil sürçmesi kabilinden ama cemaatçiler bunu bile her yerde kullanıyorlar.

can feda

Profesör
Cemaat ile partiyi kendi yerlerinde kabul edelim evvela.

Siyasi bir partide insanlar farklı düşünebilir. Biri çıktı ben ateistim dedi diye, parti işi gücü bıraksın, o adam için iman seferberliği mi başlatsın. Sonra bazı sözler var ki dil sürçmesi kabilinden ama cemaatçiler bunu bile her yerde kullanıyorlar.

Yahu mübarek Allah rızası için ne dil sürçmesi ya...Allah rızası için Efkan Ala'nın ve Metiner'in videosunu bir izle ve dinle...Allah rızası için...

fakiri

Kıdemli Üye
@talip,
Savunmasını yapmakta güçlük çekeceğin insanları ya da partiyi neden sahipleniyorsun?
Büyüklerinin sana böyle bir şey mi emrediyor ?