Herhalde ilk başlığım bu bölümde bir sorum olacak

agbi

Yasaklı
İlk sorum Bir esnaf bir malı peşin alıyor fakat maliyet hesabı yaparken vadeli aldığı varsayımı ile satış etiketini belirliyor bu konuda fikirleriniz ?

İkinci sorum Bir esnaf müşterisine vadeli malı satıyor ama müşterisi akide umuyor 4 Ay sonra ödüyor fakat bu mal atıyorum % 20 zamlanıyor satıcı bu farkı isteyebilirmi ?

EbuMahir

Asistan
Birinci sorunda; alicinin pesin yada vadeli almasi bir seyi degistirmez. Istedigi gibi satis fiyatini belirler ve satar. Kendisinin satis fiyatini belirlerken hangi kriterleri baz aldigi kendisinin bilecegi bir seydir...

Ikinci sorun; Ilk yapilan anlasma yani akid musteri sorumlulugunu yerine getirmemekle bozulmus olur. Ikinci bir akid yapilmasi gerekir. Ikinci akidde satici isterse malina daha fazla bedel isteyebilir...

Bunlar fetva degildir. Benim daha onceden ogrenipte aktardiklarimdir. Dogrusunu Allah cc bilir...

U

ummuhan

Guest
Tarih tekerrürden ibarettir...

ata sözü müydü bu ?

Erkam.

Kıdemli Üye
Birinci sorunda; alicinin pesin yada vadeli almasi bir seyi degistirmez. Istedigi gibi satis fiyatini belirler ve satar. Kendisinin satis fiyatini belirlerken hangi kriterleri baz aldigi kendisinin bilecegi bir seydir...

Bunlar fetva degildir. Benim daha onceden ogrenipte aktardiklarimdir. Dogrusunu Allah cc bilir...

%100 olsa bile mi?