Her günahtan korkmalıdır!.. | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Her günahtan korkmalıdır!..

bulut_bey79

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
28 Eki 2006
Mesajlar
12,118
Puanları
0
Web sitesi
3422unitedstates.spaces.live.com
İki günâhtan çok korkmalıdır. Birisi, emrinde olan insanlara zulmetmek. En büyük zulüm, onların İslâm bilgilerini öğrenmelerine, ibâdet yapmalarına mâni olmaktır.
İkincisi, din ve dünya yolunda hâin olmak.
Her günâhtan korkmalıdır. Bir kimse, bir günâh işlemek istese, fakat Allahü teâlâdan korkarak ondan vazgeçse, Hak teâlâ o kimseye Cennet-i a’lâda bir köşk ihsân eder.
Allahü teâlâ Bekara sûresinde, “Şüphesiz ki Allah, hem çok tevbe edenleri, hem de kötü alışkanlıklardan ve kötü ahlâktan temizlenenleri sever“ buyurmaktadır.
Tevbe edip hidâyet yoluna yönelenlere hareket tarzı şöyle olmalıdır:
1) Onu sevmelidir. Çünkü tevbesini kabûl etmekle Allah onu sevmiştir. 2) Allahın onu tevbesinde dâim eylemesi için kendisine duâ etmelidir. 3) Onu kendine örnek edinmelidir. 4) Onunla oturup sohbetlerde bulunmalı, ona yardım etmelidir.
Allahü teâlâ, onun tevbesini kabûl etmekte kendisini dört şeyle şereflendirir:
1) Sanki hiç günâh işlememişçesine onu günâhlardan temizler. 2) Onu sever. 3) Üzerine şeytanı musallat etmez, kendisini ondan korur. 4) Dünya hayâtını terk etmezden önce onu korkudan emîn kılar.
Allahü teâlâ Fussilet sûresinde şöyle buyurmaktadır: (“Rabbimiz Allahtır, deyip de sonra istikamete gelenler, işte onların üzerine, “Korkmayın, tasalanmayın, va’d olunduğunuz Cennetle sevinin!” diye diye melekler inecektir.)
Kişinin tevbesi dört şeyde belli olur:
1) Dilini lüzûmsuz sözlerden, gıybetten, yalandan koruyorsa.?2) Kalbinde hiçbir kimseye ne hased, ne de düşmanlık beslemiyorsa. 3) Kötü kişilerden uzak duruyorsa. 4) Ölüme hazırlanarak geçmiş günâhlarına nedâmet duyuyor, onlara tevbe, istigfâr ediyor ve Rabbinin tâatına yöneliyorsa.
Hadis-i şerifte buyuruldu: (Şu üç şeyin, üçü veya biri bulunmayanın, ibadetleri fayda vermez: 1- Günahlardan alıkoyan takva. 2- İyi geçinmeyi sağlayan güzel ahlâk. 3- Sefihi karşılayan hilm, yumuşaklık.)

Hikmetler
Mehmet Oruç
 

_Berceste_

bir tutam delilik...
İhvan Üyesi
Katılım
21 Eyl 2010
Mesajlar
6,798
Puanları
0
tevbe de samimi olmak cok önemli ...ALLAH razi olsun
 
Üst