Her camiiye lazım müezzin.

Mugalata

Kıdemli Üye
Modernizm böyle birşey aslında ...
İsabet olmuş ...
“Tarz” dır esas olan ...
“Anlam” pekde birşey ifade etmez ...
Tarz medeniyetidir , modern dönem medeniyetleri ..
Şekli şemali , cibiliyeti ve dahi cismaniyeti esasıdır ..
Kulağa göze damağa hitap eder ...
Bazen alçak lavabo ile , kalça kemiklerine ...
Ki zaten rönesansta tam budur işte ...
Anlamı sanatsallaştırmak , katedraller misal ...
Vaaz ettiklerinden çok ,atmosferleri ile Nirvana yaptırır ...
Habeşli Bilal , sesinin gür olması - yani ihtiyaca binaen- oraya çağrıldı ...
Ne makam , ne akustik derdi vardı ...
Tek bir derdi vardı ...
Namaza çağırmak ...
Esas olan namaz idi , kaygı namaz idi , dert namaz idi ...
Sunum tabağının nasıl gözüktüğü değil di dertleri ...
Gidecekleri menzil idi ...
Hasılı ...
Medeniyeti sunumdan , tarzdan , ve kalça kemiğinden beri inşa ettiler ...
Biz hala yiye yiye tüketemedik ...

Eğer ezandan maksat sadece namaza çağırmaksa, o zaman çalar saat veya cep telefonlarına sms yoluyla da bu iş pekala yapılabilir. İlle de ezan sesi duymak isteyenler sms çağrısını veya çalar saat alarmını ezan sesiyle alabilir.

Yani "tek derdimiz namaza çağırmak"sa, o zaman budur.

Ama bunu istemezsiniz sanırım. Hemen "oooooo" sesleri yükselir değil mi? "Ezan susmaz, bayrak inmez" nidaları yükselir. :)

Bilal gür sesli diye ilk namaz çağrısını yaptı ama o çağrının üstünden çook bulutlar geçti. Zamanlar bunun da bir kültürü oluştu, bir estetiği oluştu.

Bu estetiğin ve kültürün adı modernizm değildir. Aksine, muhafazakarlık kapsamına girer. Çünki bizim Türk-Osmanlı kültürümüzün bir parçasıdır. Arap usulü ezan okumaktan farklıdır. Ama şimdilerde bu usül kalmadı pek. İşte bu videodaki imam gibi okurlarmış eskiden.

Murat Bardakçı'nın deyimiyle, "ya aziz Allah" dedirten türden ezan okumalar bunlar. Bir de "hasbinallah" dedirten ezan okumalar var ki, maalesef çoğunluk artık böyle.

Son sesine kadar açılıyor hoperlor ve insanı bezdiren bir sesle canhıraş biçimde okunuyor. Murat Bardakçı bu ses ayarına itiraz etmek gafletinde bulunmuştu o zamanlar. Ne güzel, sesi biraz düşürülecekti. Bardakçı artık birilerine yaranmak için mi ne, öyle yazınca Diyanet de bundan vazgeçti herhalde.

Kötü okunan ezanları bangır bangır kulaklarımıza boca eden bir diyanet ve ezanı zoraki okuyan, namaza zoraki giden insanlar. Ama bak bu müezzin ne güzel aşkla okuyor. Bu da meselenin özü aslında. Modernizm değil bu.

Kaçak

Yeni
Pek sevgili Mugalata ...
Sanırım beni yanlış anlamışsınız , ben beyamcama modernist demedim :)
Aksine aşk ile okuyor adamcağız demiştim ...
Şey birde ezan ezandır , SMS ise SMS dir , çaydanlık çaydanlıktır ...
Ezanın nedenliğini tartışmadım , kötü okunsa da ezandır Ve alternatif düşünmüyorum bu konuda ..
Nihayetinde Türk-Osmanlı tanımı nasıl birşeydir ?
Arap Osmanlı varmıdır ? Veya Ermeni Osmanlı ?
Bangır bangır okunan bir ezan , namaza isteksiz giden insanlara vesile oluyorsa , durdurun dünyayı ineceğim ben artık ...
En nihayetinde ben uyuyorum , yorulmuşsum bugün ...

Mugalata

Kıdemli Üye
Pek sevgili Mugalata ...
Sanırım beni yanlış anlamışsınız , ben beyamcama modernist demedim :)
Aksine aşk ile okuyor adamcağız demiştim ...
Şey birde ezan ezandır , SMS ise SMS dir , çaydanlık çaydanlıktır ...
Ezanın nedenliğini tartışmadım , kötü okunsa da ezandır Ve alternatif düşünmüyorum bu konuda ..
Nihayetinde Türk-Osmanlı tanımı nasıl birşeydir ?
Arap Osmanlı varmıdır ? Veya Ermeni Osmanlı ?
Bangır bangır okunan bir ezan , namaza isteksiz giden insanlara vesile oluyorsa , durdurun dünyayı ineceğim ben artık ...
En nihayetinde ben uyuyorum , yorulmuşsum bugün ...

