her hangi bir tarikata üye olmadan islam yaşanabilir mi?

talib

Kıdemli Üye
Gayet açık ve net olarak cevap vermek gerekirse: Evet, yaşanır...

Ama bu şekilde Cibril hadisinde bildirilen ihsan kıvamını yakalamak zordur. Hem cemaatte bazı şeyleri yapmak daha kolaydır. Aslında pek çoook artıları vardır, bir tarike girmenin ve cemaat içinde bulunmanın. En büyük artı olarak da şeyhin manevi tasarrufunu sayabiliriz. Bunları gözardı edebilen biri için, evet, tarikat olmadan da islam yaşanabilir. Kitaplar okur, ilmi ile amil alimlerin sohbetlerine gider vs.

buharaA

Paylaşımcı
TALIB KARDESIMIZ yeterli cebabi yazmis sunu eklemek gerekirse merhum necip fazil kisakurek derki.. seriat umumidir, tarikat ise hususidir. allah nasib ederse ins ki eder ihsan ihlas sirriyla allaha kulluk yapilmis olur tasavvufta merhale olarakda yakinlik hasil olur yani allaha ve rasulune hersey itidal uzere olduktan sonra yani sunnet ve seriat olduktan sonra nedne olmasin ama bir insan girmiyor diyede tenkid edilmez hakir gorulmez bidat ehli olursa o baska hakaretli sozlerde bulunmadikca muhabbet beslemeklede ins hadisin serifin beyanina gore ( kisi sevdigiyle beraberdir) hukmu neset eder biiznillah selametle kaliniz

EbuMahir

Asistan
Tarikata uye nasil olunuyor once onu bir aciklarmisiniz. Uye olabilmek icin nereye basvuruluyor, ne gibi belgeler isteniyor, sartlari nelerdir. Aylik uye ucreti falan varmi, bir aciklarmisiniz...

hirahos

Kıdemli Üye
:D

İlahi EbuMahir abi.. Hiç keyfim yoktu, sayende yeni yerine geldi..

Üyelikten ben mensubiyeti, bağlanmayı anlıyorum.. Kardeşimiz de belki onu kastetmiştir..

Hürmetler abim..

DJ MESNEVI

Doçent
fatih kardesim yasanırmı tabiki yasanır..

ama bir hikaye vardır hani bir baba evladlarına bir cubuk verir kırın der kırarlar
sonra cubukların hepsini birlestirir simdi kırın der kıramazlar..

iste cemaatte budur.. insan postu altında seytanların türediği su zamanda imanı korumanın zor oldugu su zamanda cemaat sart gibi birsey.. mesela ben daha evvel cemaatten kisilerin bulundugu bir yerde yasadım hersey cok güzeldi maddiyat ve maneviyat acısından namaza kalkarkan icimden bir ses gitme demiyordu gidersen huzur bulursun diyordu ama o cemaat evinden ayrıldım kahramanmarasa geldim bu ortam burada yok acıkcası simdide cumadan cumaya namaz kılabilirsem kendimi dindar hissediyorum..

velhasılı kelam insanın yoldası her zaman nefsi ve seytandır.. nefs ve seytanın üzerimize doladıgı zincirlerden kurtulmak istiyorsak bir cemaate intisap etmemiz gerekiyor... o manevi atmosferde kafir bile olsa galeyana geliyor kendini kaybediyor.. eğer arastırıyorsan arıyorsan bence git herhangi bir cemaate..

EbuMahir

Asistan
:D

İlahi EbuMahir abi.. Hiç keyfim yoktu, sayende yeni yerine geldi..

Üyelikten ben mensubiyeti, bağlanmayı anlıyorum.. Kardeşimiz de belki onu kastetmiştir..

Hürmetler abim..

Estagfirullah hirahos abicim. Sen olmasan ben buralarda kaybolurum. Ne anlarim ben uyelikten falan :O

Ellerinden optum, duani eksik etme insallah...

M

Murat Sâki

Guest
Tabiki Yaşanabilir;

Sünnet-i seniye bütün tariklerin üstündedir.Efendimizin sünnetini tam manası ile fiili olarak ifa eden birisinin her hangi bir tarikate,cemaate ihtiyacı yoktur.Zaten bütün tarikatler Şeriatı Muhammediye(ASM),Sünneti Ahmediyeden(ASM) kopmuş bürhanlardır.

Arifane

Profesör
sevgili buranbay tarikatsız yaşanırmı konusunu işlemişsiniz vallahi bu konu neye benzer bilirmisin kimi içerden dışarıya bakar zevk ve neşe alır kimi dışarıdan içeriye bakar zevk alır yanlız allahın resulu hadisinde kimsenin dinine hilaf demeyiz din tamam olunca doğar muhammed der

