Her camiiye lazım müezzin.

Admin

Administrator
Yönetici

Bursa Yeşil Camii müezzini Camiyi gezmeye gelen turistleri toplayıp her vakit için ezanın beş farklı makamını seslendiriyor. MaşaAllah...

Ne kadar güzel değil mi?

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
İslâm'ın namaza davet sesini icra eden Müezzinlik kurumu önemli. Namaza bir kuru davet olarak ele alınmamalı. Bu müessese aynı zamanda İslâm dininin davet estetiğinin vitrinidir.

Malesef teknolojinin gelişmesinden sonra, modern çağda sıradan bir pop-top sanatçısının notalara, ses kalitesine ve tonmeisterlik tekniğine değer verdiği kadar olsun Ezan'a değer verilmedi/verilmiyor.

Umarım bu müesseseinin önemi bundan sonra daha iyi kavranır, ve bu işin mikrofonu ciddi bir eğitimden geçen müezzinlerin eline verilir. Müezzinle bitmiyor. İşin teknik kısmı müezzinin eğitimi kadar önemli diye düşünüyorum. Her caminin bulunduğu yerde o bölgenin yıllık beş vakit namaz vakitlerindeki dış ortamın ses desibeli kayıt altına alınmalı. Ve bu desibel'e göre hopörlörün ses ayarı otomatik olarak senkron edilmeli. Mesela atıyorum, 25 Nisan'da sabah namazında Teşvikiye Camii civarının dış ortam ses desibeli 25 db, Öğle namazında 40 db, ikindi 45 db, akşam 35 db, yatsı 20 db şeklinde. Bu kayıtlara göre o dış ortama göre ezanın ses db'si uyumlu olmalı. Bu ses uyumunda sadece dış ortam desibeli ile birlikte başka etken faktörlerde olur muhtemelen. Mesela evlerin yakınlık ve sıklık dereceleri, camilerin birbirinden uzaklıkları falan.. Eğer bu senkron işinde dış ortam desibeli verimli olmazsa insan melekesine baş vurmak lazım. Özel kulak eğitiminden geçen yetkili kişiler her caminin ezan ses ayarlarında uzmanlaşmalı. Mesela yoldan dinlemeli, sonra balkonlardan dinlemeli, arkadan önden dinlemeli, ve sesin ayarıyla oynaya oynaya herbir caminin ezan ses niteliğini bu şekilde tek tek ayarlamalı. Bu aynı zamanda yeni bir meslek dalı gibi bir şey olmuş oluyor.

Bu fikrimle ikna edemediğim Batı hayranları varsa onlara şu kadarını söyleyim belki bununla ikna olurlar: Avrupa'da kiliselerin çan seslerini tek tek ayarlayan ses uzmanları vardır! Kilise Çan'ı dökme, ses yalıtım ve kulağa hitap kalitesi, ve bu sesin bulunduğu ortma uyumu tekniği ta Leonardo da Vinci döneminde geliştirilmeye başlanmış, başlı başına bir sanat haline gelmiştir.

Vesselam.

Son düzenleme:

Hakperest

Kıdemli Üye
İslâm'ın namaza davet sesini icra eden Müezzinlik kurumu önemli. Namaza bir kuru davet olarak ele alınmamalı. Bu müessese aynı zamanda İslâm dininin davet estetiğinin vitrinidir.

Malesef teknolojinin gelişmesinden sonra, modern çağda sıradan bir pop-top sanatçısının notalara, ses kalitesine ve tonmeisterlik tekniğine değer verdiği kadar olsun Ezan'a değer verilmedi/verilmiyor.

Umarım bu müesseseinin önemi bundan sonra daha iyi kavranır, ve bu işin mikrofonu ciddi bir eğitimden geçen müezzinlerin eline verilir. Müezzinle bitmiyor. İşin teknik kısmı müezzinin eğitimi kadar önemli diye düşünüyorum. Her caminin bulunduğu yerde o bölgenin yıllık beş vakit namaz vakitlerindeki dış ortamın ses desibeli kayıt altına alınmalı. Ve bu desibel'e göre hopörlörün ses ayarı otomatik olarak senkron edilmeli. Mesela atıyorum, 25 Nisan'da sabah namazında Teşvikiye Camii civarının dış ortam ses desibeli 25 db, Öğle namazında 40 db, ikindi 45 db, akşam 35 db, yatsı 20 db şeklinde. Bu kayıtlara göre o dış ortama göre ezanın ses db'si uyumlu olmalı. Bu ses uyumunda sadece dış ortam desibeli ile birlikte başka etken faktörlerde olur muhtemelen. Mesela evlerin yakınlık ve sıklık dereceleri, camilerin birbirinden uzaklıkları falan.. Eğer bu senkron işinde dış ortam desibeli verimli olmazsa insan melekesine baş vurmak lazım. Özel kulak eğitiminden geçen yetkili kişiler her caminin ezan ses ayarlarında uzmanlaşmalı. Mesela yoldan dinlemeli, sonra balkonlardan dinlemeli, arkadan önden dinlemeli, ve sesin ayarıyla oynaya oynaya herbir caminin ezan ses niteliğini bu şekilde tek tek ayarlamalı. Bu aynı zamanda yeni bir meslek dalı gibi bir şey olmuş oluyor.