Elbette amcaya modernist demedin, ama o amcanın o güzel okuyuşunu önemseyişimize modernist dedin diye anladım. Öyle değil mi?

Ben de buna itiraz ettim. Ezanın güzel ve çirkin okunuşu konusunda hassasiyet modernizm kapsamında açıklanamaz bence. Kaç asırlık bir geleneğimiz var ve güzel okuyuş konusunda bir hassasiyet gelişmişti. Ama maalesef artık yok bu.

Türk-Osmanlı ezan okuyuş tarzı var ve bu işte videodaki amcanın okuduğu gibi makamlı okuyuş oluyor. Arap ezan okuyuş tarzı ise daha düz sanırım.

Kötü okunmasın, bağırarak okunmasın, hatta hoperlörle de okunmasa iyi olur. Doğal insan sesiyle okunsun. Tabii kime duyuracak sesini, o ayrı. :)

Ama hoprlör olacaksa da sesini ayarlasınlar ve insanları rahatsız etmesin. İnsanların ilgisini güzel okunuşuyla çeksin üzerine.

Kaçak

Yeni
Yok ben müezzin amcanın okuyuşuna hemen bir Pazar payı bulunmasına modernizm dedim ...
Hemen sesi ölçtük cihazı kurduk herkese dinlettik vs vs refleks modernizm ...
Durup dinleyip sindirmek yerine hemen Pazar’a sürmek dürtüsü ...
Yoksa güzel okunmuş bir ezan neden modernist bir yorum olsun ki , biz kuranı okuma üzerine ilim üretmiş bir ümmetiz hamd olsun ...
Ve amcamın okuduğu makamların hepsi modern olmayan zamanlarda icra edildi hamd olsun ...
Araplar düz okumazlar , Mekke’de ezanı dinleyin en kötü tv den dinleyin rica ediyorum :)
Riyad’da mahalle arası mescidlerinin ezan okuması ise kastınız ne dedikleri anlaşılmaz doğru ama ezana benzer işte ...
Nedense kendimi çirkinliği istiyormuş gibi ifade etmişim ...
Aksine ben amcamı takdir ettim , aşk ile okuyor Ne güzel dedim ...
Benim itirazım bir güzellik görünce modern insan , lezzet alayım üstüne biraz sindireyim şöyle bir ciğerlerimi doldurayım demeye , güzele övgüler düzmeye , gözlerini kapatıp defa defa dinlemeye ihtiyaç duymadan ...
Hemen topluma hizmet ! Etmeye , menfaat elde etmeye , Pazar payı yaratmaya kısaca hemen elden çıkartmaya meyilli ...
Adı şanı Ne kadar kutsal ulvi olursa olsun önce bi güzelliğin tadına varalım , sonra taddırırız insanlığa ....

Kaçak

Yeni
Bir daha baktım da , benim ilk yorumum videoya değil , yapılan yorumlara :)

Mugalata

Kıdemli Üye
Tamam, doğru... Tüketim nesnesine dönüştürme dürtüsü modernizme giriyor. Hatta postmodernizmdir belki de. :)

Ama o kadar kötü şeylerin içinde debeleniyoruz ki, biraz iyi, güzel bir şey görünce bunu paylaşmak istiyoruz.

Bu arada "paylaşmak" ifadesi de artık değişti. Eskiden elimizdekini çevremizdekilerle paylaşırdık, şimdi ise herkese açık olan bir şeyi herkes gibi, herkese aktarıp durmaya "paylaşmak" deniliyor. :)

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
İşte hastalık budur.

Birinin güzel dediğine diğeri çirkin der.

Ama doğrusu hangisi, olması gereken hangisi, normali hangisi.

Selam ve dua ile...

İslam dairesindeki insan için ölçü sünneti seniyyedir. Sünneti seniyyede böyle bir tebliğ yöntemi yok. Böyle bir şaklabanlık yok.

O zaman yoktu ama şimdi var diyenlere de cevaben derim ki islam akıl dini değildir. peygamberimizin "bizden değilsin" ifadesinin muhatabı olmak isteye buyursun dinde yeni icadlar uydurmaya devam etsin...

Ey müslümanlar az dik olun. ne bu aşağılık kompleksiniz yahu?

Olayı tersten düşünün; kiliseyi ziyarete gelenlere hristiyan olsun diye Bartholomeos'un ya da Papa'nın rahiplere iki kuple ilahi okuttuğunu duydunuz mu?

Neymiş ziyaretçiler müslüman olsun diye yerli yersiz ezan okunuyormuş? Birileri de alkışlıyor.

Buradan ne iş yaptığı belli olmayan hıyanet teşkilatına sesleniyorum. Siz ne iş yaparsınız? Müdahale edin bu soytarılığa...