İmandanihsana

Doçent
selamun aleykum.. kardeşim tarikat mensubu olmak farz degildir senınde bildigin gibi..cenabı hakk bizlere ne diyor zikretmemizi,tövbe etmemizi,takvalı kullar olmamızı istemiyormu..kurtulusun recetesı bu degilmi..işte tarikat bizi bu güzel ahlaklara yönlendiriyor..tarikat zaten yol manasına gelmiyormu yol ne yolu olucak tabiki ehli sünnet vel cemaat yolu.yani peygamber efendımız as mın buyurdugu gibi kurtulusa ericek olanlar..bir laf vardır sürüden ayrılanı kurt kapar.peygamber as mın da cemaatın onemı ıle ılgılı bor cok hadısı serıfı var..ıslam dını cemaat dınıdır..tarikat ehli olunca aynı zamandada cemaatin içinde olmus oluyorsun..ayrıca kuranda sadıklarla beraber olun demıyormu..böylece salih insanlarlara birlikte olmus oluyorsun..onların hallerinden feyzlenıyorsun..tüm bu olanların etrafında bi hocan oluyormu oluyor..ama tabiki ole sıradan bi hoca degil...seyru sülük yolundan geçmiş icazetli bir mürşid.mürşidler ne oluyor..Gül Nebi as mın varisleri.avam tabakayı irşad eden mubarekler..bu hocan yani şeyhin senın imanını koruyo diyebilriz..bu sozum sakın yanlıs anlasılmasın ıllakı ne alaka dıyen cıkan...yani demek istedigim sana kul olmanda yardımcı oluyor..mürid kalbini şeyhine emanet ediyor..şeyhide kalbini ALLAH ve RASULU yolunda feyzlendırıyor..müridini hergün kontrol ediyor..nasıl kontrol ediyor diyenler olucaktır..

bin yılın mücdehidi İMAMI RABBANİ(k.s) sormuslar..
-müridlerini nasıl kontrol ediyorsun diye..Çünki Hakk Mürsid müridini günde 70 kere kontrol edermiş..mubarege o yuzden sormuslar o kadar kısıyı nasıl kontrol ediyorsun diye..
MUBAREK DEMİŞKi..
-ALLAH BANA ÖYLE BİR İLİM VERDİKİ TÜM DÜNYA BAŞ PARMAGIMIN UCUNDA DEMİŞ...
YANİ DEMEK İSTEDİGİM ŞEYH DENİLEN MÜBAREKLER ÖYLE SIRADAN İNSANLAR DEGİL PEYGAMBER VEKİLLERİ..BÖYLE MÜBAREK Bİ İNSANA KALBİNİ EMANET ETSEN..SANA YOL GÖSTERSE FENAMI DİMİ KARDEŞLERİM..TABİKİ HER İŞ GİBİ BUNA NASİB KISMET..
HAKKINIZI HELAL EDİN SELAM VE DUA İLE ALLAH A EMANET OLUN... SELAMUN ALEYKUM

EbuMahir

Asistan
Tarikatin tadini tatmis birisi olarak derim ki, tarikatsiz hic bir sey olmaz. Ama seriat zahire gore hukmunu verir, onun icin tarikatsiz olur. Olur ama cok zor olur. Ay isiginin olmadigi karanlik bir gecede ucurumlarla dolu bir yolda yurumeye benzer...

Bali hic tatmamis birine balin tadi tarif edilemez...

Allah'a emanet olun....

buharaA

Paylaşımcı
yavuz sultan selim bir meshur sozunde derki, padisahi alem olmak kuru bir kavga imis, bir murside bende olmak cumleden ala imis... insani manevi yonden tekamul bulmasi icin bir allahin dostu yani efendimizin rabbani varisleri olan mursidi kamiller sarttir ama yok ben terakki olmak istemiyorum deniliyorsa elbetteki bunuda anlayisla karsilamak gerektir.nefsin hilelerini seytanin desiselerini tam anlamiyla bizler vakif olamayiz onun icinde her meslegin bir ustadi oldugu gibi nefsin terbiyesi icinde bir mursid gerektir ustad bediuzzaman hazrelteri telviati tisada genis bir sekilde tarikati muhammediye hakkinda aciklamada bulunmustur. imami gazali ihyayi ulumuddin kitabinda genis bir sekilde anlatmistir ve 400 cezbe cesiti oldugunda beyan etmistir aksemseddin hazretleride risale i nur eseri var orda beyan etmistir guzel bir sekilde aciklamasini. imam gtazali hazretleri uhyada buyururki efendimiz namaz kildigi zaman gogsunden oyle bir kaynar ses isitilirdiki bunu uzaktan bile duymak mumkundur yani butun peygamberlerde cezbe olmustur musa as tur daginda tukellem ederken rabbi tealaya cemalini gostermesini istemis ama raabi tela dayanamayacaigini beyan etmissede musa as, israr edince rabbi tela daga tecelli etmistir nurunun bir zerresini musa as, kendinden gecmistir ve daha bir cok peygamberlerde boyle halller vukua gelmistir iste sevr magarasinda hz ebubekirle baslayan bu ilahi yol silsilei aliye vesilesiyle bugune ve kiyamete kadar gelmistir hemde en guzel bir sekilde sade saf katiksiz sunneti seniyyeye ittiba ve seriati muhammediyeye yasamakla onun icinde benim mursidim buyurdularki bir sohbetinde seriati muhammediyeye dikkat etmeyen murid ve murideler allahin feyzinden mahrum kalir himmet ve bereketten mahrum kalir esas ana temel seriati yasamakktir ve husu hudu huzur vecd ask cezbe halleriyle tekamul etmektir tekamulun son merhalesi ise cenabi rabbi tealaya kurbiyyettir buda yakinliktir allaha emanet olunuz selametle