Bu fikrimle ikna edemediğim Batı hayranları varsa onlara şu kadarını söyleyim belki bununla ikna olurlar: Avrupa'da kiliselerin çan seslerini tek tek ayarlayan ses uzmanları vardır! Kilise Çan'ı dökme, ses yalıtım ve kulağa hitap kalitesi, ve bu sesin bulunduğu ortma uyumu tekniği ta Leonardo da Vinci döneminde geliştirilmeye başlanmış, başlı başına bir sanat haline gelmiştir.

Vesselam.
Müezzinlere bunların iki misli takla attirsan da nafile, camiler yine boş
Herşeyin aşırısı zararlıdır
Güzel ezan iyidir ama dini ezana indirgemek iyi değil

Kaçak

Yeni
Modernizm böyle birşey aslında ...
İsabet olmuş ...
“Tarz” dır esas olan ...
“Anlam” pekde birşey ifade etmez ...
Tarz medeniyetidir , modern dönem medeniyetleri ..
Şekli şemali , cibiliyeti ve dahi cismaniyeti esasıdır ..
Kulağa göze damağa hitap eder ...
Bazen alçak lavabo ile , kalça kemiklerine ...
Ki zaten rönesansta tam budur işte ...
Anlamı sanatsallaştırmak , katedraller misal ...
Vaaz ettiklerinden çok ,atmosferleri ile Nirvana yaptırır ...
Habeşli Bilal , sesinin gür olması - yani ihtiyaca binaen- oraya çağrıldı ...
Ne makam , ne akustik derdi vardı ...
Tek bir derdi vardı ...
Namaza çağırmak ...
Esas olan namaz idi , kaygı namaz idi , dert namaz idi ...
Sunum tabağının nasıl gözüktüğü değil di dertleri ...
Gidecekleri menzil idi ...
Hasılı ...
Medeniyeti sunumdan , tarzdan , ve kalça kemiğinden beri inşa ettiler ...
Biz hala yiye yiye tüketemedik ...

Kaçak

Yeni
Ha bu demek değil ki bu güzel amcam kötüdür ...
Onu ben bilemem ...
“Ne güzel okuyor , desinler “ diye okuyor ise ...
Mükafatını alacaktır , yani çabasının karşılığını ...
Bir cezbe hali , aşk hali , içsel bir dürtü , Allah vergisi gereği okuyor ise mükafatını alacaktır ...
Zaar papağanların hepsi siyah beyaz olmadığı gibi , renklerim ne güzel diye gezen papağanda yoktur ...
Sizi bilmem de ben amcamda aşk halini gördüm ..
Aşkına kurban olsunlar , nelere kadir işte ...

Kaptan

Mecra Yazarı
Modernizm böyle birşey aslında ...
İsabet olmuş ...
“Tarz” dır esas olan ...
“Anlam” pekde birşey ifade etmez ...
Tarz medeniyetidir , modern dönem medeniyetleri ..
Şekli şemali , cibiliyeti ve dahi cismaniyeti esasıdır ..
Kulağa göze damağa hitap eder ...
Bazen alçak lavabo ile , kalça kemiklerine ...
Ki zaten rönesansta tam budur işte ...
Anlamı sanatsallaştırmak , katedraller misal ...
Vaaz ettiklerinden çok ,atmosferleri ile Nirvana yaptırır ...
Habeşli Bilal , sesinin gür olması - yani ihtiyaca binaen- oraya çağrıldı ...
Ne makam , ne akustik derdi vardı ...
Tek bir derdi vardı ...
Namaza çağırmak ...
Esas olan namaz idi , kaygı namaz idi , dert namaz idi ...
Sunum tabağının nasıl gözüktüğü değil di dertleri ...
Gidecekleri menzil idi ...
Hasılı ...
Medeniyeti sunumdan , tarzdan , ve kalça kemiğinden beri inşa ettiler ...
Biz hala yiye yiye tüketemedik ...
Vaaay ne cevherler varmış beyimizde. Ulen bu zamana kadar nerdeydin, giderayak mı coşacağın tuttu.

