Herhangi bir farz namazı kılmak için mescide ya da camiye gittiğimizde, tek başına namaz kılan birisini gördüğümüzde ona cemaat olabilir miyiz?

Erkam.

Kıdemli Üye
Herhangi bir farz namazı kılmak için mescide ya da camiye gittiğimizde, tek başına namaz kılan birisini gördüğümüzde ona cemaat olabilir miyiz?

Cemaatle namaz kılmakta, cumhur-u ulemaya göre imamın niyet etmesi şartı yoktur. Yalnız Hanefî mezhebinde kadınlara imam olanın imamlığa niyet etmesi gerekir.
Buna göre, tek başına namaz kılan bir kimseye cemaat olmakta bir sakınca yoktur. İmama uyan kimsenin buna niyet etmesi şarttır.
Arkasından bir kimsenin kendisine tabi olduğunu gören kimse de, artık içinden bir imam olduğunu düşünüp ona göre hareket edecektir. Normal bir cemaatin imamı ne yapacaksa, tek başına namaz kılan bir kimsenin sonradan kendine tabi olanlardan dolayı imam olanın durumu da aynıdır.
Yine, normal cemaatin imamına sonradan (mesbuk olarak) gelip uyan bir kimsenin, imamın namazından sonra namazını nasıl tamamlaması gerekiyorsa, tek başına namaz kılan bir kimseye sonradan gelip tabi olanın durumu da aynıdır. (bk. Nevevî, Mecmu, 4/202-203; Haşiyetu’t-Tahtavî, 235; V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 2/222).

Sorularla İslamiyet

ibrahimi

Has Uşak
ah baba ah.
yanına durmuştum bir defasında,imamlığa niyet etmedim diye yeniden kıldırdıydı namazı :D
Allah razı olsun kamer.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Çok teşekkürler kamer... bu konu ilginç, doğru bildiğimiz yanlışlardan... Ara sıra güncelleyelim bu başlığı herkes okusun.

Yalnız az önce okuduğum:

İmam olacak zat mesela öğle namazını kıldıracağı vakit: "Niyet ettim bu günkü öğle namazını kılmaya, cemaate imam olmaya" şeklinde niyet eder Esasında imamlığa niyet etmesi şart değildir Ancak arkasında kadın cemaat de varsa namazlarda niyet de şarttır

Buna da dikkat etmek gerekir.