Herkes niyetine göre sonuç alır

lamelif

Paylaşımcı
Bedevi bir adam Rasulullah Efendimizin (s.a.v.) yanına geldi, iman etti ve ona tabi oldu. Sonra Rasulullah (s.a.v.) efendimize şunu söyledi

-Sizinle hicret etmek istiyorum.

Efendimiz (s.a.v.) de onu Ashaptan birine gönderdi ve yardımcı olmasını istedi. Derken bir savaş patlak verdi. Rasulullah (s.a.v.) bu savaşta bir miktar ganimet ele geçirdi ve onu savaşa katılanlar arasında taksim etti. Bir miktar ganimeti de bu bedevi için ayırdı ve bu payı bedeviye verilmesi için ashaptan birine teslim etti.

Payı alan zat askerin gerisinde geliyor ve yolda düşen ve kalanları gözetliyordu. Bedevi yetişince ganimeti sahibine teslim etti. Bedevi

-Bu nedir? Diye sordu.
-Ganimet payı Rasulyllah (s.a.v.) senin için ayırdı.

Adam payını alarak Rasulullah (s.a.v.)’in yanına geldi
-bu nedir, ey Allahın Rasulü?
Efendimiz(s.a.v.)
-Senin için ayırdım
Adam
-Ben sana böyle dünya malı için iman edip tabi olmadım.ben sadece seninle cihat ederken şu boğazıma bir ok saplansın ve öylece ölüp cennete gideyim diye tabi oldum.
Bunun üzerine Rasulullah (s.a.v.)
-Eğer Allah’ karşı bu niyetinde samimi isen seni tasdik eder ve yalancı çıkarmaz.

Bir müddet sonra ordu düşmanla tekrar savaşa girdi. Savaştan sonra adam elde taşınarak Rasulullah (s.a.v.)in yanına getirildi hakikaten tam işaret ettiği yerden boğazına bir ok saplanmış ve şehit olmuştu. Rasulullah onu görünce
-bu o adam mıdır? Diye sordu.
-evet .dediler efendimiz(s.a.v.)
-Allah’a karşı niyetinde samimi oldu ,Allah’ta onu haklı çıkardı buyurdu.
Sonra onu kendi cüppesiyle kefenledi. Cematin önüne koydu ve cenaze namazın kıldırdı. Namaz kılarken dua esnasında şu dua işitiliyordu:
-Allahım Bu senin kulundur. Senin yolunda hicret edip şehit oldu. Bende bu kulun şahidiyim.

KÖRDÜĞÜM

Profesör
Kanka Allah senden razı olsun, çok güzel olmuş
Rabbim cümlemizi salih niyetlilerden eylesin inşallah (AMİN)

Özduygu

Doçent
Niyetler beyne verilmiş komutlardır ve okun yaydan çıktığı gibi hedefe kilitlenmişlik halidir.