Kaçak

Yeni
Katedrali gördüm dayı ...
Çok şükür odunum dedim ...
Azıcık sanat yönüm olsa , kristiyan olasım gelirdi Yani ..
Adam vermişte vermiş vermişte vermiş ...
Ki zaten rönesans anlamı göklerden çalıp , yerde inşaa etme hareketiydi özünde ...
Yeryüzünde cennet ! İnşaa etme süreci ...
Bu anlamda evet hepsi aşk makamında sanat icra ettiler ve bugün ki modern Batı’yı doğurdular ...

Kaçak

Yeni
Kaptan beni takdir etti ise , kesin bir halt yedim ...
Hakpi kardeş , hazır ol kavga var az sonra ...
Sen arkayı kolla ...
Bu çapsızı ben hallederim ...

Kaptan

Mecra Yazarı
Kaptan beni takdir etti ise , kesin bir halt yedim ...
Hakpi kardeş , hazır ol kavga var az sonra ...
Sen arkayı kolla ...
Bu çapsızı ben hallederim ...

Bir kere aynı siklette değiliz ama yine de kavga çıkabilir zira verdiğin cevaplar ne kadar bilgisiz olduğumu hissettirdi bana ve beni sinirlendirmedi de değil.

Hakperest

Kıdemli Üye
Ki zaten rönesans anlamı göklerden çalıp , yerde inşaa etme hareketiydi özünde ...
Yeryüzünde cennet ! İnşaa etme süreci ...
Bu anlamda evet hepsi aşk makamında sanat icra ettiler ve bugün ki modern Batı’yı doğurdular ...
Mesele neremizle iman ederiz
Eğer kalple ve ruh (mana) ile olsa bu en sağlamı
Ama göz ve kulak ile olursa bu bazan, fasulye yediğim gün gibi arıza çıkarabilir.

Ha din estetiği güzel hoş da
Asıl mecrasının, amacının önüne geçmese tabi

Ebu Computer

Kıdemli Üye
İşte hastalık budur.

Birinin güzel dediğine diğeri çirkin der.

Ama doğrusu hangisi, olması gereken hangisi, normali hangisi.

Selam ve dua ile...

gamsız

Profesör
İşte hastalık budur.

Birinin güzel dediğine diğeri çirkin der.

Ama doğrusu hangisi, olması gereken hangisi, normali hangisi.

Selam ve dua ile...
güzel bir video, islamın güzel hasletlerinden birini gösteriyor, bunu beğenmemek ve tek kelime ile"soytarılık" diye nitelemek hafifliktir zavallılıktır, varsa bir aykırılık yanlışlık yazar anlatırsın veya içinizden geçen kuşkuyu dillendirirsiniz, ıu kelimeyle hakaret etmek aynı zamanda islamada hakarettir bence bende bu terbiyesizliğe aynı uslupla cevap vermek mecburiyetinde kaldım @Ebu Computer kardeşim. sizin serzenişinizde gayet normal ve doğru olanıdır teşekkürler selamlar hayırlı cumalar arkadaş.

ihvanistanbul

AkhenAton

Belki azıcık sanat ruhu olanın müslüman olası gelir.

Eleştirinde haksızsın üstadım. Gür fakat çirkin sesli birinin okuduğu ezanı ikitelli sanayide yeterince çektim. Çileydi resmen. Ezanın güzelliği manasını anlamaya engel değil.

Kaçak

Yeni
Sanat konuşalım inş ...
Veya güzellik mi desek ...
Yazalım inş

Hakperest

Kıdemli Üye
Gür sesle nağmesiz ezan müthiştir
Gür sesle düzgün makamlı ezan da müthiştir...
Asıl problem makam bilmeyene makam yaptırmak, yapmak zorunda zira öyle hissediyor.
Çünkü namaz bilmez yüksek mertebe boğa enseliler ezan konusunda hemen uzman kesilirler.

Ayrıca güzellik de görecelidir, herkes her makamdan hazetmez. Ne var ki en çirkin ses bile çan sesinden güzeldir.

Ner şey nnestetik için...

Kaçak

Yeni
Sanatı Red anlatsın bence ...
Benim Cidden uykum var sanırım ...