Kaçak

Yeni
Muhterem, yalnız gelenler Arap ...
Tabi kaydırmaz Ve saydırmazdan evvel videoyu sakin sakin izlese idiniz ...
Soytarılık ile tarif edilecek bir durum yok ortada , amcacım severek icra ediyor sanatını ...

Hakperest

Kıdemli Üye
Yaptığı soytarılık değil, şirinlik
Somurtuk bir kibir müminde olmaz.

Yahu bırakın ezanla uğraşmayı artık.
Yok imandan soğutur kötü ezan
Yok makamlı ezan bidattir vs vs

Ezan namaza çağıran bir uygulamadır o kadar
Ses ulaşır ve anlaşılır olması yeter bir durumdur

amma kastınız hee
Bayram sünnet namazı kılan günlük farzları terkeden şafii adam gibisiniz yahu

Düşün ezanın yakasından
Biri sela okuyan imamı bıçaklamaya çalışır
Beriki bülent ersoydan daha nağmeli okutmaya çalışır

Kaçak

Yeni
Tavuk kesmiyek mi ?
Yemek yemiyek mi ?

cemaliii

Kıdemli Üye
Eskiden istanbul usulü ezan okunurdu. Ama 80 veya 90larda selametçilerin refahçıların vahhabi selefi akımların ve nice farklı cemaatlerin gayretiyle arapçılık zirve yapınca arap usulü okumaya çalıştılar ama onu da beceremediler. Becerebilseler o türde güzeldir. Lakin bizimkilerin özenti ezanı ne arap ne istanbul tarzıdır. Ortaya karışık saçma bir şey çıkmıştır.

Mugalata arkadaş bunu anlatmak istemiş ama bizim kendine müselman ve demokrat adı üstünde kaçak olan kaçak güreşçimiz her zamanki maharetiyle minder dışına çıkarak galibiyetini iddia etmiştir. :))))

Kaçak

Yeni
Bugün kimin ahını aldım ben ya ...
Gelen giden bana çatıyor ...
Sevgili Mugalla kardeş , tavuğunuza kişt dediysem belirtin sileceğim mesajımı ...
Yönetim esoes arkadaş ...
Süresiz ban verin bana da , sevinsin gariban ....
Amma zararlı bi adam olmuşum görmeyeli ...

Hakperest

Kıdemli Üye
Eskiden istanbul usulü ezan okunurdu. Ama 80 veya 90larda selametçilerin refahçıların vahhabi selefi akımların ve nice farklı cemaatlerin gayretiyle arapçılık zirve yapınca arap usulü okumaya çalıştılar ama onu da beceremediler. Becerebilseler o türde güzeldir. Lakin bizimkilerin özenti ezanı ne arap ne istanbul tarzıdır. Ortaya karışık saçma bir şey çıkmıştır.

Mugalata arkadaş bunu anlatmak istemiş ama bizim kendine müselman ve demokrat adı üstünde kaçak olan kaçak güreşçimiz her zamanki maharetiyle minder dışına çıkarak galibiyetini iddia etmiştir. :))))
Burdan da chp hdp ortak tarzı isteği var.
Saadet çevresi gelmiş de arap usulü getirmiş heh he.. say bakim hangi makammış bu.

Hakperest

Kıdemli Üye
Bugün kimin ahını aldım ben ya ...
Gelen giden bana çatıyor ...
Sevgili Mugalla kardeş , tavuğunuza kişt dediysem belirtin sileceğim mesajımı ...
Yönetim esoes arkadaş ...
Süresiz ban verin bana da , sevinsin gariban ....
Amma zararlı bi adam olmuşum görmeyeli ...
Herşeyi üstüne alma devrem
Abuk sabuk konuşana cevap yetiştirmene gerek yok..
Senin üzerinden prim yapıyorlar
Bırak gıdaklayan gıdaklasın

Kaçak

Yeni
Hakpi kardeş , süleymancılık zor mu ya ?
Rüyamda Süleymancılar beni ele geçirdi , süleymancı olmam lazım artık ?
Evet hazırım , burda kim süleymancı ?

cemaliii

Kıdemli Üye
Burdan da chp hdp ortak tarzı isteği var.
Saadet çevresi gelmiş de arap usulü getirmiş heh he.. say bakim hangi makammış bu.

Ne hdp si? Ben kılıçdar partiyi hdplileştirdi diye chpye oy vermeyi bırakmış biriyim. Sen ne hdpsinden bahsediyorsun.

Bal gibide refahçı zihniyetten beri başladı bu iş. Siz ufacık çocukken ben refahçıları yakından tanırdım. Sizin zannettiğiniz gibi osmanlıcı değildi refahçılar. Arapçıydı.Şimdilerde erdoğanla birlikte osmanlıyı yeni keşfettiniz. Erdoğan istanbul makamına işaret ettikten sonra diyanet ezan stilini değiştirdi bir nebze.

Ezan ve kıraat makamlarını senden iyi bilirim. imam hatip mezunuyum. Kuranı kerim okumada derecem var benim.